SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-07-2021 16:54   Güncelleme : 27-07-2021 17:03

Seyahatte sindirim sisteminizi koruyun

Yolculuklarda uzun süre hareketsiz kalınması ve sıvı tüketiminin azalması gibi faktörler, sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden oluyor. İşte pratik ve etkili çözüm önerileri.

 Seyahatte sindirim sisteminizi koruyun

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Yazın gelmesiyle birlikte tatile gidecek olanlar için seyahatler sırasında karşılaşılabilecek sindirim sistemi rahatsızlıkları büyük bir sorun oluşturabiliyor. Hem seyahat sırasında uzun süre hareketsiz kalmak hem de tatil sırasında yeni bir beslenme düzenine geçilmesi ve hava değişiklikleri gibi etkenler ishal, kabızlık, gaz ve şişkinliğe yol açıyor. Seyahatlerin eziyete dönüşmemesi için, özellikle bu dönemlerde vücuda ek probiyotik takviyesi, sorunların azaltılmasına destek oluyor.

RAHAT BİR TATİL İÇİN…
Probiyotiklerin sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor. Seyahate çıkan insanların beslenme alışkanlıklarının değişebildiğine ve bu değişikliğin bağırsaktaki yararlı bakterileri azaltabildiğine de değinmemiz gerekiyor. Başta ishal olmak üzere birçok sindirim sistemi kaynaklı hastalıkta probiyotik kullanımının etkili olduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmış bulunuyor. Yapılan birçok çalışmanın, faydalı mikroorganizmaları içinde barındıran probiyotiklerin enfeksiyona bağlı ishalin tedavisine yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca antibiyotik kullanımına bağlı ishalin önlenmesinde probiyotik kullanımının yararlı olduğunu gösteren birçok çalışma da bulunuyor. 

PRATİK ÇÖZÜM
Özellikle salgın hastalıklara kapı aralayan mevsim geçişlerinin yaşandığı ve tatil sezonunun gelmesiyle yeni beslenme düzenine geçiş, seyahat sırasında uzun süre hareketsiz kalmak gibi faktörlerin baş gösterdiği bu dönemde probiyotik kullanımına çok daha fazla ihtiyaç var. Günümüzde kolaylıkla erişim sağlanabilen, etkisi kanıtlanmış, seyahatlerde taşıma ve kullanım kolaylığı olan formları da bulunan probiyotikleri düzenli olarak kullanmakta fayda var. Elbette tüm sindirim sistemi problemleri güvenli, kullanımı kolay ve etkisi test edilmiş probiyotik ürünler sayesinde rahatlıkla aşılabilir ve tatil sezonu çok daha sağlıklı ve direnci kuvvetli bir metabolizma ile geçirilebilir.

HANGİ BESİNİ FAZLA TÜKETİYORUZ?

Ömür Karamahmut (Beslenme ve Diyet Uzmanı)
“Hepimiz kimi zaman bazı besinleri nedensiz yere daha fazla tüketiyoruz. Bazen çikolata, bazen et, bazen de kahve… Herhangi bir besini normalden fazla tüketiyor olmak, aslında vücudumuzda bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine işaret ediyor olabilir. Bu besinleri dengeli tüketmek sağlıklı ve konforlu bir tatil geçirmemizi sağlayabilir. Birkaç örnek vermemiz gerekirse… Aşırı peynir yeme isteği, diyet yağ içeriğinin yeterli miktarda olmamasına işaret edebildiği gibi kalsiyum eksikliğinin de bir göstergesi olabilir. Tatlı ve çikolatanın aşırı yenme isteği, çeşitli nedenlerle ilişkilendirilebilir. Aşırı tatlı yemek, çinko, magnezyum ve krom eksikliği sebebiyle olabilir. Çikolata yeme isteği, özellikle kadınlarda menstrual dönemde artar. Az kalorili diyetler veya uzun süreli açlık durumlarında da şeker ve çikolataya eğilim yatkındır. Fakat bunların dışında aşırı çikolata tüketimi, magnezyum minerali eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Magnezyum eksikliği, uyku düzenini olumsuz yönde etkileyerek kişiyi yorgun hale getirir. Stres seviyesini artırır. Bu da şekere ve çikolataya eğilimi arttırır. Aşırı çay ve kahve tüketimi, fosfor eksikliğinin bir göstergesi olabileceği gibi, sodyum ve demir eksikliğinden de kaynaklanabilir. Ayrıca yağlı ve kızartılmış ürünleri normalden fazla tüketmek ise vücudumuzda omega yağ asitlerinin eksiliği anlamına gelebilir. Asitli ve karbonatlı içecekleri fazla tüketmek ise vücudumuzda kalsiyum eksikliği olduğunun bir işareti olabilir. Son olarak şunu da eklemek isterim. Yumurtanın beyazını sevmediğiniz halde daha fazla tüketme ihtiyacı duyuyorsanız bu biotin eksikliğine bir işaret olabilir. Biotin vücutta birçok fonksiyonu olan vitaminlerden biridir. Özellikle tırnak ve saç sağlığı açısından biotine ihtiyaç duyulur.”