KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-06-2021 16:59   Güncelleme : 07-06-2021 16:59

Antik Pedasa şehri gün yüzüne çıkıyor

Bodrum'daki Pedasa Antik Kenti'nin korunması, bilinirliğinin artırılması ve kazılara yardımcı olmak amacıyla imzalanan destek protokolü kapsamında çalışmalar başladı.

Antik Pedasa şehri gün yüzüne çıkıyor

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Antik çağda Karia Uygarlığı’nın en önemli liman kenti olan Bodrum’da önemli bir gelişme yaşanıyor. İlçenin önemli antik kentlerinden Pedasa’da yapılacak kazı ve ayağa kaldırma çalışmalarının yol haritası da şekilleniyor. Antik kentte yapılacak çalışmalara ilişkin imzalanan destek protokolü kapsamında geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Pedasa'daki buluşmada, yapılması gerekenle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, bundan sonra yapılacak çalışmaların yol haritasını çıkardıklarını söyledi. Kazı sürecinde açığa çıkan kalıntıların restorasyonu ve bu değerlerin öne çıkarılması yönünde toplantı yaptıklarını belirten Diler, şunları kaydetti: “Bu toplantıda öne çıkan konu, kule oldu. Çünkü kulenin olduğu yerden bütün yarımadayı her yönüyle görme fırsatı var. İkinci olarak Gebe Kilise konuşuldu. Bu alanda neler yapılabilir bunu konuştuk. Duvarında, taş dolgusunda ve içinde kaçak kazı ile bir tahribat var. Bunların giderilmesi yönünde projeler hazırlanacak.”

TURİST SAYISI ARTACAK
Pedasa'daki çalışmalarda bundan sonra daha hızlı yol alınacağını düşündüğünü dile getiren Diler, “Hepimiz çok mutluyuz. Bunlar bizim olmasını beklediğimiz şeylerdi. Sayın valimiz ve yine bakanlığımızın ilgili birimlerinin desteğiyle epey bir yol alacağımızı düşünüyorum. Ziyaretçilerin buraya kolay ve güvenli ulaşması, doğru güzergâhlardan giderek doğru bilgilere ulaşması için kazı ve araştırma başkanlığı olarak elimizden geleni yapacağız" ifadesini kullandı. Mustafa Demir ise ören yerleriyle ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışma başlatıldığını söyledi. Pedasa Antik Kenti Destek Protokolü'nün taraflarından biri olduklarını belirten Demir, “Burayı turizme nasıl entegre edebileceğimizi ve turist akışını nasıl artırabileceğimizi konuştuk. İnşallah bu toplantıdan sonra burada yapılacak kazı ve restorasyon çalışmaları daha da hızlanacak. Gelen turist sayısı artacak.” dedi.

TROYA’NIN DOST ŞEHRİ
Homeros’un aktardığı bilgilere göre Pedasa'da Anadolu halklarından Lelegler yaşıyordu. Leleg halkı, antik çağda Çanakkale’nin güneyindeki Pedasos şehrinde yaşarken Troya Savaşı sonrasında güneye inerek Karia bölgesinde Halikarnassos civarına yerleşmişler. Antik belgelerde Troya Savaşı sırasında ve sonrasında Karialılarla birlikte anılan Lelegler, Karia bölgesinde, bugünkü Bodrum Yarımadası’nda sekiz kent kurmuş. Kurulan bu şehirlerin en önemlilerinden biri de Pedasa. “ Pedasesliler, Halikarnassos’un ötesinde kıyıdan içeride oturuyorlardı.” diyen Herodot, Pedasa’nın lokalizasyonu için önemli bilgiyi veriyor bizlere. Bu görüş, 2008 yılında Pedasa’nın tapınak terasında bulunan bir yazıtla kesinlik kazanmış. Pedasa’da yerleşim merkezindeki surla çevrili akropol ile nekropol (mezarlık) alanlarının yanı sıra, tarım terasları, çiftlik evleri ve diğer kamusal yapılar gibi bir Leleg kentini oluşturan tüm unsurlar mevcut. Pedasa’da bugüne dek sürdürülen kazı ve araştırmalar, MÖ geç 2’inci bin yıldan itibaren başlayan ve Bizans dönemi sonlarına (MÖ 13. yüzyıl) kadar uzanan bir sürece ait kalıntı ve buluntuları gün ışığına çıkarmış. Tarihi kaynaklarda adından sıkça söz edilen ve bu nedenle iyi tanınan Pedasa Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıllarda yüzey araştırmaları yapılmıştı.

KİMLER KATILDI?
Pedasa Antik Kenti Destek Protokolü kapsamında, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Kavuk, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gençlik, Doğa ve Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler antik kentte bir araya geldi.