DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Alper Serttaş
Alper Serttaş
Giriş Tarihi : 08-12-2019 22:35

LRF disiplini ile Eşkina avı..

Eşkina balığı LRF ile tutulabilen ve tüm deniz kıyılarımızda tutabileceğimiz, eti lezzetli fakat yakalaması zor olan bir balıktır.

Genellikle hayatını büyük oyukların içerisinde kayaların arasında ve taşların altlarındaki veya aralarındaki boşluklarda geçirir. 

Yılın belli zaman dilimlerinde kıyılayıp yumurta dökerler. Eşkina balık av vermeye hava kararırken başlar ve hava ve diğer faktörlerin durumuna göre sabaha kadar devam edebilir. Genellikle geceleri yuvasından çıkıp av verir. 

Çok ürkek olduğundan gündüzleri yuvasında saklanmayı tercih eder. Eşkina balığının nerelerde yaşadığını da öğrendiysek meramızı buna göre belirleyebiliriz. Bu bölgelerde yediği yemekler genellikle küçük kurtlar, teke ve türevi yemlerdir. 

Genellikle de kendine bir taşı yer edinir ve bir taşın altında yuva yapıp bölgesinden pek ayrılmadan yaşar. Acıktığında da taşın yakınlarında yemlenir. Yani göç balığı değildir. Eşkina balığı biraz güçlü bir balık olduğundan kaliteli birkaç jigheade ihtiyaç duyabilirsiniz. LRF disiplini ile yakaladığım en güzel balığım eşkinaydı diyebilirim. Renkleri ve aksiyonu ile denizlerimizin en güzel taş balığı da diyebilirim. Kullandığınız misinanın kalınlığı 0,14-0,20mm aralığında olmasında fayda var. 

Taş balığı olan eşkina, kurtçuklara bayılır ve Fujin Yummy Turuncu, Gulp Motor Oil, İsome Pembe renkleri ile çok güzel avlar verir.

Çünkü daha ince misinalarla bu balığı durdurmak çok kolay olmayabilir. Bir püf nokta vermek gerekirse sessiz olun. Bu balık kıyıdaki ışığı ve sesi bir şekilde hissediyor ve zaten ürkek yapıda iken hiç av vermez olabiliyor. Eğer ışık kullanmanız gerekirse de denize doğru parlatmayın.

Eğer oltanıza bir eşkina balığı vurdu ve aniden çekiştirdi ise kovuğun altına kaçmıştır muhtemelen. Bu durumda misinayı sürterek kestirebileceğinden ya taşın altına girmeden bu duruma engel olun ya da kaçtıysa biraz bekleyin. Mutlaka o taşın altından çıkacaktır. Limiti günlük kişi başına 5 kg olup vicdani limitleriniz size yardımcı olacaktır. 

Boy limiti de 30 cm altını almamanızın balığa bir kere üreme şansı vermeniz açısından, seneye daha çok tutabilmeniz ve neslini tüketmemeniz açısından sağlıklı olacağını söyleyebilirim. LRF ile nasıl aksiyon verileceğine gelecek olursak, bu balık diplerde kaya ve taşlık bölgelerde yaşadığından öncelikle jigheadin ve yemin en dipleri taramakla başlamanız gerektiğini öncelikle belirteyim. 

Taş balığı olan eşkina, kurtçuklara bayılır ve Fujin Yummy Turuncu, Gulp Motor Oil, İsome Pembe renkleri ile çok güzel avlar verir. Ürkek bir balık olduğundan eğer yukarıda belirttiğim gibi suya ışık vurmadan ve ses yapmadan avınızı yaparsanız daha verimli bir av geçirebilirsiniz. 

Eşkina eğer oltanıza gelmişse ve vicdani limitler dahilinde ise tadının da çok güzel olduğunu belirtmeden edemeyeceğim. LRF oltası ile size vereceği heyecan gerçekten muazzam olacaktır ve o heyecanla balığı kaldırmaya kalkarsanız bir hüsrana uğrayabileceğinizi ve bu yüzden kepçe ile balığı almayı unutmayın. 

Denizlerimizin en muazzam renklerine sahip bu balık, eğer limitleri de gözettiğimiz takdirde sularımızın en kıymetli balıklarından olmaya devam edeceği kesin. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın...

@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
Seyyah E-Dergi 2021 Ağustos
GÜNÜN FOTOHABERİ
Mario Sorrenti’nin Vizöründen 'Deniz Sevgisi'
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
6 Soruda Ahmet Ümit
6 Soruda Ahmet Ümit
ARŞİV ARAMA