GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 16:54   Güncelleme : 25-05-2021 16:54

Marmaris'te Sokaklar Limon Kokacak

Marmaris’te 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin doğa sevgisi, turizm profesyonellerine örnek oldu; fidanlar dikilen iki sokağa “Limon Ağacı” adı verildi.

Marmaris'te Sokaklar Limon Kokacak

- SEYYAH DERGİSİ MAYIS 2021 -

Henüz üç yıllık çiçeği burnunda bir Marmarisli olarak güzel bir haber aldım, geçtiğimiz günlerde. Bölge turizmine kalifiye eleman yetiştiren önemli bir eğitim kurumunun öğrencileri, Kemeraltı Mahallesi’ndeki iki sokağa limon fidanları dikerek doğa sevgisini yayma ve insanın yaşadığı yeri güzelleştirme çabası adına harika bir işe imza atmışlardı. Yoğun iş tempoma rağmen, “söz konusu olan doğa ve Marmaris ise gerisi teferruattır” diye düşünerek hemen okulun yolunu tuttum. 

MASMAVİ DENİZE AÇILAN…
“Ege’nin incisi” Marmaris’in masmavi denizine açılan dünya güzeli 105’inci ve 124’üncü sokaklar üzerinde hummalı bir çalışma vardı. 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin nezaretinde fidan dikimi yapıyordu. Başlarına papatyalardan taçlar takmış olan öğrenciler, Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yardımıyla tam 50 limon ağacı fidanını okullarının bulunduğu sokaklara diktiler. Projede ayrıca okul bahçesine ve aynı sokakta bulunan Kaymakamlık Konutu bahçesine de fidanlar dikildi. Ardından her birine can suyu verildi ve Limon Ağacı Sokağı tabelasının önünde fotoğraflar çekildi. Böyle bir projenin mimarı olan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Dikilen fidanların yediveren limonu olduğunu öğrendim. Mahsul yönünden daha verimli olduğu bilinen bu türün ilk meyvelerini önümüzdeki sene vermesi bekleniyor. “Seneye inşallah bu sokaklardan geçenler, limon ağacı çiçeklerinin kokusunu almaya, tazeliğini hissetmeye başlayacak” sözleri arasında emeği geçenlere teşekkür ettim. 

TURİZME İNSAN KAYNAĞI
Marmaris 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bölge turizmi açısından önemli bir okul. Denizcilik, konaklama ve seyahat gibi bölümleriyle tanınan eğitim kurumu, özellikle seyahat acentelerine, turistik otellere ve mavi yolculuk organizasyonları yapan firmalara nitelikli personel yetiştiriyor. Çeyrek asırlık deneyimiyle turizme yazgılı Marmaris’te önemli bir ihtiyacı karşılayan okul, özellikle son dönemde gerçekleştirdiği sosyal farkındalık projeleriyle de adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde “maske, mesafe ve temizlik” sloganıyla “hem kendinizi hem Marmaris’i düşünün, eğitim için de bizi düşünün” etkinliği düzenleyen 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ilçede beyazlar içindeki denizci giysileriyle bir yürüyüş gerçekleştirmişti. 

VİVALDİ’NİN EZGİLERİNDE
Marmaris’in ve ülkemizin geleceğine dair umut dolu duygularla Limon Ağacı Sokağı’nda gezinirken Okul Müdürü Aygün Kaya tarafından kahve ikramına davet ediliyorum. “Hava güneşli, atmosfer neşeli; işler 15 dakika daha beklese kıyamet kopmaz” diye düşünerek bu nazik daveti kabul ediyorum. Öğretmenlerin ve idarecilerin samimi “hoş geldiniz” sözleri arasında müdür beyin odasına çıkıyoruz. İçeriden klasik müzik sesleri geliyor. İçimden, “burası ne güzel bir okul, Antonio Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’ adlı muhteşem bestesinin ilham dağıtan ezgileri koridorlara yayılıyor” diyorum. Limon Ağacı Sokağı ve çevresinde karşılaştığım güzelliklerden gayet hoşnut biçimde Türk kahvemi yudumlarken, müdür beyin içten sözleri kulaklarımda çınlıyor: “Eğitim anlayışımızda girişimci, yaratıcı ve yaşadığı yere değer katan öğrenciler yetiştirme hedefi var.” Sıcak misafirperverliği için kendisine teşekkür edip okuldan ayrılırken ülkem adına umutla dolduğumu hissediyorum.