TURİZM
Giriş Tarihi : 02-06-2021 17:09   Güncelleme : 02-06-2021 17:09

Yurt Dışı Seyahatlerde Yeni Gözdemiz Azerbaycan

Türkiye’de uçak biletleri satışları üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma, seyahat eğilimlerimiz üzerine önemli ipuçları taşıyor. Rapora göre Azerbaycan yükselişte.

Yurt Dışı Seyahatlerde Yeni Gözdemiz Azerbaycan

-SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2021-

Türkiye pandemiye rağmen ne gözbebeği İzmir’den, ne de kardeş ülke Azerbaycan’dan ayrı kalabildi. Yurt içinde en çok seyahatin yapıldığı hat İzmir - İstanbul olurken, yurt dışında ilk sırayı İstanbul - Bakü uçuşları aldı. Öğrenciler de geçtiğimiz aylarda rotasını Azerbaycan’a çevirdi. 2020 ve öncesinde, Avrupa ve Balkan şehirlerinin üst sıralarda yer aldığı listede seyahat kısıtlamalarının etkisiyle ilk sıradaki Paris, yerini Bakü’ye bıraktı. Azerbaycan’ın başkentini Londra ve Münih izledi. Öğrencilerin yurt içine en çok uçtuğu şehirler ise sırasıyla İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. Çiftlerin ve çocuklu ailelerin de yurt içine en çok uçtuğu şehirlerin öğrencilerle aynı olduğu görülürken, yurt dışı seyahatlerde çiftlerin tercihi son iki yıldır olduğu gibi Amsterdam’ı ortaya çıkardı. Hollanda’nın özgürlükler şehrini, Düsseldorf ve Taşkent şehirleri izledi. 

AŞILAMA HAREKETLİLİĞİ ARTTIRDI
Turna.com’un raporunda, seyahat izni belgesi zorunluluğu bulunan 65 yaş üstü yolcuların rotalarına da mercek tutuldu. 2020 yılında 65 yaş üstü yolcular, yurt içinde en çok İstanbul, İzmir ve Trabzon, yurt dışında ise Düsseldorf, Frankfurt ve Köln şehirlerine seyahat etti. 2021 yılı için değerlendirmede bulunan Turna.com Genel Müdürü Dr. Kadir Kırmızı, “Aşılamanın başlamasıyla birlikte 2021’in ilk üç ayındaki rezervasyon hareketliliği bizi umutlandırıyor. Yaklaşan tatil sezonuyla birlikte uçuşlara taleplerin artacağını öngörüyoruz.” dedi. Dr. Kadir Kırmızı, geliştirdikleri “koşulsuz bilet iptali” ek hizmetiyle olası değişikliklere karşı seyahat planlarının güvence altına alınabileceğini de belirtti. 

RUSLAR KIYILARI TERCİH EDİYOR
Yurt içinde en çok seyahat edilen İzmir - İstanbul hattı uçuşları, tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine ilk sırayı aldı. Bu listeyi sırasıyla İstanbul - Antalya ve İstanbul - Adana, İstanbul - Trabzon ve İstanbul - Ankara hatları takip etti. Yurt dışında en çok seyahatin yapıldığı hatlar arasında dört sene boyunca ilk sırayı kaptırmayan İstanbul - Bakü’yü İstanbul - Taşkent, Kiev - Antalya, İstanbul - Tahran, İstanbul - Moskova ve İstanbul - Londra izledi. Diğer yandan yurt içi hatlarda yüzde 36’lık oranla Pegasus tercih edilirken, onu Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları takip etti. Yurt dışı hatlarda ise Türk Hava Yolları, yüzde 41’lik oranla en çok tercih edilen havayolu şirketi oldu, onu SunExpress ve Pegasus izledi.

ÖĞRENCİLERİN DE FAVORİSİ
Türkiye ile Azerbaycan arasında Azerbaycan’ın bağımsızlığından beri hızla gelişen ilişkilerden eğitim tarafı da olumlu biçimde etkilendi. İlk yıllardan beri karşılık olarak üniversite eğitimi almak için öğrencilerin Türkiye ile Azerbaycan arasındaki gidiş - gelişlerinin arttığı gözlemlenmekte. Her geçen yıl sayısal ve kalite olarak artış gösteren Türk üniversitelerinde Azerbaycanlı öğrencilerin sayısında da artış görülüyor. Azerbaycanlı öğrenciler, Türkiye’de hiçbir yabancılık çekmeden eğitim hayatlarını sürdürebiliyor. Türkiye, Azerbaycan şirketlerinin artan yatırımlarına paralel olarak Azerbaycanlı öğrenciler için daha fazla staj ve iş imkânının bulunduğu bir ülkeye dönüşmüş durumda. İki kardeş ülkenin eğitim alanında iş birliğine gitmesi ve daha çok öğrencinin karşılıklı olarak eğitim için bu ülkeleri tercih etmesi, toplumların entegrasyonuna, demokrasi ve ekonomilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Son yıllarda petrol fiyatlarının düşmesine paralel ve başta Rusya olmak üzere bölge ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin etkisiyle Azerbaycan ekonomisinde sorunlar yaşansa da hükümetin müdahaleleriyle bu dönemin kısa sürede geride kaldığını söyleyebiliriz.