RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 26-04-2021 18:28   Güncelleme : 26-04-2021 18:28

Samantha Clayton ile Seyahat Öncesi Egzersiz

Pandemi kısıtlamalarından kurtulup bol bol gezeceğimiz günler yaklaşıyor. Ama öncesinde egzersiz yaparak kaslarımızı açmamızda fayda var, diyerek işin uzmanına sorduk.

Samantha Clayton ile Seyahat Öncesi Egzersiz

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimleri Uzmanı Samantha Clayton, ileri yaşlarda sağlıklı kas ve kemik yapısına sahip olabilmek için gereken ideal egzersizleri açıklıyor. İşte beş soruda sağlıklı seyahatlere hazırlanma taktikleri…

İnsan
ömrü uzuyor, uzadıkça sağlıklı ve fit olabilmek daha da önem kazanıyor. Peki, yaş aldıkça fiziksel aktivite dozunu azaltmak mı gerekiyor?
“Birçoğumuz, yaş alma sürecinde aktivite ihtiyacımızın azaldığını düşünürüz. Oysa araştırmalar, yaş aldığımız dönemlerde sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı sürdürmemizin kas kaybı ve kemik yoğunluğunda azalma ve eklem rahatsızlıkları gibi sorunlarla başa çıkabilmemiz adına önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle iyi bir yaşam kalitesine ulaşmak, seyahatlerimizde verimli zaman geçimek ve genel sağlık durumumuzu korumak için aktif olmaya daha fazla odaklanmamız gerekiyor.”

Ezersizlerin her aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar öyle değil mi?
“Kesinlikle evet. Yımıza ve antrenman seviyemize en uygun egzersizleri belirleyebilmek çok önemli. Genellikle yaptığımız egzersizlerin bize uygun olmadığını sakatlandıktan sonra fark ederiz. Halbuki uygun egzersizlerden oluşan, aşama kaydedebileceğimiz dengeli ve çeşitli bir programla sorunsuz bir şekilde kendimizi güçlendirebiliriz.”

Egzersiz programlarında dikkate alınması gereken fitness yöntemleri nelerdir?
“Temel olarak iki ana kategoriye ayırabiliriz. Yürüyüş ve yüzme gibi düşük etkili egzersizler, yeni başlayanlar için idealdir. Bu egzersizler, vücuda minimum düzeyde doğrudan güç uygulayan hareketlerden oluşur. Genellikle spora yeni başlayan veya uzun süre egzersiz yapmamış kişiler için uygun bir egzersiz türüdür. Bu egzersizler, ayrıca sakatlık nedeniyle fiziksel sorunlar yaşayan kişiler için de önerilir. Yürüyüş, bisiklet, yüzme, kürek veya eliptik bisiklet düşük etkili egzersizler arasında yer alır. Yüksek etkili egzersizler ise kasları ve kemikleri güçlendirir. Bu egzersizler, kaslara ve eklemlere doğrudan güç uygulayan aktivitelerden oluşur. Genellikle iki ayağın da aynı anda zemine basmadığı hareketleri içerir. İp atlama, zıplama ve koşu yüksek etkili egzersizler arasındadır. Egzersize yeni başlayanlar veya ciddi miktarlarda kilo vermesi gerekenlerin yoğun bir şekilde yapmaları önerilmez. Siz de bu kategorideyseniz yüksek etkili egzersizlerle vücudunuza bir anda yüklenmemeye özen gösterin. Yüksek etkili aktiviteler, eklemlere baskı uygular. Bu nedenle egzersiz programlarına aşamalı olarak eklenmesi daha sağlıklı bir yoldur.”

Hangi egzersiz türü, kimler için daha idealdir?
“Egzersizlerin faydaları, yoğunluk seviyeleri ile yakından ilişkilidir. Düşük yoğunluklu egzersiz yaparken sohbet etmeyi sürdürebilecek gibi hissedebilirsiniz. Nabzınız bu egzersizler sırasında maksimum kalp atış hızına göre yüzde 60 ila 70 aralığında kalır. Bu yöntem, egzersize yeni başlayanlar, belli bir neden için spor yapanlar, bu şekilde çalışmaktan keyif alanlar, yaralanma riskini en aza indirmek isteyenler ve aşırı efor sarf etmeden kilo vermek isteyenler için idealdir. Geçmişte sadece sporcular tarafından yapılan ve çok ciddi faydalar sağlaması nedeniyle birçok insanın haftalık egzersiz programlarına giren yüksek yoğunluklu antrenman programları ise genellikle daha kısa sürelidir ve sınırlı bir zamanda daha iyi sonuçlar elde etmek isteyenlere yöneliktir. Ancak yüksek yoğunluklu egzersiz yapmak isteyen kişilerin önce sağlık kontrolünden geçmelerini öneriririm.”

Programlı egzersiz yaparak hangi hedeflere ulaşabiliriz?
“Egzersiz rutininizi çeşitlendirmek ve farklı antrenmanlar yapmak, kasların aşırı yorulmasından kaynaklanan sakatlıklardan korunmanıza ve sağlıklı yaşlanma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.”