KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-06-2022 21:00   Güncelleme : 18-06-2022 21:00

Angel Rainbow "Kaos" serisinden eserleri ile ArteExpo Granada Artshow'da

Kendini bir “kendilik araştırmacısı” olarak tanımlayan sanatçı Jale İris Gökçe (Angel Rainbow) Kaos serisinden eserleriyle Türkiye’den sonra; 1-4 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ArteExpo Contemporary Granada Artshow’un ilk Edisyonunda sanatseverlerle buluşacak.

Angel Rainbow "Kaos" serisinden eserleri ile ArteExpo Granada Artshow'da
Sanatçı, İspanya Granada’da Teatro Municipal Maracena Granada Gösteri ve Sergi Merkezi’nde dünyanın birçok ülkesinden önemli sanatçıları, galerileri, sanat eleştirmenlerini ve koleksiyonerleri bir araya getirecek olan ArteExpo Granada Artshow’da ülkemizi temsil edecek. Daha önce sergilenmiş olan “Kaos” serisinden 3 eseri; “A Big Star In Chaos”, “Follow Me In Chaos”, “Letter For You ” adlı eserleri bu kez de İspanya’da daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşacak.

Angel Rainbow, KAOS serisinden bu eserleri ile ilgili, kaleme aldığı katalog yazısında, emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları söylüyor:
“Kaosu nasıl bilirdiniz? Sesini duyabiliyor musunuz? Peki ya hegemonyanın?
Bir kelebek kanat çırptı ve küresel kaos başladı. Kriz bitmiştir artık! İnsanlık tarihinin hiçbir döneminde, insan kendisini ve tüm dünyayı tam bir bilinçlilikle bu denli felakete sürüklemedi. Küresel kaos hiçbir zaman bu kadar bilinçli bir şekilde yönetilmedi. Ve her birimiz, küresel kaosun yarattığı felaketler zincirinin her bir halkasından, hiçbir zaman bu kadar sorumlu olmadık.

Biz, modern köleler; beyaz, mavi, kırmızı, yeşil yakalılar… Dünyanın diğer ucunda, bir çocuğun burnu kanadığında veya felaketler zinciri birbirini kovaladığında… Biz, bu coğrafyalarda yaşayanlar… Tıpkı kelebeğin kanat çırpışı gibi, olanlardan hepimiz sorumluyuz. Ve ne yazık ki ahlaki durumumuz bilim ve teknolojinin çok gerisinde artık. Büyüleyici, mavi gezegeni hak etmiyoruz. Yine de, ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olmak istiyorum. Ama elimizi çabuk tutmamız gerekiyor.

Bu sergi, Kaos ile kurduğum bir hakikat deneyimi. Bireyselden toplumsala ve kozmosa dair… Birçok şeyin askıya alındığı sessiz bir diyalog. Bu grotesk, bu karnavalesk oluşa müphem bir gülüş eşlik ediyor: Bakhtin’in gülüşü…”

1-4 Temmuz 2022 tarihleri arasında Granada’nın zengin kültürel mirasının çağdaş sanat uygulamalarıyla buluşturan bu farklı sanat ziyafetini kaçırmayın...Jale İris Gökçe&Angel Rainbow kimdir?
Kendini Angel Rainbow (Gökkuşağı Meleği) yani ‘kendilik araştırmacısı’ olarak tanımlar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tarih, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Resim okudu. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptı. Sanatta doktorasını Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde ‘Kendilik Öyküsü Olarak Resim: Gökkuşağı Meleği’nin Anatomisi’ adlı tez çalışmasıyla tamamladı. Yurt içi ve yurt dışı birçok karma sergide yapıtlarıyla yer aldı. ’İris: Sergilerin Bugünü Uzaktır’ (Ankara 2013), ‘Angel Rainbow’ (Selanik 2017), ‘Kaos’ (İstanbul 2019) ve ‘Pandemi! Sorun Acaba Self de mi?’ (İstanbul 2020), Angel Rainbow&Self (İstanbul 2021), ‘Fragmented Self’ ( İstanbul 2022), ‘HEP Self’ (İstanbul 2022) son yıllardaki kişisel sergileridir. Sanat ve sanat yapıtı konusundaki görüşlerini, ‘Kendilik Nesnesi Olarak Sanat Yapıtı’ adlı makalede somutlaştırdı. Ona göre sanat; gerçekliği sadece yansıtmakla yetinmez, yansıtmayı aşar ve gerçekliği dönüştürür. Tek bir akım ve tanıma indirgenemeyecek, geniş perspektifli bir anlayışı sanatçı sorumluluğunu ön planda tutarak, hayata geçirme çabası içinde olduğu söylenebilir. Gerçeklikle kurmuş olduğu bu ilişkide, kendisinden hareketle topluma, dünyaya ve evrene yönelik bir çaba… Sanatsal çalışmalarını İstanbul ve Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Kaynak: Mikado Dijital İletişim Ajansı - Günsu Saraçoğlu