AJANDA
Giriş Tarihi : 06-05-2021 17:00   Güncelleme : 06-05-2021 17:03

Anneler Günü’ne Özel Geziler

Anneler Günü’nde annenizle bir geziye çıkarak onu çok mutlu edebilirsiniz. İşte annenizin “hayır” diyemeyeceği beş özel gezi önerisi.

Anneler Günü’ne Özel Geziler

-SEYYAH DERGİSİ MAYIS 2021-

Bir çocuğa sahip olmak, kalbini dışarıda taşımak gibidir. Tüm zaman ve enerjilerini çocuğunun bakımı için vermeye hazır olan anneler, bir başkası için asla yapmayacağı birçok şeyi çocuğu için hiç düşünmeden yapar. Bebeğini besleyebilmek için uykusuz kalabilir, bir yılda binlerce defa çocuklarının altını değiştirebilir. Çocuğuyla ilgili istenmeyen bir tehlike söz konusu olduğunda hiç düşünmeden onu korumak için kendini feda edebilir. Bağlanmayla birlikte güçlenen anne sevgisi, duygusal ve fiziksel yardıma muhtaç olarak dünyaya gelmiş bir bebeğin bütün ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli koşulları sağlıyor. Fakat bu duygunun gelişmesi için anne-bebek arasındaki iletişim ile bedensel dokunsal bağlanmanın sağlanması gerekiyor. Anne sevgisini benzersiz kılan diğer bir özellik ise bu sevgi sayesinde annelerin algılarının daha güçlü ve keskin olması. Örneğin bir anne, gece uykusundayken bile bebeğinin en ufak bir kıpırtısında uyanır ve onun ihtiyacını karşılar. Bir kadın için çocuk sahibi olmak ve anne sevgisini yaşamak, bağımlılık yaratan bir ödül etkisindedir.

BİRLİKTE SEYAHAT
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Dr. Ayşe Bombacı, annelik sevgisini benzersiz kılan bilimsel özelliklere dikkat çekiyor. Bombacı, “Endorfin, insan bedeninin doğal olarak ürettiği bir ağrı kesicidir ve morfin gibi sakinleştirici etki yaparak doğumu kolaylaştırır. Çocuk dünyaya geldiğinde yaşanan sancılar bir anda unutulur, çünkü endorfin hormonunun seviyesi doğumdan sonraki ilk saatlerde hâlâ yüksektir. Anne, doğumdan sonra bebeğini kucağına aldığında, ona dokunarak iletişim kurduğunda ve emzirmeye başladığında bağlanma ve sevgi hormonu olan oksitosin de yüksek seviyede salgılanmaya devam eder” diyor. İşte Anneler Günü’nü onunla birlikte geçirebileceğiniz ve oksitosin seviyenizi tavan yaptıracak gezi önerileri:  

1- YOROS KALESİ 
Anadolukavağı’daki yeşil bir tepe üzerinden eşsiz Boğaz manzarası. Püfür püfür Karadeniz rüzgârları eşliğinde sahile yürüyüş ve mevsim balıkları eşliğinde ziyafet. Dilerseniz vapur seferleri ile karşı kıyıdaki Rumelikavağı’na ya da Boğaz iskelelerine uğrama fırsatı.
Nasıl gidilir? İstanbul’un Beykoz ilçesi üzerinden Anadolukavağı’na ulaşabilirsiniz.

2- MAHMUT BEY CAMİİ 
Kastamonu’ya bağlı Kasaba’da 600 küsur yıllık ahşap cami. Çivi kullanmadan, geçme sistemiyle yapılmış. Çatı işçiliğinin tamamı ve ahşap sütunların bir kısmı orijinal. Renkli süslemeleri ve ahşap oymalarıyla gerçek bir şaheser. 
Nasıl gidilir? Bu şahesere ulaşmanın en pratik yolu, Kastamonu’ya uçmak.

3- MİDAS ANITI 
Eskişehir’deki Yazılıkaya’nın ıssız bir köşesinde, yedi katlı apartman yüksekliğinde bir kaya cephesi. Ünlü kral Midas’ın mezarı olduğu rivayet edilse de eski bir tapınak kalıntısı. Üzeri geometrik kabartmalarla kaplı, kenarındaki 2 bin 700 yıllık yazıt ise Frigya dilinde yazılmış. 

Nasıl gidilir? İstanbul’dan Eskişehir’e haftanın her günü karşılıklı seferler düzenleniyor. 

4- ESKİ MİDYAT 
Taş konaklar ve kemerli geçitlerle kademe kademe yükselen bir labirent içinde tarihe yolculuk. Bir eski zaman sarayı gibi görünen taş konakların arasından çan kuleleri yükseliyor. Taş işlemeleri telkâriden farksız. Yakın çevredeki Tur Abdin köyleri çok eski Süryani yerleşimleri. 
Nasıl gidilir? İstanbul’dan Mardin’e uçup, karayolu ile Midyat’a geçebilirsiniz. 

5- SEDİR ADASI 
Marmaris yakınlarında, kıyıdan birkaç kilometre açıkta tılsımlı bir antik liman. Çevre antik Kedrai kentinin harabeleriyle dolu. Zeytin ağaçlarıyla kaplı adanın doğu kıyısındaki kumsalın adı, Kleopatra Plajı. Eski Mısır kraliçesini güzelleştirdiğine inanılan kumsala anneler bayılacak.
Nasıl gidilir? Dalaman’a uçup önce Marmaris’e, oradan Sedir Adası’na ulaşabilirsiniz.