ROTA
Giriş Tarihi : 12-08-2021 13:31   Güncelleme : 15-08-2021 13:35

Oslo’da Viking Uyanıyor

Bir zamanlar Viking destanları ve fiyortların izinde çıkılan soğuk yolculuklarda kasvetli bir mola durağı olmaktan öteye geçemeyen Oslo, Avrupa gezilerinin birinci ligine oynuyor.

Oslo’da Viking Uyanıyor

-SEYYAH DERGİSİ AĞUSTOS 2021-

Norveç’in alımlı başkenti, günümüzde deniz ürünü zengini restoranları, şaşırtıcı müzeleri ve renkli festivalleriyle büyük beğeni topluyor. İşte kuzeyin yükselen yıldızı Oslo'nun karşı konulması zor dokuz cazibesi:

1. Kraliyet Sarayı: Bin yıllık kent geçmişiyle İskandinavya’nın en eski şehirlerinden biri olan Oslo’yu gezmeye başlamak için iyi bir başlangıç noktası. Şehrin tam kalbinde, dev bir bahçeyi andıran parkın ortasındaki zarif yapı, kentte “Slottet” adıyla tanınıyor.

2. Viking Gemi Müzesi (Vikingskipshuset): 9. yüzyıldan kalma gemilerin yanı sıra zırhlar, kızaklar, el aletleri, ahşap eşyalar ve tekstil ürünlerinin sergilendiği müze, Viking çağını tüm görkemiyle gözlerinizde canlandıracak. Her gün, 10.00 - 16.00 saatleri arası açık. Huk Aveny 35.

3. Vigeland Parkı (Vigelandsparken): Ünlü Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland’ın 200 kadar yapıtıyla süslü parkı, yılda 1 milyondan fazla insanın ziyaret ettiğini biliyor muydunuz? Minik göller, köprüler, fıskiyeler ve bahçelerle şenlenen parkta, Vigeland’ın bir zamanlar kullandığı evi ve atölyesi de var.

4. Akershus Kalesi: Limanın arkasında boylu boyunca uzanan kale, kentin ortaçağdan kalan en görkemli yapılardan. Nazilere direniş gösteren Norveçlilerin eşyalarının sergilendiği küçük bir askeri müze ile eski bir kiliseyi da koridorlarında saklayan kalenin surlarından kentin manzarası harika.    

5. Oslo fiyordu: Limandan kalkan gezi teknelerine binerek kentin kıyılarını süsleyen adacıkları keşfetmeye ne dersiniz? Mevsimine göre yüzme, güneşlenme, yürüyüş ve çeşitli doğa sporları imkânı veren adalara limandan yaklaşık yarım saatte ulaşılabiliyor.

6. Munch Müzesi (Munch Museet): “Çığlık” tablosuyla hafızalarımızda yer eden dünyaca ünlü Norveçli ressam Edvard Munch’un eserlerinin sergilendiği müze görülmeye değer. Sanatçının şehre bağışladığı tablolar, çizimler ve eskizlerin yer aldığı müze, pazartesi günleri kapalı. Tøyengata 53. 

7. Karl Johans Gate: Yakın çevresinde katedral, ulusal tiyatro, parlamento ve üniversitenin bulunduğu caddede, kentin en şık dükkân, restoran ve otelleri sıralanıyor. Caddeye paralel sokaklarda alışveriş için seçenek bol. Ayakkabı, dekoratif eşyalar, yün kazaklar ve ‘troller’ denilen yerel maskotlar sizi bekliyor.

8. Norveç’in tadı: Somon balığı, ıstakoz ve karides gibi deniz ürünleri ile çeşitli av etlerinden oluşan yerel menü, sarımsak soslu püre ile servis ediliyor. İyi bir Norveç sofrasının en iyi tamamlayıcısı ise hafif haşlanmış kış sebzeleri.     

9. Tryvann Kış Parkı Tryvann (Vinterpark): Kış sporlarıyla ilgilenenlerin çok iyi vakit geçirebileceği park, şehir merkezine sadece 30 dakika mesafede. Her seviyede ziyaretçinin kayak ve kış sporları yapabildiği merkezde, kasım sonundan itibaren nisan ayı ortalarına kadar yeterli kar seviyesi bulunuyor.