ROTA
Giriş Tarihi : 10-06-2021 17:10   Güncelleme : 10-06-2021 17:10

7 Adımda Yayla Kampı

Yayla Kampı, kamp severler için yaz aylarının vazgeçilmezidir. Peki Yayla Kampı yaparken hangi konularda hazırlıklı olmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?

7 Adımda Yayla Kampı

- SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

“Herkes gider Mersin’e, biz gideriz tersine…” sözünden yola çıkarak, yaz aylarında sahiller dolup taşarken kamp yapanların, yaylanın temiz ve serin havasını tercih etmesi çoğu zaman doğru bir tercih olarak ön plana çıkar. En azından benim için böyle. Peki ama yayla kampını nasıl yapacaksınız ve püf noktaları neler? Buyurun, hiç vakit kaybetmeden madde madde anlatmaya başlayalım. İşte sekiz adımda unutulmaz yayla kampları için öneriler:

1- ROTANIZI İYİ ARAŞTIRIN
Yayla kampına giderken ilk yapmanız gereken rotanızı tam anlamıyla belirlemek. İnternette haritalardan bakarak bir rota çıkardıktan sonra, geçeceğiniz bölge ve köyleri not almanızda fayda var. Çünkü yaylalarda genelde internet olmadığı için yükseklere tırmanmaya başladıktan bir süre sonra navigasyon etkisiz hale gelecek ve hatta birçok yaylada telefon da çekmeyecektir. Gideceğiniz güzergâhın ekran görüntülerini kaydetmek de faydalı olabilir. Ayrıca yaylaya ulaşım ve yol tariflerini de yazılı olarak veya telefonunuza kopyalayarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Emin olun, telefonunuzun çekmediği yayla ve birbirine benzeyen dağ yollarında kaybolmak çok eğlenceli olmayacaktır.

2- ARACINIZIN DEPOSU DOLU OLSUN
Yayla kampları, genelde keşiflerle doludur. Civardaki yeni yerleri keşfetmek, çok kalabalık ise daha sakin yerler araştırmak için yol almanız gerekebilir. Bununla birlikte yanlış bir dağ yoluna sapmak ve ufak çaplı kaybolmalar sonunda planladığınızdan daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalabilirsiniz. Böylesi durumlara karşı tedbirli olmanızda büyük yarar var. Sakın, “Bu benzin yeter yeaaa, bişi olmaz…” demeyin. Zira bu bakı açısı elinizde pet şişe veya benzin bidonu ile saatlerce yürümenize sebep olabilir. Yani kısaca tedbirli olun ve yayla yoluna girmeden önce depoyu doldurun.

3- YAYLA KAMPI SOĞUK OLUR
Yazın şehirde ya da sahillerde 35 santigrat derece sıcakta pişerken giydiğiniz t-shirt, yayla kampı için çıktığınız yükseklikte size kesinlikle yetmeyecektir. Ateş başında titrememek ve gece üşümemek için kıyafetlerinizi dikkatli seçin. Yaylalarda geceler genelde nemli geçtiğinden, su geçirmez kıyafetler en uygunu olacaktır. Islanmış bir kazak ve sweatshirt daha çok üşümenize sebep olabilir. Yazın tercih ettiğiniz sandaletlerin yanı sıra, yanınızda bot bulundurmanız da faydalı olacaktır.

4- KAMP EKİPMANINIZ YETERLİ Mİ?
Aynı şekilde çadır içi ekipmanınız da kamp yapacağınız yerin şartlarına uygun olmalı. Yazlık uyku tulumu, yaylada asla yeterli olmaz. Zeminden gelen soğuk hava için iyi bir mat kullanmanız da önemlidir. Yaylada kamp yapacağım diye üşütüp hasta olmak istemezsiniz öyle değil mi?

5- ALIŞVERİŞE DİKKAT!
Yayla yolları üzerinde market, bakkal vs. bulamayabilirsiniz. Yaylaya tırmanmaya başlamadan önce bulacağınız köylerde veya mezralardaki bakkallar da tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermeyebilir. Bu nedenle alışverişinizi patikaya girmeden, belirlediğiniz rotaya göre son düzlükte halletmeniz iyi olacaktır. Önceden tamamlayın, içiniz rahat etsin. Alışveriş konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise kalacağınız süre için planladığınızdan daha fazla yiyecek almanızdır. Araç arızası ve benzeri sebeplerden ötürü fazladan kalmanız gerekirse zor duruma düşmeyin diye uyarıyorum. Tabii sadece aksilikler değil, keyfi kararlar da olabilir. Kim bilir yaylaya bayılıp kampınızı bir gün daha uzatmak isteyebilirsiniz.

6- ORTALIKTA YİYECEK BIRAKMAYIN
Yaylalar doğal yaşamın daha aktif olduğu yelerdir, misafirliğe gittiğinizi unutmayın. Birçok hayvanın doğal yaşamını devam ettirdiği yaylada kamp yapmak bazı konularda daha fazla dikkat gerektirir. Gece yatarken ortalıkta yiyeceklerinizi bırakmak, yayılan kokuları sebebi ile vahşi hayvanları davet edecektir. Güzelce poşetlediğiniz artan yiyecek ve çöplerinizi mutlaka aracınızda saklayın. Eğer aracınız yoksa çadırınızı kurduğunuz yerden en az 150 metre uzakta, hayvanların ulaşamayacağı şekilde bir ağaca asmak çözüm olabilir. Gece vahşi hayvanları tespit etmenin en kolay yolu zaman zaman etrafa fenerinizi çevirerek parlayan gözler olup olmadığını kontrol etmektir. Her parlayan göz de sizi korkutmasın, bazen kedi, kirpi veya inek de olabilir.

7- HAŞERATA KARŞI ÖNLEM ALIN
Yine doğa hayatının göbeğinde olması nedeni ile yayla kampı yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu, böcekler ve sinekler olacaktır. Sivrisinek ve benzeri için losyon ya da sprey kullanabilirsiniz. Gün içinde ve özellikle gece ise kapalı ayakkabılar veya bot giymenizi öneririm. Çadırınızın fermuarı ise sürekli kapalı olmalı. Gece çadırınıza girdiğinizde sadece yayla kampı için değil, tüm kamplarda çadırınızın içini fenerinizle kontrol etmeniz daha huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

8- YOKLUK DURUMU
Yaylalarda genelde telefon çekmez, tuvalet yoktur ve çeşme olmayabilir. Bütün bunlara hazırlıklı olun. Suyunuzu fazla bulundurun. Tuvalet ihtiyacınız için gerekli malzemelerinizin olmasına dikkat edin. Eğer bilmiyorsanız basit bir internet aramasıyla doğada tuvalet adabı üzerine farklı yazılar bulabilirsiniz. Bu bilgiler ilk bakışta kampçılar tarafından göz ardı edilse de hem güvenliğiniz hem de doğa hayat içindeki önemi sebebi ile mutlaka okunması gerekir. Bu bilgiler ışığında yayla kampının çok zevkli olduğunu, bol oksijen alabileceğinizi, mis gibi kokular ve harika manzaralar eşliğinde güzel günler geçirebileceğinizi bilin. Bir kere yapmanız yeterli, bağımlılık yapacak ve arkası nasıl olsa gelecek. Benden söylemesi…