KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-08-2021 16:54   Güncelleme : 17-08-2021 16:54

Bozcaada'da "akış" hali

Katılımcılarını anın içinde ve farkında olmaya davet eden Bozcaada Caz Festivali, “akış” kavramını literatüre kazandıran psikolog Mihály Csíkszentmihályi’nin, kişiyi konfor alanından çıkaran ve gündelik konulardan uzaklaştıran aktivitelerin getirdiği mutluluk ile zamanın hızla akması arasındaki ilişkiyi araştıran ototelik kavramından esinlenerek yola çıkıyor.

Bozcaada'da

-SEYYAH DERGİSİ AĞUSTOS 2021-

Amacı kendisinde olan anlamına gelen ototelik, yaşanılan deneyimin ve gerçekleştirilen eylemin kalitesini arttıran, bireyin konsantrasyonunun yüksek, anın içinde ve farkında olduğu, zaman algısının değiştiği bir akış hali olarak tanımlanabilir. Öz farkındalığın dahi kaybolduğu ve geçici sürelerle yakalanan bu hâkimiyet, doğaçlama anındaki müzisyenlerde de karşımıza çıkıyor. Bu kavramdan yola çıkarak; “Albert Einstein ve Miles Davis’in ne gibi benzerlikleri olabilir?, İzafiyet teorisini geliştirmek ve “So What” parçasının solosunu çalmak arasındaki bir ilişki var mıdır?, Mutlu hissettiğimiz anlara katkı yapan unsurlar nelerdir?, Ototelik bir eylemde öz farkındalığın kaybolması hissi nasıl tanımlanabilir?” ve benzeri soruları tartışmaya açan festival, sanatçısı, katılımcısı, çalışanı ve ada sakinleriyle birlikte herkesi, akış halini keşfetmeye davet ediyor.


ÇEVRE DOSTU BİR FESTİVAL

Sunduğu kültürel ve sanatsal deneyime ek olarak adayla kurduğu bağ ile ilk yılından beri büyük beğeni ile karşılanan Bozcaada Caz Festivali, bu yıl beşinci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Erişilebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm gibi kritik öneme sahip konuların altını çizen Bozcaada Caz Festivali, konularında uzman kişi ve kurumlarla çalışarak farkındalık yaratmaya devam ediyor. Eğlence sektöründe ileri dönüşüm (upcycle) bilincini uyandıran etkinlik, fiziksel düzenlemelerden ekibine verilen eğitimlere kadar festival ortamını erişilebilirliğe uygun hale getiriyor. Bozcaada’nın ilham veren doğasında 2017 yılından beri gerçekleştirilen festival, farklı jenerasyonlardan uluslararası müzisyenleri dinleyiciyle buluşturmanın yanı sıra, katılımcılarına çağdaş sanat ve gastronomi dahil olmak üzere farklı disiplinlerin yer aldığı kapsamlı bir etkinlik programı sunuyor. Bozcaada’nın doğasına zarar vermeden, kalıcı ve sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla yola çıkan etkinlik, herkese nefes alabilecek bir alan sunuyor. 20-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Bozcaada Caz Festivali ile ilgili duyuruları takip etmek için bozcaadacazfestivali.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/panoramic-view-bozcaada-tenedos-1215687130

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/photo-guitar-neck-tender-flowers-on-1131006674