TURİZM
Giriş Tarihi : 31-07-2021 16:42   Güncelleme : 31-07-2021 16:42

Türkiye'nin dört bir yanından 10 harika plaj

Ağaçların gölgelediği altın sarısı kumsallar, çarşaf gibi bir deniz ve neşeli yaz güneşi... Dünyanın en iyi plajları arasında anılan Anadolu kumsalları sizi bekliyor.

Türkiye'nin dört bir yanından 10 harika plaj

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Denize girmeyi özlediniz değil mi? Peki nasıl bir plaj hayal ediyorsunuz? Dipteki taşların tek tek sayıldığı derin mavilikler mi, ipek gibi ince kumlu sığ sular mı? Dalgalarla boğuşmak mı, çarşaf gibi bir denizde süzülmek mi? Henüz kararınızı vermediyseniz bile emin olun şurası kesin: Deniz keyfi için ne kadar çok seçenek varsa Anadolu'da da o kadar çok plaj var. Hadi hazırlanın! Yüzmeye gidiyoruz.

1- Belcekız (Fethiye)
Fethiye'den Ölüdeniz'e çam ağaçlarının süslediği yoldan indiğinizde, orman ve masmavi denizin kesiştiği bir yeryüzü cenneti ile karşılaşırsınız. Ölüdeniz ve uçsuz bucaksız kumsalıyla Belcekız Koyu, Akdeniz'in en güzel lagünlerinden biridir. Koyun içinde uzanan dil biçimindeki kumsalı yürüdüğünüzde ise belki de Türkiye'nin en çok fotoğrafı çekilen yeri olan Ölüdeniz çıkar karşınıza. Dibinde tek bir yosun bile bulunmayan, bembeyaz kumsalla örtülü ve bir göl kadar kıpırtısız olan Ölüdeniz, Türkiye kıyılarının en popüler tatil merkezlerinden biri. Burada rahatça şezlong ve şemsiye kiralayabilir, büfelerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik civardaki konaklama tesislerinin çeşitliliği de cabası... 

2- Kaputaş (Kaş) 
Altın sarısı kumları ve turkuaz rengi denizi ile Batı Akdeniz'in en güzel plajı olarak gösterilen Kaputaş, iyi yüzücüler ve dalgalı denizde kulaç atmayı sevenlere göre. Kaş ve Kalkan arasındaki eşsiz koyların batısında, Kalkan'a sadece altı kilometre uzaklıktaki dar bir kanyonun denize açıldığı noktada bulunan Kaputaş, kumsalının güzelliği kadar tertemiz denizi ve sakinliği ile son derece çekici. Dik bir taş merdivenle inilen plajın arkasındaki kanyon kuzey rüzgârlarına açık olduğundan, deniz çoğu zaman dalgalı. Ancak kanyonun fön işlevi görmesi nedeniyle de yazın en bunaltıcı günlerinde bile havası temiz ve serin. Kaputaş'ın konuklarına sunduğu bir diğer ayrıcalık; sırtını yasladığı Toros yamaçlarındaki Yörük köyleri ile Batık Şehir, Simena ve Kekova Adası'na olan yakınlığı. 

3- İztuzu (Dalyan) 
Muğla'nın güneydoğusundaki Köyceğiz Gölü'nün denize açıldığı noktada yer alan İztuzu sahili, Likya anıtlarıyla bezeli bir su labirentini anımsatan Dalyan'ın en sürprizli köşesi. Gerçekten de gölün, denizin, ırmağın, kanalların, ormanların ve kumsalın iç içe geçtiği İztuzu, gerçek bir doğa harikası. Beş kilometre uzunluğunda bir kum şeridi olan İztuzu, incecik kumu, temiz ve sığ deniziyle mavi rüya vaat ediyor. Caretta caretta deniz kaplumbağalarıyla dünyaca ünlenen İztuzu sahilinin en dar yeri bile 50 metre genişliğinde. Gölü denize bağlayan doğal bir kanal, kumsalı boydan boya ikiye bölmüş. Denize girip güneşlendikten sonra golün tatlı suyuyla duş yapmak kolay rastlanamayacak bir detay. Uçsuz bucaksız İztuzu sahilini bir uçtan bir uca yürümek, koyu sarı midyelerden toplamak, sığ kıyılarda koşuşturmak öylesine büyük bir keyif veriyor ki, bütünüyle hafifleyip denizin bembeyaz köpükleri kadar arılaştığını hissediyor insan...

