TURİZM
Giriş Tarihi : 30-06-2021 16:57   Güncelleme : 30-06-2021 16:57

İzmir'in su altı zenginliği cazibe merkezi olacak

İzmir Körfezi’nin sualtı zenginliğini ortaya çıkaracak proje sonucunda, ülkemizin denizcilik tarihinin karanlık sayfaları aydınlatılmış olacak.

İzmir'in su altı zenginliği cazibe merkezi olacak

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Antik çağdan Bizans’a ve Osmanlı dönemleri dahil yelkenli ve kürekli gemi batıklarıyla ilgilenen heyecan verici bir araştırma projesi hayata geçiyor. Böylece eski çağların denizcilerinin yaşamları, kullandıkları gemiler, ticaret yolları, önemli sığınma yerleri, koyların sualtı birikimi, tarih, arkeoloji, ticaret, seramik ve amfora özellikleri gibi nice bilgiler gün yüzüne çıkacak. 

ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULUYOR
İzmir Körfezi’nde su altı kültür mirasını ortaya çıkarmak, korumak ve kültür turizmine kazandırmak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında gerçekleşecek projede ilk aşamada batıkların yerleri tespit edilecek. Güzelbahçe, Urla, Karaburun ve Foça ilçelerinde gerçekleştirilecek saha çalışmaları kapsamında su altı kültür varlıkları tespit edilerek, buluntuların ve elde edilen verilerin belgelendirilmesi, raporlanması çalışmaları yürütülecek. Uygun kalıntı ve buluntuların su altı kültür turizmine kazandırılması, yerinde koruma ve sergilenmesinin yanı sıra, orta ve uzun vadede İzmir’e bir deniz savaş tarihi müzesinin kurulmasına zemin oluşturulacak. Protokol imza töreni, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ve akademisyenlerin katılımıyla Kordon’da demirleyen Koca Piri Reis gemisinde gerçekleştirildi. Törende konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirterek, “Bu projenin hayata geçirilmesinde emek veren başta Rektörümüz olmak üzere, araştırma ekibine ve Koca Piri Reis mürettebatına teşekkür ediyorum” dedi.

SU ALTI KÜLTÜR ROTASI
DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 2005 yılından bu yana sürdürülen Mavi Miras projesi ile denizcilik tarihine ve Türkiye’nin kültürel mirasına büyük katkılar sunduklarını söyledi. Bu projeyi çok önemsediklerini belirten Hotar, “Mavi Miras projesi Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı tarafından desteklenen yerli ve milli bir projedir. Bu proje kapsamında, akademisyenlerimizin emektar Koca Piri Reis gemimizle yürüttüğü çalışmalarla denizcilik tarihinde önemli yere sahip buluşlar yaptık. Özellikle az bilinen Osmanlı dönemine ait batıklar bulduk. Üniversite olarak desteklediğimiz bu çalışmaları bir adım öteye taşıdık ve Sualtı Kültür Mirası ve Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk” dedi. İmzalanan protokol kapsamında su altı kültür mirası açısından zengin potansiyele sahip olan İzmir kıyılarında sualtı kültür mirası taraması gerçekleştirileceğini söyleyen Hotar, “İzmir, sualtı kültür mirası açısından kıyılarındaki batıklar ve diğer kalıntıların büyük bir bölümü haritalandırılmış örnek bir il olacak. Ayrıca, İzmir’in turizm potansiyelinin güçlendirilmesi amacıyla çalışma sonuçlarından faydalanılarak su altı kültür rotası olmaya uygun yerler de tespit edilecek. Buluntuların yer aldığı alanların, turizm ve sportif amaçlı dalış alanı, su altı ören yeri, su altı parkı ve arkeopark olma potansiyeli değerlendirilecek.” diye konuştu.