TURİZM
Giriş Tarihi : 29-08-2021 16:43   Güncelleme : 29-08-2021 16:43

Bir Akdeniz rüyası Fethiye

Orada, körfezi adalarıyla baş başa bırakan zirveler Ölüdeniz’i gözler hep. Renk renk paraşütçülerin süzüldüğü dağlardan gelen rüzgârlara sırtını dönmüş bir sahil vardır oralarda ki Fethiye diye bilinir.

Bir Akdeniz rüyası Fethiye

-SEYYAH DERGİSİ AĞUSTOS 2021-

Likya şehri Telmessos’un kalıntıları üzerine kurulu eski bir liman şehri olan Fethiye’de, yamacı süsleyen kaya mezarlarının eteğinde ufkun sonsuzluğuna dalıp gidiyorum. Çarşı Caddesi üzerindeki levhaları takip ederek ulaşabileceğiniz bu görkemli anıtlara, günbatımından hemen önce gitmenizi öneririm. Çünkü güneş alçalırken Fethiye Körfezi’nin muhteşem manzarasını doya doya seyredebilirsiniz. 1840’lı yıllarda Anadolu’yu gezip izlenimlerini yazan Charles Texier, bu zor ulaşılan noktaya uğramış ve “ben buradaydım.” dercesine, Amintas Mezarı’nın kapısına, sol üst köşeye adını kazımış. 

KADERİNİ KADINLARIN BELİRLEDİĞİ KENT 
Genellikle gözden kaçırılır. Kaya mezarlarının hemen üzerindeki tepede bir kale yükselir. Telmessos’un akropolü olan bu surlar, Orta Çağ’da Aziz İonnes adına yaptırılmış. Kentin akropolisinin ele geçirilmesinin ilginç bir de hikâyesi var: Büyük İskender, MÖ 333’te Fethiye’ye ulaştığında kent hemen teslim olur. İskender, Giritli dostu Nearkhos’u şehre satrap olarak atayarak yoluna devam eder. Lakin kısa bir süre sonra yerel güçler, kenti geri alır. Nearkhos şehri terk etmek üzereyken Telmessoslulara son bir oyun oynamaktan geri kalmaz. Mahiyetindeki kadın şarkıcıları şehirde bırakmak için izin ister. İstek kabul edilir. Ancak kadınların flüt kutularının içinde bıçaklar gizlidir. Şehir merkezinde zafer kutlamaları başladığında tutsaklar silahlarını çıkarıp akropolisi ele geçirir. Bugün kalede o dönemlere ait hiçbir kalıntı yok. Fakat surların alt bölümlerinin Roma döneminden kaldığı biliniyor. Kaleden aşağı indikten sonra iskele yakınlarında görülen altı bin kişilik Roma tiyatrosu, Apollon Tapınağı’ndan kaldığı sanılan yapı parçaları, Kaymakamlık Binası’nın yanındaki lahit mezar, Fethiye’nin görülmeye değer kalıntılarını oluşturuyor. 19’uncu yüzyıl yapısı eski Türk evleri ise ilçenin Paspatur Mahallesi’nde ziyaret edilmeyi bekliyor.     
  
MEĞRİ’DEN FETHİ BEY’E
Fethiye denince akla önce Ölüdeniz’in buz mavisi suları, mübadeleyle birlikte hayalet kasabaya dönüşen Kayaköy, doğanın belki de en güzel düşlerini gördüğü Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi yerler geliyor. Bunları biliyoruz… Peki Fethiye’nin adının nereden geldiğini? 13’üncü yüzyılda Menteşeoğulları Beyliği’nin yönetimi altına giren Fethiye, 1424 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. Bu dönemde Meğri adıyla tanınan şehrin ismi, 1914'te uçağı düşen ilk hava şehitlerimizden Fethi Bey'in anısına “Fethiye” olarak değiştirilmiş. Doğal ve tarihi güzellikleriyle turizme yazgılı bir coğrafyaya sahip olan Fethiye’de, Türkiye’nin en turistik yerlerinden Ölüdeniz’e uğramamak eksiklik olur. Ölüdeniz ve Belcekız Plajı’na ulaşmak için Fethiye’den güneye doğru devam eden karayolundan Hisarönü’ne gitmeniz ve oradan da güneybatı yönünde dört kilometre daha ilerlemeniz gerek. 3,5 kilometrelik altın sarısı kumsallarla çevrelenen Ölüdeniz’de, özellikle koyun güneybatı ucundaki Mavi Lagün dünyaca ünlü bir yeryüzü harikası. Bir zamanlar korsan yatağı olan bu yer hakkındaki en bilinen efsane ise gemisi fırtınaya yakalanan bir kaptan ve oğluyla ilgili. Oğul, kayalıkların arkasında sakin bir koy olduğunu söylediğinde kaptan ona inanmamış. Aralarında çıkan tartışma, fırtınanın da yol açtığı korkuyla iyice şiddetlenmiş ve kaptan sonunda oğlunu denize atmış. Kavgadan kısa bir süre sonra da gemi bu sakin koya, Mavi Lagün’e ulaşmış. O gün bugündür genç denizcinin yasını tutan deniz hep sakin kalmış. Bu efsaneye ne kadar inanırsınız bilemem, ama Ölüdeniz’in birkaç yüz metre batısındaki Mavi Lagün, bugün doğal bir parka dönüştürülmüş durumda. Denizle çok dar bir bağlantısı olan lagüne, güvenliği sağlamak ve kirlenmeyi önlemek için deniz araçlarının girişi yasaklanmış. Fakat dilerseniz kano veya deniz bisikleti kiralayarak lagün içinde gezinebilir ya da benim yaptığım gibi lagünün batısındaki kayalıklara tırmanarak tüm sahilin ve Babadağ’ın muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.   

