ROTA
Giriş Tarihi : 26-07-2021 16:57   Güncelleme : 26-07-2021 16:57

Beş soruda Kuzey Kıbrıs

Begonvillerin sarmaladığı taş evleri ve uçsuz bucaksız kumsallarıyla göz dolduran Akdeniz’in üçüncü büyük adasının kuzeyi, yazın en güzel günlerini yaşıyor. Peki siz onu ne kadar tanıyorsunuz?

Beş soruda Kuzey Kıbrıs

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

1- Girne sırtlarındaki Bellapais köyü, yazın adanın en serin yerlerinden biri olarak biliniyor. Ünlü İngiliz yazar Lawrence Durrell’in de bir süre yaşayıp eserlerini kaleme aldığı köyün günümüzdeki adı nedir?

a) Bellipay b) Boraboy c) Beylerbeyi d) Bandabulya

2- Gazi Mağusa kentindeki 14. yüzyıl tarihli kale, pandemi öncesine kadar her yıl gerçekleştirilen uluslararası kültür sanat festivalinin de ana mekânlarından biriydi. Sheakespeare’in ünlü eserine konu olan bu kale hangisidir?

a) Hamlet Kalesi b) Macbeth Kalesi c) Romeo Kalesi d) Othello Kalesi

3- Hayatta olduğu yıllarda, rüzgârlı burçlarıyla tanınan Girne Kalesi’nin eteklerinde uzun uzun oturup Akdeniz’i izlemeyi sevdiği bilinen dünyaca ünlü komedyen kimdir?

a) Eddie Murphy b) Jerry Lewis c) Jim Carrey d) Peter Sellers

4- Parmak biçiminde hazırlanan köftelerin koyun veya keçinin iç zarıyla sarılarak ızgarada pişirilmesiyle hazırlanan adaya özgü kebap çeşidi hangisidir?

a) Şeftali kebabı b) Kaysı kebabı c) Kiraz kebabı d) Elma kebabı

5- Orta Doğu'nun en önemli Tunç Çağı kral mezarlarının bulunduğu Mağusa'nın sekiz kilometre kuzeyindeki dünyaca ünlü antik kenti hatırlayabildiniz mi?

a) Vuni b) Salamis c) Paradisa d) Lefke

 

YANITLAR

1- c) Beylerbeyi 2- d) Othello Kalesi 3- d) Peter Sellers 4- a) Şeftali kebabı 5- b) Salamis