GASTRO
Giriş Tarihi : 27-05-2021 17:02   Güncelleme : 27-05-2021 17:02

Türk Mutfağı Las Vegas'ta

Ege İhracatçı Birlikleri, Las Vegas Üniversitesi ile yaptığı anlaşmayla Türk mutfağının William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatına girmesini sağladı.

Türk Mutfağı Las Vegas'ta

-SEYYAH DERGİSİ MAYIS 2021-

Tarımın anavatanı olduğuna inanılan Anadolu'nun anlatacak çok eski hikâyeleri var. Buğday, 12 bin yıl önce ilk kez bizim topraklarımızda üretildi. Bilinen ilk un değirmenleri yine Anadolu’dan çıktı. Dolayısıyla mutfağımızı da dünyada daha etkin tanıtmamız gerek. Bu alanda önemli adımlardan biri geçtiğimiz günlerde atıldı. Ege İhracatçı Birlikleri, Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredata girmesinde İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği yapacak. Bu okulun seçilmesi ise tesadüf değil. Çünkü Las Vegas’taki bu eğitim kurumu, dünyanın en başarılı ikinci, ABD’nin ise birinci turizm otelcilik okulu olarak tanınıyor. Ege İhracatçı Birlikleri, çatısı altındaki altı gıda ihracatçı birliğinin katılımıyla Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen TURQUALITY Projesi’ni iki yıldır başarıyla sürdürüyor. 

HEDEF MARKALAŞMAK
Konuyla ilgili açıklama yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Stratejimizin ana unsurları olarak yerli profesyonellerin ve tüketicilerin gönüllerini kazanıp, Türk gıda ürünlerinin marka elçisi konumuna getirmek. Etkili ve yönetilebilir bir pazar üssü olan Las Vegas'tan başlayıp, sonrasında güneybatı ve Kaliforniya bölgesine, en sonunda tüm ülke geneline yayılmak olarak belirledik. Dört yılın sonunda ulaşmak istediğimiz hedefleri ise ABD HoReCa (otel, restoran, kafe) sektöründe talep yaratmak, üretici, dağıtıcı, toptancı, perakendeci ve zincir marketler ile iş geliştirmek ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak, restoran birlikleri, gıda yatırımcıları, gıda girişimleri, turizm-otelcilik fakülteleri, aşçılık okulları aracılığıyla farkındalık ve marka bilinirliği yaratmak olarak tespit ettik.” dedi. Projenin ilk yılında dokuz faaliyet planladıklarını anlatan Eskinazi, ilk olarak Las Vegas bölgesinde bulunan ünlü otellerin executive şefleri ile tanıtım filmleri hazırladıklarından bahsetti. Eskinazi, bu iş birliği sayesinde ihraç ürünleri ve Türk Mutfağının üniversite müfredatında yer alacağını, EİB olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği yaparak ederek ders içeriklerini birlikte oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SOFRALAR
İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar açıklamasında Türkiye'nin uzun vadede kalkınması için endüstri ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çekerek, “Sürdürülebilirlik ve toplumsal fayda ekseninde katma değeri yüksek ürünler üretilecek biçimde eğitimler vermek için sektörün önde gelenleriyle iş birliği içinde olmak her zaman için önemli. 20’inci yılımızı kutluyoruz. Böyle uluslararası bir projede paydaş olmaktan çok mutluyuz.” Sözlerini dile getirdi. Diğer yandan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep ise “Yürütmekte olduğumuz tanıtım projesi kapsamında, Ege Bölgesi olarak üretiminde ve ihracatında tüm dünyada lider ülkeler arasında olduğumuz çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, zeytin, zeytinyağı, meyve sebze mamulleri, su ürünleri, tıbbı aromatik bitkiler ve yağlı tohumlar, levrek ve çipura başta olmak üzere gıda ürünlerimize ağırlık verdik. Her geçen gün önemi artan sağlıklı beslenmeye ilişkin tüketim şekillerinden birisi olan Akdeniz usulü beslenmenin en önemli aktörlerinden biriyiz. Sahip olduğumuz tüm bu bilgi, birikim ve yetkinliklerimizi Las Vegas Üniversitesi ile paylaşmak arzusundayız.” diye konuştu. Bu iş birliği sayesinde dünyanın en zengin mutfak kültürlerinden biri olmanın yanında Akdeniz Diyetinin vazgeçilmez bir parçası olan Anadolu’nun zenginliklerine ilişkin değerli bir kaynak sunulacağını da sözlerine ekleyen Celep sözlerini şöyle noktaladı: “Aynı şekilde geleceğin restoran yöneticilerinin, satın almaya karar verecek olan şeflerin ve satın alma direktörlerinin gündemlerine üniversite yıllarında girmiş olacağız. Bu kapsamda, geçtiğimiz hafta İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü akademisyenlerimiz ile Las Vegas üniversitesi turizm otelcilik okulu akademisyenleri bir araya gelerek iş birliğimizi somutlaştıracak yol haritasını oluşturdular. Bu doğrultuda önümüzdeki yıl birinci dönem başında titizlikle hazırlayacağımız ders içeriklerini teslim edeceğiz. Las Vegas Üniversitesi de takip eden yıllarda iki döneme yayacak şekilde uygun ders müfredatlarında sunmuş olduğumuz içerikleri ekleyecektir.”