SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-11-2021 10:25   Güncelleme : 06-11-2021 10:25

Saç ekimi nedir? Ve saç ekimi hakkında her şey

Bazı insanlar kellik sorunu yaşar ve bunun ortadan kaldırılması için saç ekimi işlemine başvururlar. Dhi Saç ekimi sırasında saçlar seyrek bölgeden kel bölgelere doğru ekilir.

Saç ekimi nedir? Ve saç ekimi hakkında her şey
Bazı insanlar kellik sorunu yaşar ve bunun ortadan kaldırılması için saç ekimi işlemine başvururlar. Dhi Saç ekimi sırasında saçlar seyrek bölgeden kel bölgelere doğru ekilir. Çoğunlukla bir doktorun ofisinde yapılır. Prosedür aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

Saç derinizi uyuşturmak için lokal anestezi yapılır. Rahatlamak için ilaç da alabilirsiniz. Kafa derisi tamamen temizlenir. Bir neşter (neşter) ile bir saç şeridi çıkarılır ve bir kenara konur. Kafanın bu kısmına donör alanı denir. Kafa derisi küçük noktalarla kapatılır.

Küçük saç grupları veya tek tek saçlar, kafa derisinin çıkarılan kısmından ayrılır. Bazı durumlarda, kafa derisinin daha küçük alanları veya saç telleri başka ekipman veya robotik yardımla alınabilir. Bu sağlıklı saçların taşıyacağı kel alanlar temizlenir. Kafa derisinin bu bölgelerine reseptör bölgeleri denir. Kel bölgede küçük kesiler yapılır. Sağlıklı saçlar büyük bir hassasiyetle kesilere yerleştirilir.

Saç Ekiminin Artıları ve Eksileri

Unutulmaması gereken ilk şey herkesin saç ekimi için uygun olmadığıdır. İlk koşul, saç dökülmesinin durmuş olmasıdır, bu nedenle yaş erkeklerde de belirleyici bir faktördür, maksimum alopesi ifadesine ulaşılması beklenirken yapılmalıdır. Alopesi kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde kendini gösterdiğinden, cinsiyet bu prosedürün başarısını etkileyen başka bir faktördür.

Ayrıca, kadınlarda daha yüksek saç yoğunluğu ve daha az saç kökü söz konusu olduğunda, saçınızın tüm bölgeleri aynı şekilde tepki vermez. Çoğu erkek tüm bunlar için iyi aday olsa da, saç dökülmesi ve yara izi gibi küçük ve çok sınırlı alanları etkilemesi dışında kadınlar daha avantajlıdır.

Son olarak koyu, kalın veya kıvırcık saçlı hastalarda daha fazla kılcal yoğunluk görünümü sundukları için sonuçların çok daha görünür olduğu belirtilmelidir.

Deneyimli Saç Ekimi Cerrahları

Saç ekimi İstanbul çok eğitimli ve deneyimli bir cerrah ve ekip tarafından yapılmalıdır; Aksi takdirde müdahalenin başarısını etkileyebilecek birçok faktör vardır. İmplantasyondan önce ve sonra mümkün olan en iyi sağ kalımı garanti etmek için hem foliküler ünite ekstraksiyon tekniği hem de reimplantasyon öncesi tedavi gereklidir. Ayrıca ekilen kökler, yeni saça tamamen doğal bir görünüm kazandıracak, doğru sayıda, doğru yerde ve belirli estetik kriterlere göre bir dağılımla yerleştirilmezse sonuçlar çirkin olabilir.

Saç İmplantları için Gerçekçi Hedefler

İyi bir uzman, gerçekçi olmayan beklentiler içinde olmaması için, özelliklerine göre alınabilecek sonuçlar hakkında hastayı gerektiği kadar bilgilendirmelidir. Ve bu özellikle kadınlar için önemlidir. Erkeklerde, repopülasyonun boyutuna ve donör foliküler ünitelerinin yeterli mevcudiyetine bağlı olacaktır.

Her seansta kullanılan tekniğe bağlı olarak 1000 ile 5000 ünite arasında gerekli olabilir ve iyi sonuçlar elde edilmesi için ideal saç yoğunluğu cm2'de 30 ile 90 foliküler ünite arasında olmalıdır. Çok yaygın alopesi olan erkekler çizgi tekniğini kullanabilir ve hatta lateral bir folikül elde etmek için bunu FUE ile birleştirebilir, ancak tüm alopesik yüzeyi eşit şekilde kaplaması beklenemez.

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ve sakal ekimi lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir, bu nedenle ağrılı değildir. Ancak ameliyat sonrası dönemde implant uygulanan bölgede ağrıya ve hatta küçük yara izlerine neden olabilen enfeksiyon ve iltihaplanma gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ancak, bu nadiren olur. FUT tekniği kullanılırsa ameliyat sonrası dönem daha uzun ve daha problemli olacaktır.

Ayrıca çoğu durumda ekilen foliküler ünitelerin saçlarının müdahaleden iki veya üç hafta sonra döküldüğü de dikkate alınmalıdır. Ancak hiçbir durumda bu bir kırmızı bayrak olmamalı ve hasta için bir şok olduğu varsayılmamalıdır, çünkü üç ay sonra yeni saçlar büyüyecek ve kökler daha güçlü olacaktır.Sponsorlu İçerik