YAŞAM
Giriş Tarihi : 16-02-2022 14:29   Güncelleme : 16-02-2022 14:29

İstanbul'da popüler meydanlar ve caddeler

İstanbul günlerinizde güzel ve keyifli vakit geçirebileceğiniz en popüler ve en çok ziyaret edilen meydanlar ve caddeler ile ilgili detaylı bilgileri bu rehberimizden bulabilirsiniz.

İstanbul'da popüler meydanlar ve caddeler
Sultanahmet Meydanı – Fatih

Hipodrom ve At Meydanı olarak da bilinen Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en çok turist çeken ve yerli yabancı herkesin en çok ziyaret ettiği bir meydan. Sultanahmet gezilecek yerler denildiğinde ilk sırada geliyor.Meydan içindeki piramit ve sütunlar, meydanı çevreleyen Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Hürrem Sultan Hamamı ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile Sultanahmet meydanı her daim canlı ve hareketli.

Taksim Meydanı – Beyoğlu

Taksim Cumhuriyet Anıtı, Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Kitaplığı, şık kubbeli Aya Triada kilisesi, nostaljik tramvay durağı, Hüseyin Ağa Camii ve ünlü İstiklal Caddesi ile bütünleşen Taksim meydanı, İstanbul’un en popüler meydanlarından birisi konumunda. Aynı zamanda popüler bir buluşma noktası ve İstanbul’da ulaşım ağının merkezlerinden.

Beşiktaş Meydanı

Aynı zamanda Barbaros Meydanı olarak da bilinen Beşiktaş Meydanı, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Heykeli, Beşiktaş İskelesi, sahil cafe ve restoranları ve hemen yanı başındaki Deniz Müzesi ile Beşiktaş semtinin kalabalık ve canlı yerlerinden birisi, popüler bir buluşma noktası.İstanbul Boğazına nazır her daim dinlence ve eğlence mekanlarıyla çevrili meydanda vakit geçirmek, aynı zamanda meydandan Beşiktaş sahilinden İstanbul boğazının muhteşem manzaralarını izlemek oldukça zevkli.

Ortaköy Meydanı

Ortaköy Meydanı, şüphesiz İstanbul’un en popüler buluşma noktalarından birisi. Ortaköy sahilinde bulunan meydan, özellikle gençlerin dinlence ve eğlence için uğradığı, çok sayıda cafe, restoran, bar ve mağazasıyla beraber özellikle hafta sonları cıvıl cıvıl.Ortaköy meydanında yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında, sahile yakın canlı sokakları, hediyelik eşya ve antika dükkanlarını gezmek, kumpirinizi alıp meydandaki banklarda oturarak boğazı seyretmek veya sahildeki restoran ve cafelerde oturup güzel vakit geçirmek başta geliyor.Ortaköy meydanında görülecek yerler olarak; Ortaköy Büyük Mecidiye Camii ve Esma Sultan Yalısı başta geliyor. Meydanda bulunan ve tarihi 18’inci yüzyıla dayanan, Sultan III. Ahmed’in damadı ve sadrazamı Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan çeşme de ayrıca görülmeye değer.

Eminönü Meydanı

Eminönü Meydanı, İstanbulluların ve İstanbul’da turistlerin en çok sık ziyaret ettiği meydanlardan birisidir. Eminönü meydanında ve sahilinde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Yeni Camii, Mısır Çarşısı ve Eminönü Vapur İskeleleri meydan yakınlarında gezip görebileceğiniz yerlerden.Beyazıt Meydanı
Beyazıt Meydanı, Sultanahmet’ten Beyazıt istikametinde Divan Yolu’nun sona erdiği yerde bulunan ve turistlerin ve İstanbulluların sıkça ziyaret ettikleri popüler bir meydan.Beyazıt meydanı civarında gezip görülecek yerler olarak ilk akla gelenler, İstanbul en popüler çarşılarından Kapalı Çarşı, İstanbul’un en eski Selatin (Padişahların kendi servetleriyle yaptırdıkları) camilerinden Beyazıt Camii, Nuruosmaniye Camii, bit pazarı ve kitap sevenler için popüler bir mekan olan tarihi Sahaflar Çarşısı, görkemli mimarisiyle göze çarpan İstanbul Üniversitesi ve eski zamanlarda yangın gözetleme kulesi olarak kullanılan tarihi Beyazıt Kulesi.


