HOBİ
Giriş Tarihi : 04-06-2021 16:43   Güncelleme : 04-06-2021 16:43

Nefes açmanın en güzel yolu: kano gezileri

Serin sularda dinginliğin tadını çıkarırken en ulaşılmaz yerleri keşfetmenizi sağlayacak olan kano gezisinde parkurların çoğu birer doğa harikası.

Nefes açmanın en güzel yolu: kano gezileri

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Evet, artık kesinlikle emindim. Kanoyla tanışmak hayatımı zenginleştirdi. Aslında ben tipik bir doğa yürüyüşleri tutkunuydum. Zamanla yürüyerek ulaşamadığım sahil kıyılarını, sazlıkları, kaya kovuklarını ve deniz mağaralarını merak etmeye başladım. Sanırım bu merak beni kanoyla tanıştırdı. Sonra öğrendim ki kayıkla ilgili sporların en eskisi olan kanonun geçmişi tarih öncesi çağlara kadar iniyormuş. İlk çağlarda ağaç kütüklerinin oyulmasıyla elde edilen tekneler, sonraları Kızılderililer tarafından kayın kabuklarından yapılmaya başlanmış. Kızılderililerin hızlı ve çalkantılı sularda kullandığı bu ilkel tekneler, zamanın değirmeninde döne değişe bugünkü kano sporunun aracı olmuş. Ortasındaki oturma kabinine ek olarak öne ve arkaya bagaj olması için iki kabin eklenmiş. Tek saplı, çift taraflı kürekler üretilmiş ve özel aerodinamik yapısıyla su sporları tutkunlarının hizmetine sunulmuş. Bu alet sayesinde kürek çektiğiniz kıyılardaki kayalıkların arasına, tek kişilik kumsallara, el değmemiş koylara ve keşfedilmemiş antik harabelere rahatlıkla girebiliyorsunuz.   

Heyamola, tramola!
Peki kano gezi amaçlı kano turunu kimler yapabilir? Hemen söyleyelim. Yürüyüş yapabilecek kadar kondisyonu olan herkes. Tek, çift ve üç kişilik çeşitleri bulunan kanolar, suyun her debisinde gidebilen ve hiç bir deneyimi olmayanların bile rahatlıkla kullanabileceği bir dizayna sahip. Elbette tüm güvenlik önlemlerini almak ve işin püf noktalarına dikkat etmek şartıyla... Her Şey den önce kanoların devrilme ihtimaline karşı can yeleği giymek gerekli. Kanonun içine oturduktan sonra, su almasını engelleyen etekleri belinize geçirip askılarla omuzlarınıza asıyorsunuz. Deniz kanosu kırılmadığı sürece kesinlikle batmıyor. Tek risk kanoyla birlikte ters dönmek… Son derece az rastlanan böylesi bir durumda yapılacak iki şey var: Birincisi, soğukkanlı olmak. İkincisi, vücudunuzu kanodan ayırıp su yüzüne çıkmak ve yeniden kanonuza dönüp uygun şekilde pozisyon almak. Kanonuzun ön ve arka boşluklarına, su geçirmez torbalara sarılan yiyecek ve eşyaları yerleştirdikten sonra, maceraya başlamak için hiç bir engeliniz kalmayacak. Eğer ilk kez kano gezisine çıkacaksanız, rehber eşliğinde bir grupla deneyim kazanmanızda fayda var. Masmavi sularda salınan rengârenk kağıt gemilere benzeyen kanoları akıntıya karşı dengelemeyi öğrenmek için birkaç saatlik deneyim yeterli oluyor genelde. Kürek çekerken suyun huzur dolu sesini, sazlıkların hışırtısını, kuşların şarkısını dinlemek bulunmaz bir keyif. Derinliğin 20-25 santime düştüğü sığ sularda kanonun dibini sürtmemek için kürekleri açığa doğru çekmek gerek. Kanonun sunduğu ayrıcalıklarından biri de kullanıcısına dilediği yerde yürüme, yüzme ve güneşlenme şansı vermesi. Size doğanın ve suyun kucağında unutulmaz saatler vaat eden kano gezisinde bir parça yorulacağınız muhakkak ancak, keyfine de doyamayacaksınız. Siz de sosyal kısıtlamalardan bunaldıysanız haydi öyleyse asılın küreklere!

EN İYİ GÜZERGÂHLAR: 
Türkiye, kano tutkunları için tam bir cennet. İşte Türkiye genelinde kano yapılabilecek yerlerden bazıları: Durusu (Terkos Gölü, İstanbul), Bafa Gölü (Muğla – Aydın), Kekova Adası kıyıları (Antalya), Kemaliye (Erzincan), Sapanca Gölü (Adapazarı), Eşen Çayı (Muğla-Antalya), Ölüdeniz, Köprüçay, Demre Çayı (Antalya), Göksu Nehri (Mersin), Çoruh Nehri (Artvin), Dalyan (Muğla), Salda Gölü (Burdur), Karine Lagünü (Aydın).