GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 16:47   Güncelleme : 28-05-2021 16:47

Sokağa çıkma yasağında kamp yapmak

Son zamanlarda sıkça karşılaştığım sorulardan biri: Sokağa çıkma yasaklarında kamp yapılır mı? Evet, kurallara uyduğumuz takdirde bu mümkün.

Sokağa çıkma yasağında kamp yapmak

-SEYYAH DERGİSİ MAYIS 2021-

Bu yazımda bilgilendirme açısından “sokağa çıkma yasağı” ile ilgili soruların yanıtlarını ve genel kuralları bulabilirsiniz. Durum şöyle: Millî parklar, açık alanlar, ormanlar, yaylalar, sahiller gibi yerlerde kamp yapmak maalesef yasak. Bu alanlarda kamp yapanlar ve sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilmekte. 

KAMP KURMANIN YOLU
Peki yasaklarda nasıl kamp yapabiliriz? Yasaklardan önce girip, yasak olmayan gün ve saatlerde çıkış yapıldığı sürece kamp alanlarında kamp yapmak serbest. Yasak günlerde kamp alanına giriş veya çıkış yapmak isteyenler, kamp alanı üzerinden rezervasyon yaptırarak rezervasyon kodu ile seyahat edebilirler. Son dönemde sıkça karşıma çıkan bir diğer soru ise şu: Sokağa çıkma yasağında kamp kurduk diyelim, aynı zamanda günübirlik doğa etkinlikleri de yapabilir miyiz? Hemen yanıtlayayım: Sokağa çıkma yasağı olmayan gün ve saatlerde yapılacak doğa etkinlikleri için hiçbir engel yok.

NEREDE VE NASIL?
Sokağa çıkma yasağında kamp kurmak için kanunen belirlenmiş ve kamuoyuna açıklana belli kamp yerleri yok. Önemli olan yukarıda yazdığım kurallara uymanız. Buna riayet ettiğiniz sürece uygun ölçekte dilediğiniz kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Esasen bu yazıda amacım, sokağa çıkma yasağında kamp yeri önermek değildi. Fakat bunun da bana çokça yöneltilen bir soru olduğunu biliyorum. Tecrübelerime dayanarak iki adres önermem gerekirse İstanbul için şu kamp alanlarını kullanabilirsiniz: 1- Sahil Kamp - İstanbul / Şile. İnternet sitesi: www.sahilkampistanbul.com 2- Doğada Yaşam Okulu Kilyos / İstanbul. İnternet sitesi: www.dogadayasam.com.tr Haydi gelin bu güzel kamp alanlarıyla ilgili de biraz bilgi verelim.

DOĞANIN KUCAĞINDA
İstanbul’un Şile ilçesindeki Sahil Kamp İstanbul, 35 hektar orman arazisi üzerine kurulmuş; denize sıfır çadır, bungalov, karavan, spor ve benzeri bir aktivite ve eğitim tesisi. “Dört mevsimi Kampistanbul’da yaşayın” sloganıyla hizmet veren mekân, Şile’ye bağlı sahil köyü Koca İskele Domali mevkiinde bulunuyor. Tesiste ister deniz kenarı, ister çam ağaçlarıyla örtülü alanda konaklama gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca doğa yürüyüşü, botanik ve kuş gözlemi gibi çeşitli etkinlikler de bireysel olarak yapılabiliyor. Deniz, orman ve temiz havanın bol olduğu çadır kamp alanına gelenler kendilerini doğanın tam kalbinde hissediyor. Koza Bungalovlar tıpkı çadır gibi dizayn edilmiş olup, rüzgâra ve soğuğa karşı oldukça dayanıklı. Farklı bir deneyim yaşamak isteyen misafirler, kamp alanının özgür ruhu ile ev sıcaklığını bir araya getirebiliyor. Hobbitlerin yaşadığı küçük tepeler içine gömülü olan taş evlerin benzeri, Karadeniz’in özgür ruhu birleşerek denize sıfır ve çift kişilik olarak sunuluyor. Diğer yandan İstanbul Karavan Park alanında, doğada tatil yapmayı seven karavancılar, elektrik, atık su, temiz su gibi genel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor. Deniz ve ormanın bütünleştiği 40 karavanlık tesiste, Güzel anları yaşamak ve anıları biriktirmek için iki, dört ve altı kişilik tasarlanan bungalov evlerde keyifle vakit geçirilebiliyor. Ahşap villalar, doğa ile iç içe bir tatil yaparken aynı zamanda tinhouse konseptinde konforu arayanlar için harika bir seçenek. Ayrıca misafirler için tesis içerisinde 24 saat hizmet veren resepsiyon, deniz kenarı kafe - restoran ile market, havuz, plaj, otopark ve survivor parkuru gibi eğlenceli seçenekler sunuluyor. Deniz kenarındaki dev salıncak ve orman içi yürüyüş yolları doğaseverlerin keyifli zaman geçirmesine olanak sağlıyor, tesiste farklı zaman aralıklarında 35’ten fazla etkinlik düzenleniyor. Bugüne dek 135 bine yakın ziyaretçi ağırlayan Sahil Kamp İstanbul’da 87 binden fazla rezervasyon işlemi gerçekleşmiş.   

PÜFÜR PÜFÜR KİLYOS
Doğada Yaşam Okulu Kilyos’a hoş geldiniz! Yaklaşık 12 yıldır çocukların ve gençlerin doğada olması üzerine çalışan özel bir ekip, bu organizasyonları daha profesyonel ve düzenli yapabilmek adına 2014 yılında Doğada Yaşam Şirketi’ni kurmuş. Yurt içi ve yurt dışı yüzlerce kamp organizasyonunda bizzat görev alan eğitmenler, konularında uzman ve sertifikalı. Kendi iç eğitimleri ile sürekli olarak gelişen ve araştıran bu genç kadro, her şartta ve ortamda kamp organizasyonları yapacak kapasiteye sahip. Macera ve keşif, gençlerin gelişiminde gerekli unsurlar. Kendinden emin ve zorluklara karşı dirençli olmaları için kendilerini tanımaları ve kapasitelerini keşfetmeleri önemli. Bu alanda doğada yaşam ekibinin düzenlediği eğitimler ve doğa kampları, katılımcıların kendilerini tanımalarını, kendi güç, zekâ ve yeteneklerine inanmalarını, kendilerine güvenmelerini ve takım çalışması becerilerini artırmalarını hedefliyor. 35 kişilik bu profesyonel ekibin organize ettği 8-12 ve 13-17 yaş katılımcılara yönelik yaz kampları, 8-12 ve 13-17 yaş katılımcılara yönelik sömestir kış kampları, anne - çocuk kampları, baba - çocuk kampları, özel şirket kampları, yetişkin kampları ve okul programları, bugüne dek 2 bin 500’ün uzerinde katılımcıya ulaşmış. Size de ulaşmaması için bir sebep yok diye düşünüyorum. Keyifli kamplar…