SEYYAH
Giriş Tarihi : 25-06-2021 16:53   Güncelleme : 25-06-2021 16:53

Yürüyerek Bodrum

Antik çağın yedi harikasından biri olan Mausoleum’un yükseldiği arkeoloji alanı, Bodrum guletlerinin en güzel örneklerini saklayan Deniz Müzesi’ni ve çok daha fazlasını keşfetmeye hazır mısınız?

Yürüyerek Bodrum

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Bu gezimiz, çok yorucu olmamakla birlikte Bodrum merkezindeki alanları yürüyerek ziyaret ettiğimiz bir turu kapsıyor. Arkeolojik  olarak son derece doyurucudur ve görsel açıdan zengin, antik hikâyeleriyle de ilgi çekicidir. Yürüyüşümüz, sabah saat 10.00’da Bodrum Myndos Kapısı önünde başlıyor. Halikarnassos tarihi, kentin ekonomik ve sosyal yapısı hakkında elimizdeki rehber kitapçıktan ve internetten bilgiler alıp surları detaylı görme fırsatımız oluyor. Ardından Antik Dünyanın Yedi Harikasında biri olan ünlü Mausoleum Müzesi‘ni ziyaret ediyoruz. Burada alan ve müze hakkında bilgiler aldıktan sonra Mausoleum’un iç alanına girip mezar odası ve diğer kısımları yakından görüyoruz. Ardından Bodrum’a özgü Arnavut kaldırımlı dar sokaklardan limana süzülüp deniz kenarından Bodrum merkeze ulaşıyoruz. Burada yerel bir restaurantta alacağımız öğlen yemeğinden sonra Halikarnas Balıkçısı heykelini görüp Bodrum Deniz Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Bodrum Kalesi‘ne gidiyor ve Saint John Şövalyeleri ve Sualtı Arkeolojisi hakkında bilgiler alıyoruz. Ardından Cumhuriyet Dönemi öncesi Rumların yoğun olarak yaşadığı Kumbahçe semtine doğru ilerliyor ve Aya Nikola Kilisesi’nin hazin hikayesini dinliyoruz. Son ziyaret noktamız ise Bodrum’un önemli sembollerinden biri olan “Sanat Güneşimiz“ Zeki Müren’in müzeye dönüştürülen evi. Bu ziyaretimiz ile birlikte gezimizi tamamlıyor ve bir başka Hayal Tadındaki Antonina gezisinde bulaşabilmek dileğiyle vedalaşıyoruz. 

ANTİK DÜNYANIN 7 HARİKASINDAN BİRİ
Halikarnassos Mausoleion, diğer adıyla Mausoleum ya da günümüzdeki ismiyle Bodrum Mozolesi. Antik dönemde dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul edilen bu muhteşem yapının kalıntıları, Bodrum'un en önemli eserlerinden birisi olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Bodrum Mausoleion Açık Hava Müzesi, Karia Kralı Mausolos’un mezarına ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda anıt olarak da adlandırılmakta. Kraliçe İkinci Artemisia tarafından MÖ 353 yılında dönemin ünlü mimarlarına yaptırılmış. Deprem nedeniyle tamamen yıkılan 42 metre yüksekliğindeki bu anıt mezarın yerinde bugün küçük bir müze bulunuyor. Ayrıca Mausoleion'a ait taşların pek çoğu, Bodrum Kalesi’nin ve limanının yapımında kullanılmış. Rölyefli parçalar ise 19. yüzyılda İngilizler tarafından British Museum'a götürülmüş. Bir sonraki durağımız yine bir müze. Bodrum Deniz Müzesi'nin temelleri, Ekim 2010 tarihinde yat festivali kapsamında Bodrum Kalesi önünde kurulan 144 metrekarelik çadır içinde yapılan bir sergileme ile atılmış. Büyük ilgi gören etkinlikte özenle yapılmış 18 adet “Bodrum tipi” tekne modeli eşliğinde yörenin değerlerini özetle anlatan bir kurgu teşhir edilmiş. Bodrum Ticaret Odası'nın proje liderliği ve Bodrum Belediyesi'nin önemli katkılarıyla ilerleyen proje, Müze Projesi Tanıtım Sergileri kapsamında meraklısıyla buluşmuş. Nihayet kısa bir süre sonra Bodrum merkezinde bulunan eski Bedesten Binası’nın müze olarak tahsis edilmesiyle 15 Ekim 2011 tarihinde halkın hizmetine açılmış. 