İstiklal Caddesi – Taksim

İstanbulluların, özellikle gençlerin ve turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettiği, araç trafiğine kapalı renkli bir cadde konumunda olan İstiklal caddesi, kafeleri, barları, restoranları, sanat merkezleri, sinemaları, alışveriş merkezleri ve tarihi dokusuyla 24 saat eğlence ve hayat sunuyor.İstiklal caddesi boyunca, fantastik Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Hüseyin Ağa Camii, Sent Antuan Katolik Kilisesi, Pera Müzesi, Çiçek Pasajı ve Fransız Sokağı gibi popüler mekanları ziyaret edebilirsiniz. Akşam yeme içme ve eğlencesi için de Asmalimescit‘e uğrayabilirsiniz.Bağdat Caddesi – Bostancı ile Göztepe arası
Bağdat Caddesi, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunmakta ve yine İstanbul’un en popüler caddelerinden birisi konumunda.Geçtiğimiz yıllarda dünyanın dördüncü en iyi alışveriş caddesi seçilen Bağdat Caddesi, özellikle lüks mağazaları ve gece kaliteli ve lüks cafe ve restoranlarında eğlenceli yaşamıyla dikkati çekiyor.

Abdi İpekçi Caddesi – Harbiye, Şişli

Maçka’dan Nişantaşı’na uzanan Abdi İpekçi Caddesi, İstanbul’un lüks caddelerinden birisi. Adını 1979’da burada öldürülen gazeteci Abdi İpekçi’den alan caddede çok sayıda lüks ve dünya markası alışveriş mağazalarının yanı sıra kaliteli kafeler, barlar, restoranlar ve kulüpler göreceksiniz. Konum >>Valikonağı Caddesi – Nişantaşı, Şişli
İstanbul’un zarif ve ünlü caddelerinden birisi olan Valikonağı Caddesi, etkileyici tarihi binaları ve nezih sokakları ile her daim canlı. Şişli’de Abdi İpekçi Caddesi ile Teşvikiye Caddesinin kesiştiği yerde bulunan caddede dünya markalarını barındıran güzel mağazalara, butiklere, lüks cafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Konum >>Galip Dede Caddesi.Galata Kulesi’nin hemen yanı başında yer alan ve Galata’yı Tünel ve İstiklal Caddesi’ne bağlayan Galip Dede caddesi veya diğer adıyla yokuşu üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, sanat galerileri ve müzik atölye ve dükkanları bulunuyor. İstiklal caddesinde yürüyüş yapanların gezip görmeleri tavsiye edilir.

Serdar-i Ekrem Caddesi – Galata

İstanbul Popüler Meydanlar ve CaddelerGalata Kulesi’ne çok yakın bir konumda bulunan Serdar-i Ekrem Caddesi, İstanbul’da dolaşmak ve alışveriş yapmak için en iyi yerlerden birisi.Cadde, şık kıyafetler, hediyelik eşyalar ve antika eşyalar satan benzersiz butikleriyle oldukça popüler. Ayrıca lezzetli ev yapımı çikolatalı kekler sunan birçok otantik kahve dükkanı ve pastane bulunuyor. 

Bahariye Caddesi – Kadıköy

Bahariye Caddesi, Kadıköy’ün en önemli, canlı ve popüler caddesi. Kadıköy Çarşı alanı ile birlikte Anadolu’nun Beyoğlu’su ve ortasından geçen tramvay ile de Anadolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olarak da adlandırılıyor.650 metre uzunluğundaki Bahariye caddesi araç trafiğine kapalı. Aynı zamanda yazışma adı General Asım Gündüz Caddesi. Kadıköy gezilecek yerler arasında en popüler olanların başında geliyor.

Divan Yolu – Sultanahmet

Sultanahmet Meydanı ile Beyazıt Meydanı arasındaki tramvay yolu olan Divan Yolu, zamanında Roma İmparatoru Konstantin zamanında açılmış, Osmanlı döneminde ise zaferle topraklara dönen Padişahların karşılandığı bir protokol yolu ve tören yolu olmuş.Günümüzde ise çok sayıda tarihi eser, turistik mağaza, cafe ve restoranıyla Tarihi Yarımada‘da canlı bir konumda.