SEYYAH
Giriş Tarihi : 25-07-2021 17:38   Güncelleme : 25-07-2021 17:38

Yağmurda kamp nasıl yapılır?

Zamanı geldiğinde toplanıp gitmeyi bilecek kadar konuya hâkim olmak ve yağmurlu havada kamp yapmanın keyfini sürmek için 15 basit ipucunu öğrenmeniz yeterli.

Yağmurda kamp nasıl yapılır?

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Sıcacık uyku tulumunun içinde, çadırınızın üzerine düşen yağmur damlalarının çıkardığı pıtır pıtır sesler altında uyumanın huzur verici bir tarafı vardır. Elbette kısa süreliğine… Yağmur şiddetini artırıp, süresi uzamaya başlayınca bu keyif bir kâbusa da dönüşebilir. Yağmurda kamp yapmak deneyim işidir. Islanmış tüm donanımın tamamen kuruması zaman alır, hatta bazen imkânsızdır. Siz iyisi mi bu ipuçlarını izleyin ve benzersiz bir kamp deneyiminin keyfini çıkarmaya hazırlanın.

1- Yanınızda ekstra kamp ayakkabıları olsun
Yürüyüş, tırmanış ya da günlük aktiviteleriniz için mevcut outdoor botlarınızın yanı sıra, bir de çadır alanında kullanacağınız bir çift ayakkabı bulundurmanız özellikle yağmurlu havalarda hayat kurtarır. İster parmak arası bir terlik, ister yağmur çizmeleri ya da su geçirmez özellikli kalın botlar, seçiminiz hangisi olursa olsun pratik kullanımlı, hızlı giyilebilen bir ayakkabı olması önemlidir. Böylece ani bastıran bir yağmurda, yağmur sularını çadır alanının ve çadırın dışında tutmak için hızlıca hareket edebilirsiniz.

2- Mutlaka su geçirmez özellikli bir mont alın
Yağmurda kamp yapmanın en önemli kıyafeti: Su geçirmez özellikli bir mont, yağmurluk ya da cekettir. Satın alırken, seçtiğiniz montun DWR (dayanıklı su iticiliğine sahip teknolojideki kumaşlar) kaplama ve Gore-tex (veya eşdeğeri) astara sahip olduğundan emin olun. Kolayca giyilip çıkarılması için tam fermuarlı ve mümkünse aşırı ısınmayı-terlemeyi önlemek için havalandırmalı koltuk altları olmalıdır.

3- Doğru outdoor pantolonu giyin
Yağmurda kamp yaparken ya da yürüyüş esnasında olası bir yağmur sağanağının altında kalma ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle outdoor aktiviteleriniz için seçeceğiniz pantolon, hızlı kuruyan özellikte üretilmiş olmalıdır. Bir çift hızlı kuruyan pantolon her zaman için çantanızda bulunmalıdır. Bununla birlikte sağanak yağmur altında doğa ile mücadele ederken yürüyüş pantolonunuzun üstüne giymek için bir de yağmur pantolonuna ihtiyacınız olacaktır. İdeal bir yağmur pantolonu tıpkı ceketiniz gibi DWR kaplamaya ve Gore-tex astara sahip olmalıdır. 

4- Donanımlarınızın bakımını yapın
Su geçirmez donanımının beklentiyi karşılaması için su itici kaplama ve su geçirmez astara sahip olması önemlidir. DWR adı verilen su itici kaplama, zamanla ve kullanımla, etkisini ve su itici özelliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle yola çıkmadan önce donanımın, beklentiye hizmet edip etmediğini kontrol etmek gereklidir. Su geçirmez donanımlarınızı Nikwax uygulamasıyla eski ihtişamına döndürebilirsiniz. Bu uygulama basit bir yıkama ile gerçekleştirilir, böylece yeni donanım için para harcamak zorunda kalmadan, teçhizatınızın kolaylıkla yenilenmesini sağlamış olursunuz.

5- Su geçirmez torba kullanın
Tamamen kuru yedek kıyafetlere sahip olmak, yağmurda geçen bir günün sonunda hem sizi ısıtır hem de moralinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur. Tıpkı yedek çoraplarınız gibi yedek kıyafetlerinizi de sırt çantanızın veya çadırınızın içinde su geçirmez bir ekstra çanta ya da torbada saklayın. Ayrıca hava koşullarına bağlı olarak uyku tulumunu da kuru bir çanta ya da torbada tutmak çadıra dönüşte sizi kötü sürprizlerden koruyacaktır. Özellikle ıslandığında yalıtımını yitiren kuş tüyü bir uyku tulumuna sahipseniz o zaman mutlaka çadırınızdan ayrılmadan evvel uyku tulumunu koruma altına alın.

6- Kıyafetlerinizi geceden asın
Islak giysilerinizi bir çantaya atıp eve gidene kadar unutmak cazip gelebilir. Ancak sınırlı giysileriniz varsa nemli giysilerinizi bir gecede mümkün olduğunca kurutmanız gerekecektir. Çadırların çoğunun tavanda, nemli giysilerinizi ve çoraplarınızı asmak için bir sıra oluşturmanıza izin veren dişli halkaları vardır.

7- Botlarınızın içini doldurun
Dışarıda ve neredeyse bütün gün yağmurda kaldıysanız, yürüyüş botlarının iç kısmının da ıslak olması muhtemeldir. Botlarınızı, çadırın antresinde kuruması için bırakırken içlerini gazete kağıtlarıyla doldurmak, içindeki nemin emilmesine ve daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.