BALIKÇI'NIN YADİGÂRI
Bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan değerleri gelecek kuşaklara taşımak amacıyla kurulan müzede, şu anda 48 adet tekne modeli sergileniyor. Proje, Bodrum tipi teknelerin orijinallerine sadık modellerinin Bodrumlu büyük usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılmasıyla başlamış. Müzenin üst katında ayrılan özel bölümde, Hasan Güleşçi'nin yaklaşık 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak oluşturduğu çok değerli (168 aileye ait 6 bine yakın deniz kabuğu) Deniz Kabukları Koleksiyonu sergileniyor. Müzenin Cevat Şakir Kabaağaçlı Koleksiyonu kısmında, Halikarnas Balıkçısı’nın aile ağacı ile başlayan bilgilendirme ile çocukluğu, aile albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler ile kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları yer alıyor. Yıl boyu çeşitli sergi ve söyleşilere ev sahipliği yapan müzede, Şair Orhan Veli’nin Yaprak adlı sandalı da bulunuyor.

SANAT GÜNEŞİMİZ
Bodrum'daki son durağımızda, Zeki Müren'in müze evine uzanıyoruz. “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Zeki Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri. Sanata olan katkılarından dolayı “Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilen Müren, hayatının son altı yılını, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı nedeniyle sahne hayatından uzaklaşarak Bodrum’daki evinde geçirdi. 1996 yılındaki ölümünün ardından Zeki Müren’in Bodrum’daki evi, Kültür Bakanlığı tarafından Zeki Müren Sanat Müzesi‘ne dönüştürülerek 2000 yılında ziyarete açıldı. Müze bugün Bodrum’daki önemli ziyaret adreslerinden biri... Zeki Müren’in iki katlı evi, son derece mütevazı bir yapıya sahip. Evi gezerken ünlü sanatçının lüks görünen yaşamının aksine oldukça sade bir hayat sürdüğünü görebiliyorsunuz. Zeki Müren, evin oturma odasında şiirler yazıyor, gazete okuyor, gününü televizyon izleyerek geçiriyordu. Ev müze olduktan sonra üst kat, Zeki Müren’e ait kostümlerin, ayakkabıların, gümüşlerin sergilendiği odalar haline getirilmiş. Bu eserlerin yanı sıra sanatçıya ait plaklar, makyaj malzemeleri, ödüller ile birlikte sanatçıya gelen mektupları da görebiliyorsunuz.


Farklı ülkelerde müzikle ilgili kurumlar tarafından, çok satan albümlerin sahiplerine verilen Altın Plak Ödülü, Türkiye’de ilk kez Zeki Müren’e layık görülmüş. Müren, müzik yaşamı boyunca 600’ün üzerinde kaset ve plak doldurmuş, 300’ün üzerinde şarkı bestelemiş bir sanatçı. Sanat Güneşimizin hayata gözlerini kapadığı gün, TRT’deki bir televizyon programında Zeki Müren ile birlikte Muazzez Ersoy ve Ajda Pekkan da konuk olmuştu. Muazzez Ersoy, Zeki Müren’e armağan etmek üzere TRT İzmir Televizyonu‘na getirdiği, ancak Müren’in açamadan hayatını kaybettiği kalem de sergilenen eşyalar arasında. Ne diyelim, yaz tatiliniz renkli; keyfiniz Zeki Müren şarkıları kadar sahici olsun.  

Bodrum rehberi

NASIL GİDİLİR?
THY, İstanbul’dan Bodrum’a haftanın her günü karşılıklı sefer düzenliyor. 

NEREDE KALINIR?
Bodrum’da pansiyondan beş yıldızlı tatil köylerine uzanan konaklama seçenekleri var. Yöreye özgü taş evlerde kalmak içinse butik oteller ideal. Önerimiz, sezona dinamik kadrosu ve yenilenmiş yüzüyle başlayan Nomia Boutique Hotel. Temassız tatil anlayışıyla hizmet veren otel, Bodrum'un yükselen yıldızı Yalıkavak'ta. Bilgi ve rezervasyon için: www.nomiahotel.com    

NE YENİR?
Lezzetli Ege otları ve zeytinyağlı yemeklerin dışında yöreye özgü yemeklerden biri de çökertme kebabı. Deniz ürünleri de unutulmamalı.