GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2021 12:25   Güncelleme : 21-07-2021 12:25

En kalabalık şehirler açıklandı

Merakla beklenen ve sürpriz sonuçlar ortaya koyan rapor, dünya genelinde ilgi gördü. Dev şehirlerin üst sıralarda yer aldığı listede bakın İstanbul kaçıncı sırada yer aldı.

En kalabalık şehirler açıklandı

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Statista verilerinden elde edilen bilgilere göre 2021 yılında Avrupa’nın en kalabalık şehirleri açıklandı. Dünyanın dört bir yanında ilgiyle karşılanan sonuçlara göre İstanbul’un 16 milyona yaklaşan nüfusu ile ilk sıraya yerleştiği saptandı. Listenin ikinci sırasında Rusya’nın başkenti Moskova yer alırken, üçüncü sırada Paris, dördüncü sırada Londra, beşinci sırada ise Madrid’in bulunduğu kaydedildi. 

İNGİLİZ KENTLERİ ÖNDE
Listenin ilk 20’sinde yer alan kentlere bakıldığında en fazla İngiltere’deki şehirlerin varlığı dikkat çekti. Böylece İngiltere’nin futbol, endüstri ve eğitim şehirlerinin arka arkaya sıralanması göze çarptı. Listede 14’üncü sırada Manchester,15’inci sırada Birmingham, 20’de ise Leeds’in yer aldığı görüldü. Diğer yandan Avrupa’nın en kalabalık şehri İstanbul ile ilgili basına yansıyan haber adetleri de incelendi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl basında çıkan İstanbul konulu haber adedi, toplam 144 bin 443 oldu. İki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış kadim şehir İstanbul en çok turisti ağırlamasıyla, yabancıların ev alma konusunda tercih noktası olmasıyla, iş ağının geniş olmasıyla medyada kendisine yer buldu.