TURİZM
Giriş Tarihi : 29-04-2021 17:03   Güncelleme : 29-04-2021 17:09

Turizmde siber saldırı riski

Turizm şirketlerine ayda 187 milyon web uygulama saldırısı düzenlendi. COVID-19 sağlığımızı, hackerlar ise seyahat hayallerimizi çalıyor. Elbette biz izin verdiğimiz sürece…

Turizmde siber saldırı riski

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

GÜRSEL TURSUN (Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü)

Yapılan araştırmalar, 2020 yılında turizm şirketlerinin ayda 187 milyon web uygulaması saldırısına uğradığını raporluyor. Saldırıların neredeyse yarısını, fidye yazılımları oluşturuyor. Bu demek oluyor ki güvenlik önlemlerine öncelik verilmesi artık gerekli değil, kaçınılmaz. Aksi takdirde yüksek harcamalarla karşılaşılacağı konusunda uyarmaksa benim görevim.
 
FİDYE YAZILIMLARA DİKKAT!

COVID-19’a uyum sağlayabilmek ve faaliyetlerine devam edebilmek için dijital dönüşüme öncelik veren turizm şirketleri, bu durumu fırsat bilen hackerlar tarafından düzenlenen çeşitli saldırılarla karşı karşıya geliyor. Öyle ki geçtiğimiz ay turizm kuruluşları ayda 187 milyon web saldırısına uğrarken bu saldırıların yüzde 46’sını fidye yazılımı saldırıları oluşturdu. Turizm kuruluşlarının odaklarını COVID-19 sonrasına kaydırması ile birlikte sektörü hedefleyen siber saldırıların şirketlere daha çok para kaybettirebileceğine dikkat çekmek istiyorum. 2020 - 2025 yılları arasında sektördeki siber harcamalar, 125 milyar dolara yükselebilir. 

AYDA 187 MİLYON SALDIRI
Hackerların turizm sektöründeki ilk ziyareti, web uygulaması saldırıları ile gerçekleşirken sektörde yaşanan tüm veri ihlallerinin yüzde 46’sını da fidye yazılımı saldırıları oluşturuyor. Yayınlanan son bir rapora göre de turizm sektöründe geçen yıl her ay ortalama 187 milyon web uygulaması saldırısının gerçekleştiği görülüyor. Güvenlik açığı yönetimi, modern siber güvenlik stratejilerinde merkezi bir role sahip. Turizm sektöründe eklenmemiş güvenlik açıklarının hassas verileri ve kritik iş sistemleri açığa çıkardığını ve siber saldırganlar için kazançlı fırsatları temsil ettiğini vurgulamamız lazım.

EN FAZLA RYUK TERCİH EDİLİYOR
Ryuk, siber saldırılarda en sık kullanılan fidye yazılımı çeşidi olarak görülüyor. İlk kez 2018 yılında keşfedilen Ryuk, birçok hacker’ın fidye taleplerini karşılama olasılığının daha yüksek olduğuna inandığı turizm sektöründe daha çok görülüyor. Özellikle Ryuk varyantını kullanarak turizm kuruluşlarına yönelik gerçekleşen saldırılar, özel olarak tasarlanmış modellemeler içeriyor. Bu da hem kuruluşların hem de bireylerin kendilerini COVID ile ilgili online suçlara karşı korumak için siber tedbirleri sürdürmeleri gereksinimini ortaya çıkarıyor.

2021 SİBER SALDIRI YILI OLABİLİR!
Turizm kuruluşlarının uzaktan çalışmayı desteklemesi ve COVID hastalarındaki artışla başa çıkmaya odaklanması, siber saldırılara karşı daha az zaman harcamalarına neden olurken; siber suçluların tedbirsiz turizm kurumlarına saldırarak pandemiden yararlanmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.  2021'in ilk ayında veri sızıntılarında yüzde 43'lük bir artış oldu. Bu gelişmeler, şirketlerin bu yıl kötü sürprizlerle karşılaşabileceğini gösteriyor. Turizm ve sağlık şirketleri, özellikle IoT güvensizliği ve COVID-19 ile ilgili kimlik avı saldırıları gibi zorluklarla karşılaşabilir. Bu sektörlerdeki siber güvenlik harcamaları ilerleyen yıllarda çok ciddi biçimde artış gösterebilir.