SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-02-2022 10:31   Güncelleme : 16-02-2022 10:31

Kolanın faydaları ve zararları nelerdir?

Kola ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Özellikle yemeklerin yanında kimilerimiz için vazgeçilmez bir içecektir. Kolanın yararları ve zararları günümüzde hala daha tartışması devam eden bir konudur. Kolanın zararlarını ve faydalarını merak edenler internet üzerinden bu konu hakkında derinlemesine araştırma yapmaktadırlar.

Kolanın faydaları ve zararları nelerdir?
Peki, kolanın faydaları nelerdir? Kolanın zararları nelerdir? Kola vücutta nelere iyi gelmektedir? İşte kola ile ilgili tüm her şey.

Kolanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Kola Vücutta Nelere İyi Geliyor?

Kola dünyada en fazla tüketilen içeceklerden birisidir. Hem şekerli hem de şekersiz türleri bulunmaktadır.

Kolanın Faydaları Nelerdir?

1. Ağrı Kesicidir
Kolanın ağrı kesici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle böcek ısırması ya da diğer yaralanmalarda pamuğa biraz kola damlatıp ağrıyan bölgeye sürdükten sonra ağrının kesildiğini göreceksiniz. Kolanın ağrıyı dindirici özelliği bulunmaktadır. İçermiş olduğu asit sayesinde ağrıyı anında keser ve ağrıyan bölgeyi uyuşturur. Böylelikle sürülen bölgedeki yanma ve kaşınma hissiyatı da azalacaktır. Kola yoğun miktarda kafein içermektedir. Kafeinin de anestezi etkisi olduğu bilinen bir gerçektir.

2. Pas Söker
Kola özellikle temizlikte oldukça fazla kullanılmaktadır. Bir yüzeyin paslanması sonucunda kola dökülebilir. Kola döküldüğü yerde ki pası anında temizler. Paslı yüzeyler bundan dolayı kola yardımı ile temizlenmektedir. Paslı metalleri ve cıvataları kola yardımı ile kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Paslı bölgeye döktükten sonra sünger yardımı ile bu bölgeyi temizleyerek paslardan kurtulabilirsiniz.

3. Yağ Sökücüdür
Kolanın temizlikte oldukça fazla kullanıldığını söylemiştik. Kola ayrıca iyi bir yağ sökücüdür. İçermiş olduğu asist ve kafein sayesinde kola bulunduğu bölgenin yağını sökmektedir. Yağlı bulaşıkları ve yağlı yüzeyleri kola yardımı ile kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Kolanın Zararları Nelerdir?

1. Obeziteye Neden Olur
Kola içerisinde yoğun miktarda şeker bulunmaktadır. Bu da başta çocuklar olmak üzere birçok kişi tehdit eder. Fazla tüketilmesi sonucunda aşırı kilo alımı ve obezite başlangıcı yaşanabilir.

2. Uyku Sorunlarına Neden Olur
Kola yüksek miktarda kafein içermektedir. Kafeinde hem uykuyu kaçırır hem de rahat bir uyku çekmenize engel olur.

3. Kalp ve Damar Hastalıklarına Davetiye Çıkarır
Kola yüksek miktarda kafein içerir. Kafein de hem kalp çarpıntısına hem de kalp damar tıkanıklıklarına neden olur. Aşırı tüketilmesi durumlarda kalp rahatsızlıkları da baş gösterebilir.

Kola Vücutta Nelere İyi Geliyor?
Kolanın insan vücuduna faydası da bulunmaktadır. Özellikle kolanın faydalarından olarak rahatlatıcı etkisinden bahsedilebilir. Kola içildiği durumlarda vücutta rahatlık etkisi baş gösterir. Sakinleştirir ve psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Mutluluk hormonu salgılanır.