TURİZM
Giriş Tarihi : 07-10-2021 13:25   Güncelleme : 08-10-2021 13:28

İşte İngiltere'nin kırmızı listesinde kalan 7 ülke

İngiltere'nin merakla beklenen yeni seyahat güncellemesi belli oldu. Ulaştırma Bakanlığı, kırmızı listedeki ülke sayısının 52'den 7'ye düşürüldüğünü açıkladı.

İşte İngiltere'nin kırmızı listesinde kalan 7 ülke

Sadece 7 ülke kaldı

Kırmızı listede kalan ülkelerin ise Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Haiti, Panama, Peru ve Venezuela olduğunu duyuran Ulaştırma Bakanlığı, değişikliğin 11 Ekim tarihinde saat 04.00'da yürürlüğe gireceğini duyurdu.

İkinci gün testlerinde ne zaman yanal akış testine geçileceği açıklanmadı

İngiltere öte taraftan, ülkeye dönüşün ikinci gününde istenen PCR testi yerine daha ucuz, pratik ve hızlı olan yanal akış testlerini ne zaman kullanılmaya başlanacağına ilişkin tarih vermedi. Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarıldığı seyahat güncellemesi yapıldığında, ikinci gün testlerinin ekim sonuna doğru hayata geçeceği belirtilmişti.

Otel karantinasına girmeyecek, izole olmayacaklar

Bundan böyle tam aşılı olanlarla 18 yaş altındakiler, kırmızı listede yer almayan ülkelerden dönüşte sadece ikinci gün korona testi yapacak. Bu kişiler ne otel karantinasına girecek ne de 10 gün evde kendilerini izole edecek.

Aşısızlar 10 gün izole olacak, 2. ve 8. günde test yapacak

Buna karşın, İngiltere'nin kabul ettiği bir aşı ile aşılanmamış olan yolcular, kırmızı liste haricindeki ülkelere gitmeden önce ve kırmızı liste haricindeki ülkelerden dönüşün ikinci ve sekizinci günlerinde test yaptıracak ve kendini 10 gün izole edecek.

Kırmızı listedeki ülkelerden gelenler ise, 2 bin pounddan fazla ödeyerek karantina otellerinde 10 gün geçirmeye devam edecek.

Ayrıca İngiltere, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 37 ülkenin aşısını tanıyacak.