SEYYAH
Giriş Tarihi : 09-06-2021 17:12   Güncelleme : 09-06-2021 17:14

Seul'e gitmek için 6 harika sebep

Gece yarısı alışverişi, keşiş mutfağı, hanedan sarayları ve tasarım harikası gökdelenleriyle sonbaharın gözde adresi Seul, modern ile gelenekselin iç içe geçtiği dev bir panayır alanı gibi.

Seul'e gitmek için 6 harika sebep

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Seul’un inanılmaz enerjisi, açık hava lokantalarında saatlerce süren neşeli akşam yemekleri ve unutulmaz deneyimler... İşte Güney Kore başkentinin altı cazibesi…

1- Ölümsüzlük Kapısı
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Changdokkung, 14. yüzyıl sonlarında Yi Hanedanı tarafından yaptırılan sarayların en eskisi. Güney Kore peyzajının etkileyici bir örneğini oluşturan bahçenin bir diğer sürprizi, Pullomun Kapısı. İçinden geçenlerin sonsuza dek yaşayacağına inanılan kapı, her yıl yüz binlerce ziyaretçi topluyor. 

2- Kore usulü nikâh
İçerisinde geleneksel bir Kore köyünün yeniden canlandırıldığı Namsan Parkı, akvaryumları, kütüphanesi ve yürüyüş parkurlarıyla dev bir gezi alanı. Parkın yakın çevresindeki otellerde Kore usulü nikâh tazelemek Seul’deki yeni trendlerden biri. Eski Kore Krallığı’nın güney sınırını oluşturan heybetli dağdan adını alan parkın içerisindeki botanik bahçeleri, egzotik bitkileri ve rengârenk kuşlarıyla görülmeye değer.  

3- Gece pazarları 
Parlak renklerden yapılmış kağıt fenerler, yerel motiflerle süslü seramik ve porselen kaplar, mücevher kutuları, ipek giysiler, el yapımı çanak çömlek, alternatif tıp ürünleri ve daha neler neler… Antikacı ve terzileriyle ünlü Itaewon’daki alışveriş merkezleri sabaha kadar açık. El sanatları ve geleneksel ürünler için Insa-dong, moda butikleri için ise Myeong-dong tercih ediliyor. 

4- Keşiş mutfağı 
Budizm inancının yaygın olduğu şehrin gözde restoranları, keşişlerin beslenme alışkanlıklarından ilham almış. Ağırlıklı olarak sebze yemekleri, çorba ve makarnaya sırtını yaslayan yerel mutfak; nilüfer kökleri, baharatlar, kırmızı fasulye, yer fıstığı ezmesi ve bitki özleriyle tatlandırılıyor. Kırmızı et, masaya getirilen küçük mangallarda pişiriliyor ve soslarla servis ediliyor.  

5- Nehir turu 
Şehrin tam ortasından geçen Hangang Nehri’nde yerel feribotlar ile dolaşmak Seul'de yapılabilecek en ilginç turistik aktivitelerden biri. Kimi zaman geleneksel düğün törenleri ya da yerel müzisyenlerin performanslarıyla şenlenen nehir turlarında başlıca dört limana uğranıyor: Yeouido, Jamsil, Nanji ve Yanghwa. Şehrin en önemli turistik mekânlarının görülebileceği turlar yaklaşık bir saat sürüyor. 

6- Kuşbakışı Seul 
Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde konuklarına rahat bir gezi imkânı sunan kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri de, 479 metrelik Seul Kulesi. Dünyanın üçüncü en büyük kulesi olan yapı, kenti tepeden izlemek için de en ideal nokta. Kuleye çıkarak birbirinden güzel Seul fotoğrafları çekebilir, dilerseniz kuledeki dükkânlardan hediyelik eşya alışveriş yapabilir ya da yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.