SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-10-2021 17:21   Güncelleme : 31-10-2021 17:21

Saç ekimi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Saç ekimi ile ilgili bilmeniz gerekenler
Saç dökülmesi yaşayan kişiler, doğal ve kalıcı saçlar sağlayan saç ekimi ile yeni saçlara sahip olabilirler. Hastanın kendi saçı dökülen bölgelere ekilir. Saç dökülmesi olmayan bir bölgeden saç kökleri alınır.

Dhi saç ekimi, hastaların saç dökülmesi yaşamamış gibi kalıcı saçlara sahip olmalarını sağlar. Saç ekiminde amacımız, modern tıbbi yöntemlerle insanların saçlarını hiç kaybetmemiş gibi yeniden kazanmalarına yardımcı olunmasıdır. Saç ekimi ilk olarak 1930'larda Japonya'da ve 1950'lerde Avrupa da uygulanmaya başlanmıştır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?
Günümüzde 50 yaş üstü erkeklerin neredeyse %50'si saç dökülmesinden muzdariptir. Bu nedenle saç ekimi erkekler için en sık yapılan estetik operasyondur. Saç ekimi kapsamında işlem sadece erkeklerle sınırlı değildir. Birçok kadın da kellik veya saç dökülmesinden mustarip olabilir.

Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?
Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri genetik faktördür; ancak yaş, yaralanma veya çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, vücudunda yeterli miktarda saç kökü bulunan herkes başarılı bir saç ekimi yaptırabilir. Saç ekimi sadece kafadaki saç dökülmesi için değil, saç ekimi ile düzeltilebilen kaş, bıyık veya sakal dahil vücudun tüm bölgelerindeki saç dökülmelerinde de yapılabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Genellikle ense bölgesinden alınan saç kökleri belirli kel bölgelere nakledilir. Ense bölgesinden alınan bu saç köklerine greft adı verilir. Nadir durumlarda, bir kişinin ense veya başın yanlarında yeterli saç kökü bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda kişinin kollarından veya göğsünden saç kökleri alınabilir. Dökülen saç miktarına bağlı olarak operasyon birkaç saat sürer.

Saç dökülmesi olan bölge çok genişse birkaç seans gerekebilir. Operasyon genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra kafaya özel bir bandaj uygulanır. 1-2 saat sonra kişi taburcu edilir. Nadir görülen ağrı durumlarında da ağrı kesiciler kullanılır. Genelde insanlar 3 gün evde istirahat ettikten sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Saç Ekiminde Hangi Yöntemler Kullanılır?
Saç ekiminde iz bırakmayan FUE yöntemi veya ense bölgesinde hafif iz bırakan yöntem kullanılır. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınarak saç dökülmesi olan bölgelere nakledilir. Yöntemde ense bölgesinden saç içeren bir deri çizgisi çıkarılır. Saç ekimi yaptıracak kişilerin donör bölgelerinde yani ense veya başın yanlarında sağlıklı saçlara sahip olmaları gerekir. Saç rengi, sertlik derecesi, kalın ve dalgalı saç gibi diğer faktörler operasyonun sonucunu etkiler.

Operasyonda kullanılan yöntem, saç ve saçlı deri analizi yapıldıktan sonra hasta ile seçilir. İşaretsiz FUE yöntemi çoğu operasyonda tercih edilse de bazı durumlarda farklı yöntemler de tercih edilebilir. Saç ekimi sadece kel bölgelere değil, saçların seyrek olduğu bölgelere de yapılır.

Saç Ekim’inde En Önemli Faktör Nedir?
Saç ekimi ciddi bir cerrahi operasyondur. Riskleri en aza indirmek için saç ekimi hastanede yapılmalıdır. İyi eğitimli ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Başarılı sonuçlar için ekilen saç köklerinin ekilen alana kısa sürede ekilmesi gerekir. Doğru tekniklerle saç ekiminin başarı oranı çok yüksektir. Doğal bir görünüm için saç köklerinin doğru bölgeye, doğru açıda ve doğru yoğunlukta, ekilmesi çok önemlidir.

Ekilen Saçlar Dökülür mü?
Ekilen saçlar, saç ekiminden birkaç hafta sonra dökülebilir; bu normaldir. Ekilen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkar. Saç kökleri bu geçici düşüşten sonra özelliklerini korur ve tekrar dökülmezler. Ancak aynı bölgedeki orijinal saçlar zamanla dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalması nedeniyle ileride yeni bir saç ekimi planlanabilir. Ameliyat sonrası saç dökülmesi kademeli olarak devam edebilir. Özellikle yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm varsa ileride yeni bir operasyon gerekebilir. Saç Ekimi Fiyatları ekilen greft sayısına göre değişmektedir.Sponsorlu İçerik