SEKTÖRDEN
Giriş Tarihi : 27-04-2021 17:00   Güncelleme : 27-04-2021 17:07

Turizmde İngiliz hareketliliği

İngiltere Hükümeti’nin koronavirüs önlemlerini aşamalı olarak kaldırma planını açıklamasının ardından Türkiye’ye gelen tatil rezervasyonlarda büyük artış yaşanıyor.

Turizmde İngiliz hareketliliği

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı. Muğla’nın turistik ilçelerindeki turizm acenteleri ve konaklama tesisi yetkililerinin İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere’yi kapsayan Birleşik Krallıktaki uluslararası tur operatörleri ile görüşmelere başlarken, gelen haberler yüzleri güldürdü.

TALEP PATLAMASI
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, İngiltere pazarının Muğla ve Ege için çok önemli olduğunu söyledi. İngilizler en çok Muğla’nın turistik ilçelerini tercih ettiğine dikkati çeken Esin, “Normalleşme sürecinde takvim belirsizliği vardı. İngiltere Başbakanı açıklamasıyla bu belirsizlik ortadan kalktı ve bizlerde çok sevindik. 2019 yılında 3 milyon üzerinde İngiliz turist Marmaris başta olmak üzere Bodrum ve Fethiye geliyordu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın açıklamalarının ardından bir hareketlilik başladı. Haziran - kasım ayları arasında İngiliz turist bekliyoruz. Tüm bu normalleşme, planlama ve aşılama takvimi seyrinde devam ederse talep patlaması yaşanır. Eğer bu normalleşme seyri devam ederse 2019 yılında gelen 3 milyon İngiliz turist sayısının yüzde 70 civarını haziran- kasım ayları arasında buluruz. Süreci çok yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

MAYISTAN SONRA
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler İşletmecileri Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, İngiltere hükümetinin açıklamasının umutları yükselttiğini söyledi. Bülbüloğlu, “Bunun yansımalarını hemen göremeyiz. Önümüzdeki haftalarda daha da şekillendirilecektir. İngilizler, yaz tatil hayallerini rezervasyona dökecektir. Mayıstan sonra talep artışı mutlaka olacaktır. Ege Bölgesi’nin en önemli kaynak pazarı Birleşik Krallık dediğimiz İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan talepler gelecektir” dedi.

Bu pazarda ciddi bir artış bekliyoruz
BURAK TONBUL (Touristica Yönetim Kurulu Başkanı)
“İngiltere, Türkiye’ye yılda 2,6 milyon turist gönderiyor. Bu açıdan İngiltere, Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü ülke konumunda. İngiltere, Türkiye’de Dalaman, Antalya, Bodrum, İzmir ve İstanbul gibi birbirinden farklı destinasyonları besliyor. İngiltere, ülkemizdeki birçok tatil imkânından yararlanan, bilinçli bir tüketici profili çiziyor. Türkiye’de Mavi Yolculuk rotalarına baktığınız zaman en fazla yurt dışından müşteri aldığımız ülke, İngiltere. Kültür turlarında İngiltere’nin önemli markaları var. İngiltere ile Türkiye arasındaki uçuş frekansları arttıkça İngilizlerin kültür turlarına ilgisi artacaktır. Şu an buna dair bir rakam veremem. Ancak müşteri alışkanlıklarına bakarsak başta Göbeklitepe, Kapadokya ve Troya gibi önemli değerlerimizin yurt dışındaki algısı arttıkça İngiliz turistlerin Türkiye’deki kültür turlarında ilgisi de yükselecektir. Ayrıca İngiliz turistler, Türkiye’ye yatırımcı olarak da geliyor. İngilizler Türkiye’yi ikinci evleri gibi görüp, gayrimenkul de satın alıyor ve yılın önemli bir bölümünü kendi mülklerinde geçiriyor. Takvim belirlendiği ve tahmin edildiği gibi işlerse İngiliz pazarındaki pozitif etkinin devam edeceğini düşünüyoruz.”