YAŞAM
Giriş Tarihi : 10-08-2021 23:11   Güncelleme : 10-08-2021 23:11

İnsanlık için kırmızı alarm: Küresel ısınmanın korkunç sonuçları

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı bilim insanlarının dönüm noktası niteliğindeki İklim Değişikliği Raporu'nda, insanlığın iklim üzerindeki zararlı etkisinin 'gerçek' olduğu kaydedildi.

İnsanlık için kırmızı alarm: Küresel ısınmanın korkunç sonuçları
Rapora göre, sera gazlarının atmosfere salımının devam etmesi sonucu yaklaşık 15 yıl içinde önemli bir sıcaklık sınırı aşılabilir. Raporda ayrıca, bu yüzyıl sonunda deniz seviyelerinin 2 metreye kadar yükselebileceğine dikkat çekiliyor.

BM'nin İklim Raporunu yazan bilim insanları, 1970'den bu yana dünya yüzeyindeki sıcaklıkların son 2000 yılda diğer herhangi bir 50 yıllık periyottan daha hızlı arttığını söylüyorlar.

Küresel ısınmanın, şimdiden dünyanın her bölgesinde birçok hava ve iklim aşırılığını etkilediği kaydediliyor. BM Genel Sekreteri António Guterres, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Çalışma Grubu 1 Raporunun insanlık için kırmızı bir alarm olduğuna dikkat çekerek, "Şimdi güçlerimizi birleştirirsek, iklim felaketini önleyebiliriz. Fakat bugünün raporunun açıkça gösterdiği gibi, geciktirme zamanımız yok ve mazeretlere yer yok. COP26'nın başarılı olmasını sağlamak için hükümet liderlerine ve tüm paydaşlara güveniyorum' ifadesini kullandı.İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden ve IPCC raporunun yazarlarından Dr. Friederike Otto, "Daha da yoğun ve daha sık sıcak hava dalgaları göreceğiz. Ayrıca küresel ölçekte şiddetli yağışlarda bir artış ve dünyanın bazı bölgelerinde bazı kuraklık türlerinde artışlar göreceğiz" dedi.

Rapora göre, sera gazlarının atmosfere salımının devam etmesi sonucu yaklaşık 15 yıl içinde önemli bir sıcaklık sınırı aşılabilir.Rapora göre, son zamanlarda deniz seviyesindeki yükselme oranı, 1901-1971 ile karşılaştırıldığında neredeyse üç katına çıktı.

Raporda dünya yüzeyinde sıcaklığın 2011-2020 arasında 1850-1900 arasındakinden 1,09 °C daha yüksek olduğu kaydedildi.

Birçok bölgede yangın havalarında muhtemelen artış olacağı vurgusu yapılırken tüm emisyon senaryolarına göre sıcaklıkların 2040 yılına kadar 1850-1900 seviyelerinin 1,5 °C'nin üzerine çıkacağı uyarısında bulunuluyor.

1,5 °C'lik ısınmada bile "tarihsel kayıtlarda benzeri olmayan" bazı aşırı iklim olayları artan bir şekilde meydana gelecek.

Değerlendirilen tüm senaryolarda, Kuzey Kutbu'nun 2050'den önce en az bir kez Eylül ayında neredeyse buzsuz olması muhtemel.