GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 16:56   Güncelleme : 07-07-2021 16:56

Scooter ile gezme zamanı!

Pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte elektrikli scooter’lara yoğun ilgi var. Peki bu aletlerle gezmek mümkün mü? Sizler için araştırdık.

Scooter ile gezme zamanı!

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

COVID-19 pandemisi nedeniyle toplu taşıma araçları yerine kendi taşıtlarını kullanmaya başlayan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Mesafeye göre ücretlendirilen kurumsal firmaların halkın kullanımına kilometre başı ücretlendirmeyle sunduğu elektrikli scooter’ların yanı sıra, bireysel elektrikli scooter (e-scooter) kullanıcılarının sayısı da hızla artıyor. Ancak scooter kullanmak da belirli bir tecrübe istiyor. Hem aracı hem de aracı kullanacağınız yolu tanımak, en önemli unsurların başında geliyor. Artan talepten yola çıkarak e-scooter kullanıp bir üst modele geçmek isteyenler ya da ilk kez kullanacaklar için püf noktalarını Seyyah dergisi okurları için derledik. İşte dokuz adımda e-scooter ile gezmenin ayrıcalığı:

1- Satın alacağınız e-scooter ile ne kadar mesafe gitmek istediğinize karar verin. Mesafe tercih edeceğiniz e-scooter’ın motor gücünü belirlemek konusunda size rehber olacaktır. E-scooter kullanımınız, günlük 20 kilometre civarında olacaksa bu durumda 250 W’lık e-scooter’lar işinizi görecektir.

2- 20 km’den daha uzun yolculuklar planlıyor veya inişli-çıkışlı bir rotanız bulunuyorsa motor gücü daha yüksek e-scooter’lar seçmekte fayda var. Bu durumda 500 - 600W gibi ve daha yüksek güce sahip e-scooter’lara yönelebilirsiniz.

3- Sürücünün günlük rotası, e-scooter seçimlerinde ürünün tekerlek özelliklerinde de etkili olabilecek bir faktör. Çünkü amortisörsüz e-scooter’ların kullanılacağı yolların yapısı, sürücüyü doğrudan etkileyecektir. E-scooter’lar bu alanda dolma ve havalı (şambrel) tekerli modeller olarak ikiye ayrılıyor. Dolma tekerli e-scooter’lar daha dayanıklı yapısıyla ön plana çıkarken, engebeli sürüşlerde sürücüye daha fazla titreşim veriyor. Havalı tekerler ise şüphesiz engebeli yollarda daha rahat bir kullanım sağlayacaktır. Fakat kesici veya delici cisimler karşısında patlaması da ihtimaller dâhilinde olacaktır.

4- Mesafe söz konusu olduğunda bataryanın boyutu da önem arz ederken bataryanın kaç saatte şarj olduğu da önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Buna ek olarak bazı ürünler kinetik enerji depolama sistemi gibi farklı özellikler de sunuyor.

5- Şehir içi kullanımlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise e-scooter’ın taşınabilirliği. Bu durumda e-scooter’ın ağırlığı ve katlanılabilir olması gibi özellikler ön plana çıkıyor. Hafif e-scooter’lar vapur, otobüs veya metro gibi toplu taşıma araçlarında daha rahat taşınma imkânı sunarken, motor gücü daha yüksek olan ve farklı özellikler barındıran ürünlerin ağırlığı da daha yüksek olacaktır.

6- Piyasada satılan e-scooter’ların maksimum hızları, motor güçlerine ve taşıdıkları ağırlığa göre değişse de birçoğu şehir için kullanım sınırlamaları nedeniyle 25 km/s olarak sınırlandırılmış durumda. Peki ya fren sistemleri? Belki de en önemli konuların başında gelen fren sistemleri, e-scooter’larda ürüne göre değişiklik göstermekte. Ürünlerin genelinde sabit olarak disk fren bulunurken bazı e-scooterlarda çift disk fren veya e-ABS rejeneratif kilitlenme önleyici ön fren sistemi de bulunmakta.

7- E-scooter’lar şehir içi kullanımda diğer araçlara göre birçok avantaj sağlamakta. Bununla birlikte diğer araçların sizi görmesi ise büyük önem arz ediyor. Bu durumda önde ve arkada güçlü aydınlatmalara sahip e-scooter’lar önemli bir farklılık yaratıyor. Buna ek olarak kullanıcının ışık yansıtıcı ürünler veya ekstra ışık kullanması da trafikte fark edilme konusunda önemli avantajlar sağlayacaktır.

8- Kullanıcının kilosu da e-scooter tercihlerinde önemli bir kriter. Ürünlerin maksimum taşıma kapasitesi, 100 kilodan başlayarak çeşitli aralıklarla artıyor.

9- Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da elektrikli scooter kullanımına yeni düzenleme getirildi. Buna göre kaldırımda kullanımları yasaklanan scooter’lar, yalnızca bisiklet ve taşıt yollarında kullanılabilecek. 15 yaşını doldurmayanlar, elektrikli scooter hizmetinden yararlanamayacak.

BÜTÇEYE GÖRE ALTERNATİF
Türkiye’de e-scooter satışı yapan mağazaların ürün portföyüne baktığımızda menzili 45 kilometreye varan seçenekler bulunuyor. Birçok model katlanabilir yapısı sayesinde toplu taşıma araçlarında güvenle taşınabilirken, taksi veya özel araçların bagajlarına dahi girebiliyor. Bu özellikler elektrikli scooter’ları şehir içi ulaşımda ön plana çıkartmakla kalmıyor, birçok vatandaşın da yeni ulaşım tercihi haline getiriyor. Fiyatlarla ilgili birkaç örnek vermemiz gerekirse Xiaomi Pro 2, Xiaomi Mi, Bood Kickscooter ve Goldmaster Mobil urban e-Go elektrikli scooter’lar performansları ve şarj süreleriyle keyifli bir sürüş sunuyor. Bu scooter’ların fiyatları, 3 bin 497 TL ile 4 bin 499 TL arasında değişiyor. Tercihini elektrikli kaykaydan yana kullanmak isteyen seyyahlar için de Bood FW-S65A Self Balance ve Gomaster SBS-653 6.5 Carbon Scooter, Lamborghini Glyboard Veloce 6.5, Kawasaki KX-Cross 8.5 gibi alternatifler bulunuyor. Bu ürünlerde 2 bin 199 TL başlangıç fiyatlarıyla alıcısıyla buluşuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER ÖNE ÇIKIYOR
Elektrikli scooter’ların ağırlıkları 12,5 kilodan başlarken, maksimum hız limitleri modellere göre farklılık gösteriyor. Birçok modelde hız, kalan batarya ömrü gibi bilgilerin yer aldığı dijital panel bulunurken bazı modellerde ise bu ekran kalan batarya ömrü ile sınırlı tutuluyor. Bugün Türkiye’de mağazaların ürün gamında yer alan e-scooterların taşıma kapasitesi 100 ve 120 kilo arasında değişkenlik gösterirken; cihazlar, fren sistemleri ile de birbirlerinden ayrılıyor. Örneğin Giddy ve Bood marka scooter’larda ön elektrikli, arka disk fren bulunurken; Xiaomi’nin modellerinde ise disk fren ve e-abs rejeneratif fren sistemleri mevcut. Rejeneratif frenleme sistemleri aracı yavaşlatırken oluşan kinetik enerjiyi depolayabiliyor. Böylece elde edilen enerji daha sonra kullanılabiliyor. Bu da araçlara daha uzun bir menzil sağlayabiliyor.