4- Bozcaada (Çanakkale)
Ege'deki en büyük iki adamızdan biri olan Bozcaada, iç içe geçmiş Türk ve Rum kültürü, münzevi atmosferi ve üzüm bağlarının yanı sıra; plajlarının güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Adanın irili ufaklı koylarına gizlenmiş 10 kadar kumsal olsa da en güzelleri Ayazma ve Habbeli adıyla anılıyor. Bozcaada'nın en gözde ve ulaşımı en rahat plajı, Ayazma olarak biliniyor. Adanın batı ucundaki plaj, adını hemen üst kısımdaki küçük ayazmadan almış. İnce kumlu bu uzun plajın denizi, kaynak suları nedeniyle en sıcak aylarda bile serin. Kumsalda sıralanan duşlar, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiyeler ile plaja sürekli dolmuş seferleri bulunması da buraya olan ilgiyi artırıyor. Hafta sonları genellikle kalabalık olan plajın çevresinde birkaç salaş balık lokantası, güneşi burada batırmak için iyi bir neden. Ayazma'nın kuzeyinde kalan ikinci koy ise Habbeli. İskele Meydanı'ndan kalkan dolmuşlarla ulaşılabilen koyun denizi, temiz ve berrak. Sakinlik ve doğallığı ön planda tutanların tercihi olan plajda, sadece yaz aylarında hizmet veren bir de büfe var. Plajın arkasındaki bağın tulumbası ise duş almak isteyenler için tek seçenek. 

5- Kelebekler Vadisi (Fethiye)
Belceğiz Koyu’nun doğu kıyısında bulunan Kelebekler Vadisi, yaklaşık 400 metre yüksekliğindeki sarp kanyon duvarlarının arasında 250 metre genişliğindeki kumsalıyla gizli bir cennet. Babadağ'ın eteklerindeki kanyonun tabanı dar üçgen şeklinde Akdeniz'e doğru açılırken parlak kumsalı, vadinin yeşil cangılı, deniz ve kayalıkları ile gerçeküstü bir renk armonisi yaratıyor. Kanyonun arka ucunda 60 metre yükseklikten akan şelaleler ve dev zakkumların arasında barınan yüze yakın kelebek türü de vadiye vahşi bir güzellik kazandırıyor. Birkaç taş ev dışında hiçbir yapının bulunmadığı vadide, üzeri sazlarla korunan çardaklar ve çadırlar alternatif turizmin hizmetinde. Vadi daha çok, sırt çantalı gezginlerin, öğrencilerin, çevrecilerin, sanatçıların ve entelektüellerin uğrak yeri... Gürültüden, lüksten uzak, doğal ve ekonomik bir tatil geçirmek isteyenler için iyi seçim. 

6- Olimpos (Antalya)
Zirveleri hazirana kadar karlı Beydağları'nın gölgesindeki Olimpos, beyaz çakıl taşlı kumsalı ve çabuk derinleşen cam gibi deniziyle muhteşem bir Akdeniz plajı. Antalya'nın 80 kilometre güneyinde, Kemer - Kumluca yolunun Çıralı sapağı bitiminde bulunan Olimpos, mis kokulu çam ve portakal ağaçlarının arasına gizlenmiş küçük bir Akdeniz köyü. Toros dağlarından denize doğru açılan çukur biçimindeki ormanlık bir vadi çanağının içine kurulmuş Olimpos'u, gürül gürül çağlayan bir nehrin suları ikiye ayırmış. Yemyeşil vadiye hayat veren nehrin denize kavuştuğu noktada, Türkiye'nin en güzel plajları arasında gösterilen Olimpos kumsalı uzanıyor. Renkli deniz kabukları ve taşlarla süslü incecik kum taneciklerinden oluşan üç kilometre uzunluğundaki kumsal, Caretta caretta kaplumbağalarının önemli yaşam alanlarından biri. Altın sarısı kumsalın hemen arkasındaki ormanlık alanda ise Likya'nın esrarengiz izleri saklı… 

7- Ilıca (Çeşme) 
Çeşme'nin en büyük ve en gözde plajı, Ilıca. Deniz dibinden kaynayan mineral yüklü termal sulardan ötürü, Ilıca denizinin şifalı olduğu yaygın kabul görüyor. Suyun yıl boyunca ılık olduğu deniziyle Ilıca, tam sıcak sevenlere göre. Üç kilometreye ulaşan boyuyla da Çeşme sahillerinin en uzun plajı… Özel görevliler tarafından korunan deniz ve kumsal, her daim tertemiz. Plaj, halka açık ve ücretsiz. Şezlong ve şemsiye için ise ücret ödemek gerekli. Gün boyu güneşlenmekten veya yüzmekten sıkılanlar için alternatif çok Ilıca'da. Plaj voleybolu için kumsal üzerinde pek çok saha var. Jet-ski, sörf, su kayağı ve muz gibi aktivitelerden hoşlananlar için plajda bir de su sporları kulübü hizmet veriyor. İçecek ve atıştırmalık için büfe bulmak hiç zor değil. Ilıca'da yaz boyu plajda soluk bulan yaşam, gün batımıyla birlikte Çeşme'nin renkli gece hayatına adım atıyor. 

