SEYYAH
Giriş Tarihi : 22-04-2021 17:32   Güncelleme : 22-04-2021 17:32

Kısa tatil için ideal geziler

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Peki yazı beklemeden nerelere gidilebilir? İşte şehrin kalabalığından uzak, huzur dolu seçenekler...

Kısa tatil için ideal geziler

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

1- Gökçetepe Tabiat Parkı (Saros Körfezi)
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe Tabiat Parkı, Saros Körfezi’nde Ege ve Marmara sularının kesiştiği yerde bulunuyor. Denizi son derece temiz olan Saros Körfezi, dünya üzerinde kendi kendini temizleyen birkaç körfezden biri olma özelliğine sahip. Ormanlık alanlar içerisinde kalan Gökçetepe Tabiat Parkı da “oksijen deposu” olarak tanımlanıyor ve astım hastalarına çok iyi gelen temiz havasıyla tanınıyor. Park içerisinde plajlar, çadır alanları, karavan alanları, toplu çadır alanları, kafe-restoran ve alışveriş yerleri bulunuyor. Köylülerin yetiştirdiği organik ürünlerini de bu alışveriş yerlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde doğa ve su sporları ile atv safari turları ve paintball gibi sosyal aktivite alanları da mevcut.

2- Harbiye (Hatay)
Köklü tarihiyle bilinen Hatay’ın Defne ilçesinde bir mahalle olan Harbiye, antik çağlardan günümüze kalan bir miras. Bu bölge, şelaleler ve çağlayanlar diyarı olarak da anılıyor. Bölgeden zeytinyağı, defne yağı, defne sabunu ve nar ekşisi gibi doğal ürünleri satın alabilirsiniz. Yeşil alanı da oldukça fazla olan Harbiye’de beş adet otel ve birçok pansiyon hizmet veriyor. Küçük ve sakin atmosferiyle nam salan yöre, yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yeri olma özelliğine sahip. 

3- Karaburun (İzmir)
İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun’da birçok doğal koy bulunuyor. Açık denize bakan Karaburun’un oldukça temiz ve berrak bir denizi var. Ayrıca önemli bir sualtı zenginliğine sahip olan bölge, bu açıdan dalış yapanların ve balıkçılıkla uğraşanların ilgisini çekiyor. Çeşit çeşit çiçek ve kelebek bulunduran bölge, doğa meraklılarının keyifle yürüyüş yapıp, fotoğraf çekebilecekleri bir yer. Küçük ve sevimli Karaburun’da üç adet otelin yanı sıra, butik pansiyonlar da bulunuyor. Yerli turistlerin daha çok tercih ettiği bu sakin bölgede, gece eğlenceleri yerine şirin balık restoranları ve huzur dolu kafeler tercih ediliyor.

4- Günlüklü Koyu (Fethiye)
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Günlüklü Koyu, Fethiye ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Adını, bölgede yetişen günlük (sığla) ağaçlarından alan Günlüklü Koyu, yeşilin ve mavinin birleştiği konumda bulunuyor. Denizi oldukça berrak ve plajı ince kumlu olan koyun ormanlık alanında kamp alanları da mevcut. Buralara kadar gelmişken Babadağ’dan yamaç paraşütü uçuşu yaparak Ölüdeniz’in üzerinde süzülebilirsiniz. 

5- Selimiye (Bozburun Yarımadası)
Selimiye, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bozburun Yarımadası’nda, deniz kıyısında küçük bir köy. Ilık, temiz ve derin olmayan bir denize sahip. Oldukça da berrak olan ve denizin dibini rahatlıkla görebileceğiniz Selimiye köyü, huzurlu tatil noktalarının başında geliyor. Gürültüden ve abartılı turizm atraksiyonlarından uzak olan Selimiye’de küçük butik otellerde konaklayabilirsiniz. 

6- Adrasan (Kumluca)
Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir belde olan Adrasan, Helenistik çağlardan kalma bir yerleşim yeri. Sığ bir denize sahip olan Adrasan’ın sualtı görüş mesafesi, 25 metre kadara ulaşabiliyor. Yeni adı Çavuşköy olan Adrasan, Türkiye’nin en güneyinde yer alıyor. Sit alanı statüsünde koruma altında tutulan bölge, kentsel yapılaşma bulunmadığından şirin, mütevazı bir yer olma özelliğini koruyor. Adrasan’da, özellikle akşam üstleri ağır ağır batan güneş eşliğinde çam ağaçları arasında sahile doğru yolculuk yapmak, unutulmaz deneyimlere dönüşüyor. Yörenin kuzeyindeki Sazak Limanı, doğal bir havuz gibi ve suyunun oldukça faydalı olduğu söyleniyor. Ayrıca muhteşem manzarasıyla ünlü Gelidonya Deniz Feneri, Adrasan ile Kumluca arasında bulunuyor. 1934 yılında Fransızlar tarafından inşa edildiği bilinen tarihi fener, Karaöz mevkiine sekiz kilometre mesafede yer alıyor. 

7- Gideros (Cide)
Kastamonu - Cide’de bulunan dünya güzeli Gideros Koyu, Karadeniz’de oksijen yüklü bir tatil geçirmek isteyenler için keyifli bir alternatif oluşturuyor. Sessiz, sakin, yemyeşil bir doğaya sahip olan Gideros’ta, Karadeniz’in hırçın suları durgunlaşıyor. Ege koylarını anımsatan Gideros, yeşille mavinin birbirine karıştığı mükemmel bir manzaraya sahip. Stresten arınıp huzur bulmak için tercih edilebilir bir kaçış rotası olarak sizleri bekliyor.