8- Çadırınızı doğru yere kurun 
Çadır kurulumunda zemin seçimi çok önemlidir. Mümkünse, çadırınızı su ile hemseviye bir alana ve eğimli bir yamacın hemen dibine kurmaktan kaçının. Yağmur suları, tepe ve yamaçların dibinde toplanırlar bu da gecenin bir yarısı sel suları tehdidi yaşamanıza neden olur. Çadırınızı kurarken yokuş-aşağı ve yüksek bir yer seçilmelidir. Bu durumda yeraltı suyu sizden uzağa akacaktır. Dar bir vadi ya da kanyonda konaklıyorsanız yağmur başladığı anda tepelere yönelmek ani sel baskınlarından sizi koruyacaktır.

9- Çadırın etrafında hendek kazın
Yağmur sularının çadırınızın etrafında birikmeye başladığını fark ederseniz hemen küreğinizi çıkarın ve çadırın etrafını kazmaya başlayın. Böylece tıpkı eski zaman kaleleri gibi etrafı suyla çevrili ama yüksekte bir konaklama alanına sahip olursunuz. Hendek kazarken bir de suyun tahliyesi için kanal kazarsanız o zaman yağmur sularından kolaylıkla korunabilirsiniz.

10- Zemin örtüsü yerleştirin
Özellikle yağmurlu havalarda zemin örtüsünü çadır ile zemin arasına doğrudan yerleştirmek yerine; çadırın iç kısmına yerleştirmenizi öneririz. Dış mekâna serilen zemin örtüsü ile çadır arasında yağmurlu havalarda kolayca su birikebilir ve bu da çadırın daha fazla su almasına neden olabilir. Bunun yerine zemin örtüsünü çadırın içinde kullanmak nemli ve soğuk zeminden ekstra bir koruma katmanı yaratmanıza yardımcı olur.

11- Çadırınızı sağlam kurun
Çadırın düzgün şekilde kurulması özellikle hava koşulları değiştiğinde en çok ihtiyaç duyacağınız güvenlik kriterlerinden biridir. Suyun çadırın üzerinde birikmesini önlemek, rüzgârla havalanan ve çırpınan sineklik ya da çadır kanatlarının önüne geçmek şartlar zorlaştığında güvende olmanızı sağlayacaktır.

12- Çadırın kenarlarına dokunmayın
Kanvas çadırlar ve daha ucuz birçok çadır, yalnızca belirli bir dereceye kadar su geçirmezdirler. Çadırın kenarlarına, içeriden veya dışarıdan dokunduğunuz anda, su kumaştan sızmaya başlayabilir ve ardından çadırın içine damlayabilir. Küçük bir çadırınız varsa, gereksiz temastan kaçınmak için içeride çok dikkatli hareket etmeniz gerekecektir. Yerleştikten sonra, eşyalarınızın çadırın kenarlarına veya yanlarına değmesinin önüne geçmek önemlidir.

13- Hava sirkülasyonuna izin verin
Hava ne kadar soğuk olursa olsun, çadırınızdaki havalandırma deliklerini açmanız çok önemlidir. Hava akışı, çadır içinde olası bir yoğuşma olmasının önüne geçer. Böylece kurumasını sağlamak için çok çalıştığınız tüm eşyalarınızı ve kendinizi nemlenmenin olumsuz etkilerinden korumuş olursunuz.

14- Çevreye dikkat edin 
Şu ana kadar okuduğunuz ipuçları, yağmurda kamp yapmayı bir nevi hayatta kalma mücadelesi gibi algılamanıza neden olmuş olabilir. Ve evet haklısınız bu bakış açısıyla durumu değerlendirince eğlence tüm bu karmaşanın neresinde diyebilirsiniz… Endişelenmeyin. Yazımızın başında size hazırlıklı olmanın öneminden bahsetmiştik. Ne ile karşılaşacağınızı bilirseniz eğer, olaylar karşısında hazırlıklı olabilir ve endişe ile çırpınmak yerine eğlenmeye vakit ayırabilirsiniz. Kamp yapmanın en zevkli yanlarından biri kamp ateşinin etrafında uzun sohbetlere eşlik eden yemek keyfidir. Kampınızı doğru şekilde kurarsanız tüm bu keyfi yağmur altında yaşamanız da mümkün.

15- Bir tente kurun
Kamp alanına döndüğünüzde vakit geçirmek için kuru bir yere sahip olmak, yağmurda kamp yapma zevkiniz için fark yaratacaktır. Düzgün kurulmuş büyük bir tente, grup halinde oturup yemek pişirip birlikte vakit geçirmenizi sağlar. Yağmur damlalarını kamp malzemelerinizden akıp gidecek şekilde konumlandırdığınızdan emin olun ve arada sırada çadırın üzerinde biriken suyu nazikçe boşaltmayı unutmayın.

KAÇIRMAYIN
Yağmurlu havada yapılacak en iyi aktivitelerin liste başıdır kitap okumak. Eğer çadır dışında olmak size ilham vermiyorsa bunun yerine çadırda kalıp kitapların gizemli dünyasına dalmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca gitar çalın, bazı kamp ateşi şarkılarıyla tempoyu yükseltin. Yağmur damlalarının büyülü sesinin müzik dehanızı harekete geçirmesine izin verin ve kendi şarkılarınızı yazın. Ortaya ne kadar iyi bir eser çıkarıp çıkarmadığınızın önemi yok, bunu yaparken çok eğleneceksiniz ve günü sonsuza dek hatırlayacaksınız.