GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 17:01   Güncelleme : 30-04-2021 17:01

Pandemi, kentleri yeniden tasarlamak için fırsat

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğindeki Nordic Talks etkinliğinde, salgın sonrasında şehirlerin yeniden nasıl tasarlanması gerektiği ele alındı.

Pandemi, kentleri yeniden tasarlamak için fırsat

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

COVID-19 pandemisinden en fazla etkilenenlerin başında, sosyal mesafelendirme, karantina uygulamaları ve uzaktan eğitim gibi nedenlerle çocuklar geliyor. Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği de bu nedenle ‘Nordic Talks’ webinar serisinin dördüncüsünü, salgın sonrasında şehirlerin çocuklar için nasıl yeniden tasarlanması gerektiği konusuna ayırdı. “Pandemide Çocuklar için Şehirler ve Mimari” isimli etkinlikte Danimarka’nın ilham veren kent tasarımlarından hareketle çevre dostu oyun alanlarının, nitelikli altyapı ve doğa ile iç içe kamusal alanların nasıl olması gerektiği tartışıldı.  

ŞEHİRLER NEREYE GİDİYOR?
Kentsel alanların ve doğanın daha da önem kazandığı, yaratıcı çözümlere her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğu yeni normalde çocuk odaklı kentsel dönüşüm, mimari, tasarım, teknoloji ve inovasyonun ele alındığı Nordic Talks buluşması, Danimarka Başkonsolosu Anette Galskjøt’un ev sahipliğinde gerçekleşti. Danimarka ve Türkiye için bu alanlardaki iş birliği fırsatlarının tartışıldığı etkinlikte Danimarka Başkonsolosu Galskjøt, BM İnsan Yerleşimleri Programı’nın verilerine göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağını ve büyük çoğunluğun da çocuklar olacağını vurguladı: “Bu nedenle kentsel gelişim alanında, gelecek nesillerin ihtiyaçlarına da cevap verecek sürdürülebilir çözümlere odaklanmamız gerek. Çocuklarımızın oyun alanları olması, doğayla iç içe büyümeleri onların gelişimlerine ve eğitimlerine, ama her şeyden önemlisi mutluluklarına katkıda bulunacak.”  

COVID-19 RUH SAĞLIĞINI BOZUYOR
Toplantıda konuşan LEGO Vakfı Stratejik Danışmanı Zelda Yanovich pandeminin çocuklar üzerinde ciddi etkileri olduğunu anlatarak, “Covid-19 çocukların ruh sağlıklarını da bozdu. Hastalığın yayılmasıyla mücadele için alınan olağanüstü tedbirlerin sonuçlarından biri de bu. Pandeminin zorlukları ortasında, oyun çok önemli. Oyun, çocuklara mutluluk ve normallik duygusu yaşatır. Çocukların duygularını ve etraflarında olup bitenleri anlamalarına yardımcı olur. Araştırmalar, oyunun beyni geliştirdiğini ortaya koyuyor. Öte yandan toplumların itici gücü olan çocukların sosyal duyu becerileri ve yaratıcılıkları dahil olmak üzere bir ömür boyu sürecek becerilerini inşa eder.” diye konuştu. Yanovich,  pandeminin, kentlerin çocukları dikkate alarak yeniden tasarlanması için fırsat olarak değerlendirilmesini istedi. 

YEREL YÖNETİMLERLE İŞ BİRLİĞİ 
İskandinav Bakanlar Konseyi, İskandinav bölgesinin çocukların sağlıklı ve nitelikli gelişimleri için en iyi yer olması gerektiğine karar verdi. UNICEF Çocuk Dostu Şehirler bunu gerçekleştirmeye yardımcı olabilir” diyen UNICEF Danimarka Ulusal Başkanı Friis, çocukları yereldeki karar süreçlerine dahil etmenin, sürdürülebilir ve çocuk dostu şehirler yaratmak açısından son derece önemli olduğunun da altını çizdi. Bununla birlikte çocukların hayatlarında fark yaratmak için yerel yönetimlerin de en az merkezi yönetim kadar önemli olduğunu, bu nedenle UNICEF Türkiye’nin belediyeler ve yerel yönetimlerle birlikte çalıştığını söyleyen UNICEF Türkiye Sosyal Politika Bölüm Başkanı Üçkardeşler, “UNICEF olarak yerel düzeyde çocuk odaklı stratejik planlama, bütçeleme ve kaynak tahsisine özel önem veriyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Çocuk Dostu Şehirler (ÇDŞ) girişimi, çocuklara hizmet veren yerel programların ilkelerini ve temel unsurlarını belirleyen bir platform” diye konuştu. Daha fazla bilgi için www.nordictalks.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.