GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 16:39   Güncelleme : 31-07-2021 16:39

Seyahat sektöründe hareketlilik yaşanıyor

Kademeli normalleşme tedbirleri bile turizm camiasında ciddi bir kıpırdanma oluşturdu. Kısıtlamalar hafifledikçe sektörün yelkenleri şişecek.

Seyahat sektöründe hareketlilik yaşanıyor

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Kapanmadan önce yaşanan göç, yavaş yavaş tersine dönmeye başladı. Özellikle son haftalarda ciddi bir hareketlenme yaşıyoruz. Şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek olması, toplu ulaşım araçlarına olan talebi daha da çok arttıracak. Kişilerin şehirlerarası seyahat edileceğini bilet, rezervasyon kodu ve benzeri yöntemler ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu noktada vatandaşların seyahatlerini önceden planlamaları avantaj sağlayabilir. Çünkü bazı bölgelere geri dönüşlerin başlamasından dolayı talep daha fazla artıyor. 

SAHİLLERE TALEP ARTIYOR
Bu arada pandemi ile ilginin daha çok arttığı online biletler, geleneksel yöntemlere göre her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Yeni bir tedbir gelmezse 1 Temmuz 2021 sonrası sahil bölgelerine ve pandemi nedeniyle yayla turizmine talebin daha çok artacağını, hareketlenmenin daha da yoğun yaşanacağını ön görüyoruz. Özetlemek gerekirse yavaş yavaş tünelin ucundaki ışık daha çok görünmeye başladı. Aşılanmanın daha çok yaygınlaşması ve vaka sayılarında yaşanacak düşüş ile birlikte turizmcilerin en yoğun olduğu yaz dönemi de boş geçmeyecek. Yeri gelmişken yayımlanan genelgeye göre şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnalarından bahsetmek istiyorum. Buna göre sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek. Yolcuların şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK
Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmek kaydıyla izin verilecektir. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

ŞARTLI SEYAHATLER
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır. Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı’na ait e-başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. 

KURALLARA DİKKAT!
Peki zorunlu hal sayılacak durumlar neler? Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), bulunduğu şehre son beş gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (beş gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.