8- Aya Yorgi (Çeşme)
Çeşme'ye beş kilometre mesafede, Dalyan ile Ilıca arasındaki yarım ay şeklinde doğal bir koy olan Aya Yorgi, beach club'larıyla ünlü. En az 30 metreden denizin dibindeki kum tanelerinin seçilebildiği plajın müdavimlerinin çoğunluğu, gençler. Bölgede “uyuyan deniz” olarak adlandırılan koy, mavi ve yeşilin tüm tonlarını taşıyan berrak deniziyle doğal bir havuzu çağrıştırıyor. Rivayete göre Çeşme'nin bir Rum yerleşimi olduğu dönemde, koyun çevresinde tam yedi kilise varmış. Yörede çok sevilen başrahip Aya Yorgi ölünce bölgenin en güzel yeri olan bu koya rahibin adı verilmiş. 

9- Kıyıköy (Kırklareli)
Istranca ormanlarının engin yeşilliğinin, Karadeniz'in duru maviliğiyle kesiştiği noktada kurulmuş dünya güzeli bir köy olan Kıyıköy'de üç güzel plaj olduğunu biliyor muydunuz? İstanbul'a 160 kilometre uzaklıkta, Karadeniz'e dökülen iki ırmak arasındaki yüksek bir tepe üzerinde kurulan köy, deniz keyfini lezzet ve kültür gezileriyle birleştirmek isteyenler için son derece cazip. Kıyıköy sahilinde boylu boyunca uzanan iki kumsaldan geniş olanı, Belediye Plajı. Hemen karşısındaki ince uzun Liman Plajı'nın kıyıları, Karadeniz'in hırçın dalgalarının şekillendirdiği birbirinden ilginç kaya yapılarıyla süslü. Kıyıköy'den 15 kilometrelik zorlu bir yolculukla ulaşılan Kastro Plajı ise orman içine yayılmış çadır ve karavan kampıyla tanınıyor. Kıyıköy denizi çoğunlukla dalgalı olsa da, su hemen her zaman tertemiz. Kıyıköy'de yapılacak deniz banyosunun en iyi finali ise salaş balıkçı lokantalarında taze Karadeniz balıklarından oluşan bir ziyafet kuşkusuz. 

10- Amasra (Bartın)
Adını, Pers Prensesi Amastris'ten alan Amasra, taze deniz ürünleriyle doğallığını her daim koruyan bir balıkçı kasabası olmasının ötesinde, Batı Karadeniz'in en güzel kumsallarına ev sahipliği yapıyor. Çekiç biçimindeki yeşil bir yarımada üzerine kurulan Amasra'nın doğusunda uzanan Büyük Liman Plajı, Karadeniz'in hırçınlığına tezat durgun mavi sularıyla beğeni kazanıyor. Üzeri rengârenk sandallarla süslenen uzun ve geniş kumsalın tanecikleri incecik; kasaba merkezi ise yürüyüş mesafesinde. Büyük Liman dışında; Amasra - Cide yolunun 13. kilometresindeki Bozköy ile aynı yolun 17. kilometresindeki Çakraz plajları, yörenin en güzel iki kumsalı. 5 kilometreyi bulan uzunluğuyla Bozköy kumsalı, henüz beton yüzü bile görmemiş. İki kilometrelik Çakraz Plajı ise bir avuç gönüllünün iyi niyetli çabalarıyla konuklarını ağırlayan gözlerden uzak bir turizm beldesi.

KAÇIRMAYIN
* Babadağ'ın 2 binli metrelerinden Belcekız Koyu üzerinde süzülebileceğiniz yamaç paraşütü ile Ölüdeniz'i, Patara'yı hatta açık havalarda Rodos'u bile izlemek mümkün olabiliyor.

* Kaputaş Plajı'nın 500 metre doğusundaki Mavi Mağara, sualtından yansıyan güneş ışığının oluşturduğu turkuaz rengiyle sıra dışı bir yüzme alanı. 
* Dalyan İskelesi'nden kalkan gezi teknelerinin rotası çamur banyosu, Sultaniye Kaplıcası, Kaunos Harabeleri ve Ekincik Koyu’nu buluşturuyor.
* Olimpos'un sırtını yasladığı dağ yamacında bulunan Yanartaş, antik çağlardan bu yana hiç sönmeyen ateşiyle gezi listenizde mutlaka bulunmalı.