TURİZM
Giriş Tarihi : 29-08-2021 16:48   Güncelleme : 29-08-2021 16:48

Turizmde hareketlik en az Yüzde 30 artacak

Aşılamanın hızlanması ve Rusya’nın uçuş sınırlamalarını kaldırmasıyla pandemide çöküşe geçen turizmde hareketlilik başladı. 

Turizmde hareketlik en az Yüzde 30 artacak

-SEYYAH DERGİSİ AĞUSTOS 2021-

Turizm sektöründe yaşanan haretketlilik hakkında bilgi veren Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu “Rusya-Türkiye uçuş sınırlamasının kalkması, Rus turistlerin kıyı bölgelerimizdeki turizm destinasyonlarına talebini artırdı. Özellikle Antalya ve çevresine Rusya’nın 26 şehrinden günlük 140 adet charter uçuşu bekleniyor. Yaşanan pandemi olumsuzluğundan ötürü geçen sene de istenilen seviyeye ulaşılamadığı için bu sene sezon geç kapanacak. Uçuşların bu perspektifte ilerlemesi Rusya’dan ülkemize 3 milyonun üzerinde bir turist gelmesi beklentisi oluşturmakta” dedi. Aşılamanın turizme büyük bir etki sağladığını aktaran Niziplioğlı, “Sağlık Bakanlığı’nın haziran ve temmuz aylarındaki başarılı aşılama hızıyla sektörün belli bir toparlanma içerisinde olduğunu gözlemlemekteyiz. 50 milyon doza yaklaşan aşılama miktarı ve genç nüfusa kadar ulaşan aşılama; sektörümüz ve sektörümüzle bağlantılı diğer alanların hareketlenmesine olumlu katkı sunmaktadır” ifadelerin kullandı.

ŞEHİR OTELLERİNE DİKKAT!
Kıyı bölgelerinde bulunan otellerin iyi bir performans sergilemesine karşılık şehir otelleri için aynı olumlu tablonun olmadığına dikkat çeken Niziplioğlu, “Özellikle öne çıkan İstanbul destinasyomuzu ele alırsak; Uzak Doğu, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika bölgelerinden gelen turistlerle ilgili henüz belirsizlikler devam etmekte. Bu bölgelerdeki ülkelerin ve türev milletlerden gelen misafirler maalesef henüz istenilen seviyede değil çünkü ülkelerin seyahat kısıtlamaları ilgili kararları, hali hazırda pandemi sürecindeki vaka sayıları, aşılama ile ilgili performansları belirsizliklerin uzamasına sebep vermektedir, bu durum şehir otellerinin performansını olumsuz etkilemekte diye konuştu. Niziplioğlu, ayrıca şunları söyledi: “Şehir otellerinin beslenmelerindeki önemli etkenlerden biri de fuar ve kongre organizasyonlarıdır. Geride bıraktığımız süreçteki kısıtlamalardan ötürü bu organizasyonların yapılamaması, şehir otelciliği açısında azami problem oluşturmuştur. Beklentim; özellikle bakanlığımızın ilgili STK’lar ile şehir otelciliği ile ilgili kısa vadede yeni alternatif Pazarlar için bir çalışma yapması ve bunun ışığında uluslararası kısıtlamaları göz önünde bulundurarak bir katkı sunmasıdır.”

İLK AĞIZDAN

Geçen Yıldan Daha İyi Bir Tablo Görebiliriz”
Yaşar Çelik (biletall.com Ceo’su)
“Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüste vaka ve vefat sayılarının azalması, aşılamanın artması, yeni normalleşme kararlarını da beraberinde getirdi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası açıklanan yeni normalleşme kararlarına göre 1 Temmuz’dan itibaren sokağa çıkma yasağının ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kaldırılması gibi birçok alanda virüse karşı alınan tedbirler gevşetildi. Alınan bu kararlar ise birçok sektörün yüzünü güldürürken, özellikle sezonu olması nedeniyle turizmde de epey bir hareketlilik sağlaması bekleniyor. Alınan kararlar, ekonominin önemli lokomotiflerinden biri olan turizm sektörüne de olumlu yansıyacak. Pandemi sürecinde virüs ile mücadele kapsamında insanların uzun süre yaşam alanlarında vakit geçirmesi, araştırmalarında net bir şekilde gösterdği gibi seyahat arzusunu arttırdı.  Bu durum yasaklarında kalması ile birlikte ciddi bir hareketlilik yaratacak. Özellikle bayram tatitili ve sonrasında büyük bir yoğunluk bekliyoruz. Aşılanmanın da etkisiyle geçen yıldan daha iyi bir sezon olacağını düşünüyoruz. Planı olanların seyahat biletlerini erken almalarında fayda var.”