KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-07-2021 16:54   Güncelleme : 06-07-2021 16:54

Eski Osmanlı yapısında modern saat

Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) ve Borusan Contemporary iş birliğinde düzenlenen “Hareket Eden Anılar” sergisi, 6 Ağustos’a kadar şehrin yeni sanat alanı Fişekhane’de izleyiciyle buluşuyor.

Eski Osmanlı yapısında modern saat

-SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2021-

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 16 esere yer veren sergi, teknolojinin sanat üzerindeki etkisinin giderek arttığı bir çağı, İstanbul gibi metropollerin yaşam deneyimi üzerinden anlatıyor. Çok katmanlı kentlerin barındırdığı duygular, hatıralar, sosyokültürel geçmiş, doğanın kentsel dokuyla uyumu gibi konular üzerinde düşündüren sergide yer alan güncel sanat eserleri, Fişekhane’nin tarihi dokusu ve mimarisi ile bütünlük kuruyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan fotoğraf ve yeni medya ürünü eserler arasından derlenen sergi, güncel sanatın malzemelerinden biri haline gelen teknolojinin gelişim yolculuğuna tanıklık ediyor. Yükselen katlar arasında kalan tarihi Fişekhane yapısının modüllerinin sergideki hareketli imgelere uyumundan hareketle kent sakinlerinin karakteri, sosyo-kültürel birikimi, psikolojisi ve bulundukları coğrafyaya göre şekillenen ortak yaşam alanlarına değiniliyor.

Contemporary Istanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Vakfımızın çağdaş sanatı geniş kitlelerle buluşturma misyonu çerçevesinde, başarının aynı hedefleri paylaşan yurt içi ve yurt dışı kurumlarla iş birliğinden geçtiğine inanıyoruz. Borusan Contemporary ile gerçekleştirdiğimiz bu sergide, çağdaş sanatın en yenilikçi ifade biçimlerini toplumun tüm kesimleriyle buluşturmayı amaçlıyoruz. “Hareket Eden Anılar” sergisi hem işlenen temalar hem de eserlerin uluslararası niteliği bakımından küresel bir sanat merkezi olma yolunda büyük yol kat etmiş olan İstanbul’un kozmopolit doğasıyla örtüşüyor. Yaşadığımız yoğun kentleşmenin sorunlarını çağdaş sanatın en yenilikçi teknikleriyle ele alan seçki, pandeminin olumsuz etkilerinden sıyrılmaya çalıştığımız bu günlerde bize sanat yoluyla bir yeni soluk alma olanağı sunuyor.” 

30 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun sanat - düşün - teknoloji ekseninde odağına aldığı yeni medya sanatının deneysel ve sorgulayıcı karakterine dikkat çeken Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren ise “güncel sanat sahnesinin uluslararası temsilcilerine ait video yerleştirmeleri, fotoğraf, ışık heykelleri, artırılmış gerçeklik gibi farklı pratiklere yer açan serginin, küresel bir kent tasavvuru inşa ediyor.” diyerek ekliyor: “Kültür kurumlarının pandemi koşulları nedeniyle yalnızlaştığı dönemde, koleksiyonumuzu Contemporary Istanbul Vakfı’nın değerli iş birliğinde, İstanbul’un kültür haritasını zenginleştiren Fişekhane sergi mekânında izleyiciyle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.”   

KENT VE DOĞA YANSIMALARI
Contemporary Istanbul Vakfı Sanat Direktörü ve serginin küratörlüğünü üstlenen Ayça Okay, mekânın strüktüründe yer alan ve birbirini tekrar eden modüller ile hareket halindeki su parçacıkları, yelpaze mercanları, dalgalar, kaskatı kesilmiş buzullar ya da birbirine kenetlenmiş ayna yüzeylerinin aynı dili konuştuğunu ifade ediyor. 2018 yılında kurulan Contemporary Istanbul Vakfı, kâr amacı gütmeden sergi, etkinlik ve eğitim programları ile çağdaş sanatın gelişmesi için projeler geliştiriyor. Türkiye’deki çağdaş sanatı destekleyerek, geleceğe yatırım yapan bir ortam oluşturmayı hedefleyen CIF, eğitim, araştırma, sergi, yayın, CIF Dialogues, Istanbul The Lights gibi tasarladığı birçok program ile sanatseverlere sürdürülebilir, yaşayan ve gelişen bir sanat ortamı sağlıyor. Dünyadaki çağdaş sanat üretiminin seçkin örneklerini, yeni girişimleri ve tüm sanat akımlarını İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki sanatseverlere sunan CIF, eğitim faaliyetleri ile de İstanbul’u uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri olarak konumlandırılıyor.

Borusan Contemporary ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nu merkez alan sergiler, etkinlikler, eğitim faaliyetleri, sipariş edilmiş eserler ve kuruma özel yerleştirmelerden oluşan çok platformlu bir program. Bu aktiviteler, özellikle medya sanatlarına, daha geniş anlamıyla zaman, ışık, teknoloji, video, yazılım ve ötesiyle çalışan sanatçılara odaklanıyor. Etkinliklerin çoğu, İstanbul'daki Perili Köşk’te gerçekleştiriliyor. Böylelikle, özünde bir ofis ortamı olan bir mekân, benzersiz bir sanat merkezine dönüşüyor.  Şehre renk katan bir diğer sanat adresi Cocoon’a gelince… Dünyadaki çağdaş sanat üretiminin seçkin örneklerini ve farklı disiplinlerdeki sanat akımlarını izleyicisi ile buluşturan bu sanat alanı, eski Osmanlı sanayi yapısı Fişekhane’de yer alıyor. Büyükyalı yerleşkesi tarafından Contemporary Istanbul Vakfı’na tahsis edilen mekân, sanat etkinliklerine ve sergilere ev sahipliği yapıyor.