AJANDA
Giriş Tarihi : 03-06-2021 16:21   Güncelleme : 03-06-2021 16:21

Denizli'nin 5 harikası

Güney Ege'nin alımlı kenti Denizli, şifalı travertenleri, kuş cenneti gölleri ve sanatçılara ilham veren doğasıyla büyülü bir su diyarı. İşte antik su perisini görmek için beş iyi neden.

Denizli'nin 5 harikası

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

1- HİERAPOLİS
Kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Hierapolis Antik Şehri geliyor. Bu gizemli kentte yıkık sütunların üzerine dolan termal su, antik bir kaplıca oluşturmuş. Şifalı suya girenleri çağlar öncesine ışınlayan bu mucizenin adı, Kleopatra Havuzu. Bölgede yeryüzüne çıkan şifalı su, antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Hierapolis'in yaşam kaynağı olmuş. Antik dönemde kent hayatının merkezi olan Büyük Hamam ise bugün Hierapolis Müzesi… 

2- PAMUKKALE
Hierapolis'in yanı başında bir yeryüzü harikası var: Pamukkale. Kat kat havuzcuklardan oluşan kar beyazı travertenlerin küveti andıran bölmelerine girmek yasak olsa da yamaç paraşütüyle Pamukkale'nin üzerine süzülmek eşsiz bir deneyim. Geniş seyir olanaklarıyla Fethiye'deki Babadağ'a rakip olmaya hazırlanan Pamukkale'de Çökelez Dağı, uçuş için ideal irtifaya sahip. Pamukkale'nin narin travertenlerini korumak için civardaki otellerin Karahayıt'a taşınması işe yaramış. Artık travertenler adına yakışır şekilde pamuk gibi bembeyaz. 

3- LAODİKEİA 
Denizli'nin altı kilometre kuzeyinde yer alan antik şehre, İkinci Antiokhos eşi Laodike'nin adı verilmiş. Özellikle MÖ 1. yüzyılda düzenlenen gladyatör dövüşleri, şehre ayrı bir önem kazandırmış. Anadolu'nın yedi kutsal kilisesinden birinin bu kentte bulunması, Hristiyanlığın bölgede ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 20 bin kişilik tiyatro, stadyum, gymnasium, anıtsal çeşme, meclis binası, Zeus Tapınağı ve kilise yapısı, burada yapacağınız gezi sırasında görebileceğiniz yerlerden bazıları. 

4- AKDAĞ DOĞA PARKI 
Denizli'nin sadece horozu değil, kuş türleri de zengin ve görülmeye değer. 250'den fazla kuş türüne barınak olan Denizli'deki en iyi gözlem noktaları, sulak alanlar. Çivril'deki Işıklı Gölü, Çardak'ta bulunan Acı Göl ve Buldan yakınlarındaki Süleymanlı Gölü, bahar aylarında kuş gözlemi ve botanik gezileri için ideal. Çivril'deki Akdağ Tabiat Parkı ise tam da yürüyüş tutkunlarına göre. 

5- TOKALI KANYONU
Çivril'in Gümüşsu (Homa) beldesinde bulunan kanyon, yaklaşık 20 kilometrelik alanda uzanıyor. Yer yer 200 metreyi bulan kaya kütlelerinden oluşan kanyon, fotoğraf tutkunlarına eşsiz kareler sunuyor. Kanyonun bir de efsanesi var: Yöre halkı kanyonu “geçilemez” bildiği için buraya pek yanaşmıyormuş. Soranlara “buradan hayvan bile geçemez” diyorlarmış. Zamanla yöre halkı arasında kanyonla ilgili bir söylenti yayılmış. Buna göre kanyonun en dar ve geçit vermez yerinde altın tokalı bir kapının ardında Romalılar döneminde altın saklanıyormuş. Altının miktarı kimine göre 30, kimine göre ise 40 tonmuş. Ama tepeden otomobil büyüklüğünde bir kaya düşüp, altın tokalı kapıyı kapatmış. İşte geçilemez bilinen bu kanyon, 1993 yılında 10 kişilik bir ekip tarafından ilk kez aşılmış.