RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 17-06-2021 16:59   Güncelleme : 17-06-2021 16:59

Zirvedeki Türk: Tunç Fındık

Dünyanın en zorlu dağlarında zirve yapmayı başaran millî dağcımız Tunç Fındık’a tırmanma tutkusunu ve Türkiye’nin dağlarını sorduk.

Zirvedeki Türk: Tunç Fındık

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Dağcılığa ne zaman başladınız?
“Dağcılık sporuna Bilkent üniversitesinde burslu okurken, 1990 yılında, oranın dağcılık kulübünde başladım ve bir süre sonra dağcılığın, açık havada, yıldızlar bulutlar ve güneş altında yapılan bu sporun bana çok hitap ettiğini anladım. 1993 - 1996 yılları arasında Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun yüksek irtifa millî takımı bünyesinde ülkemizi temsil ettim. 2001 yılındaki dünyanın en yüksek doruğu Everest’e çıkışımın ardından bu sporu profesyonel boyutta devam ettirebildim ve bugün de yeryüzündeki en yüksek dağların (8 bin metre ve üstü) hemen hepsine tırmanmayı başaran tek Türk benim.”

Tırmanma ve dağcılık özellikleri yönünden Türkiye’nin dağ kalitesi nasıl?
“Türkiye tam bir dağ ve kaya ülkesi. Ülkemiz dağları Himalayalar kadar yüksek ve büyük olmasalar da hemen her ilimizde harika dağ ve tırmanış alanları var. Zaten Doğu ve Güneydoğu Anadolu coğrafyası gerçek bir doğa cenneti. Aladağlar, Kaçkarlar, Ağrı ve Cilo gibi önemli ve tarihi çıkışlara ev sahipliği yapmış dağlarımız var. Bunun haricinde kaya tırmanışı ve donmuş şelale (buz) tırmanışı için harika parkurlara sahip bölgelerimiz bulunmakta…”

Türkiye’de seni heyecanlandıran zirveler hangileri?
“Ülkemizde Niğde Aladağların sarp dorukları, Hakkari’nin Cilo dağlarındaki Reşko zirvesi ve Erzurum’un Uzundere ilçesindeki donmuş şelalelerde tırmanış bana en büyük heyecanı veriyor.”

Dağcı olmak isteyenlere neler önerirsiniz?
“Dağcılık asil ve güzel, insana enerji veren, vizyonunu açan, iyi dostluklar kazandıran bir spordur. Vizyon sahibi ve zeki insan işidir. Kadın erkek, genç yaşlı herkes doğaya çıkabilir, dağlara gidebilir. Dağcılık adım adım gelişerek, tecrübe kazanarak, keyif alarak yapılırsa dünyanın en güzel sporu olur. Dağcılık izleyicisi sınırlı, kişiden her şeyiyle tam katılım gerektiren ve konforsuzluğu zevk edinmiş bir spor olduğu için herkese hitap etmeyebilir. Ancak onu seven kişiye kattığı nitelikler çok fazladır. Özellikle genç bireylerin dağlar ve dağcılıktan öğrenebilecekleri çok deneyim vardır.”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
“Dağcı olmak isteyenlere hayallerinin peşinden gitmelerini ve zoru başarabileceklerini unutmamalarını söylemek isterim.”