DOSTLUK VE BARIŞ KÖYÜ
Fethiye’ye araçla 15 dakika uzaklıktaki Kayaköy’ün ziyaretçilerini zamanın gerçekliğinden uzaklaştıran bir hâli var. Saman sarısı topraklar, salkım saçak meyve bahçeleri ve sarp yamaçlarda gezinen renk renk keçiler… Yeşil yamaçlarda teras teras yayılmış evlerden mübadelenin yurtlarından ayırdığı Mariaların, Alekslerin hüzünlü hikâyeleri yankılanıyor. Özgün ritminde yaşayan bambaşka bir dünya burası… Kayaköy’ü karşıdan gören tepe üzerinde, yörenin görkemli geçmişini düşlüyorum. Batıdan doğuya doğru yayılan, 65 metre yükseklikteki sert bir yamaca dağılmış iki bine yakın hane gözüme çarpıyor. Günümüzde hayalet köye dönüşen bu evlerde, geçmişte 20 bine yakın insan yaşamış. Kim bilir ne anılar, ne hikâyeler biriktirilmiş? Bir zamanlar adı Levissi olan bu eski Rum köyünün nüfusu, 1912 yılında 6 bin 500 olarak kayıtlara geçmiş. 14’üncü yüzyılda köyü ziyaret eden İtalyan seyyah Sanudo’nun yazdıklarına göre Levissililer, 11’inci yüzyıldan beri burayı mesken edinmiş. 1920’li yılarda ise Kayaköy’de iki okuldan başka bir kütüphane, canlı bir çarşı, eczaneler ve civar köylere hizmet götüren doktorlar bulunuyormuş. Günümüzün Kayaköy’üne gelince… Fethiye gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan köy, Likya Yolu’nu takip edenler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Dahası, Kayaköy’ün bir dostluk ve barış köyü olması konusunda girişimler var. Kayaköy evlerinin restore edilerek uluslararası bir kültür - sanat merkezine dönüştürülmesini içeren projeye pek çok sivil toplum kuruluşu da destek veriyor.    

SADECE HUZUR…
İzledikçe daha da büyüyen yaklaşık 400 metrelik kaya duvarlarının arasında dünya güzeli bir kumsal, turkuaz mavisi berrak bir deniz, gökyüzüne doğru uzayıp giden yeşil bir vadi… Hayatın benzersiz bir sadelik ve durağanlıkla seyrettiği Kelebekler Vadisi’ne daha önce düşmediyse yolunuz, ilk anda, hatta gün boyu sürecek bir şaşkınlığa hazırlıklı olmalısınız. Kozasından yeni çıkmış bir kelebek misali… Çünkü burada bedeninizi ve ruhunuzu yoran hemen her şeyden uzak olacak, kendinizi doğanın tam orta yerinde bulacaksınız. Burada konforlu otel odaları, trafik keşmekeşi, alışveriş merkezleri, fitness salonları, ısrarlı bakışlar yok. Ama dağ, deniz, kumsal, şelale, patika, bol çiçek, kelebek, kuş ve en önemlisi huzur var. Nicedir ihtiyacınız olan…

Kaçırmayın
* Fethiye yakınlarında çok sayıda görülmeye değer antik kent ve kutsal alan bulunuyor: UNESCO dünya kültür mirası Ksanthos, Kadyanda, Sidyma, Tlos, Letoon ve Pınara bunlardan birkaçı. Arkeolog ve Profesyonel Turist Rehberi Yunus Özdemir, Tlos ve çevresindeki mağaralarda bulunan kalıntıların Fethiye’nin tarihini Neolitik döneme kadar götürdüğünü belirtiyor. Yörenin zengin tarihine tanıklık etmek için Fethiye Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.  


* Tarihi Likya Yolu'nun yaklaşık 250 kilometrelik bölümünü kapsayan Likya Yolu Ultra Maratonu, bu yıl 24 - 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Fethiye sırtlarından start alan yüksek mücadeleye dayalı bu uluslararası organizasyon ile ilgili bilgi için: likyayoluultramaratonu.com 


* Fethiye, artık önemli bir dalış ve mavi yolculuk merkezi… Günlük tüplü dalış tekneleri ve mavi tur düzenleyen guletler, sabahları limandan kalkıyor. Teknelerin Fethiye civarında uğradığı birkaç özel yerden bahsedilebilirim: Bunlardan ilki, 18 ve 19’uncu yüzyıllara ait yapı kalıntılarıyla dikkat çeken Tersane Adası. İkincisi Kleopatra Hamamı diye anılan yer. Roma dönemine tarihlenen hamamın bir kısmı sular altında kalmış. Bu kalıntılar arasında gezinebilir, hatta yüzebilirsiniz. Ayrıca Gemile Adası, Afkule ve On İki Adalar, Fethiye çıkışlı mavi turların gözde adresleri arasında. 


* Fethiye Balık Pazarı, deniz ürünleri çeşitliliğiyle Anadolu’da tek kelimeyle rakipsiz. Tezgâhları şenlendiren balık türleri arasından dilediğinizi seçip, çevredeki restoranlarda pişirtebiliyorsunuz. 

NASIL GİDİLİR? 
Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Dalaman’a haftanın her günü karşılıklı seferler düzenliyor. Dalaman Havalimanı, Fethiye’ye 54 kilometre uzaklıkta.