GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 16:59   Güncelleme : 01-04-2021 17:04

İstanbul'un bisiklet ağı genişliyor

Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile İstanbul’da yeni bir bisiklet yolu hayata geçiyor. Proje ile Kartal sahilinden E-5’e bağlantı sağlanacak.

İstanbul'un bisiklet ağı genişliyor

-SEYYAH DERGİSİ NİSAN 2021-

Bisikleti İstanbul’un kent içi ulaşım araçlarından birisi haline getirmek pek çok insanın hayali. Son yıllarda bu konuyla ilgili girişimler artarken güzel haber Anadolu Yakası’ndan geldi. WRI Türkiye ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı (The Partnership for Healthy Cities) iş birliğiyle İstanbul’da yeni bir bisiklet yolu yapılıyor. Kartal’da yapılması planlanan bir kilometrelik bisiklet yolu, sahil yolu ile Anadolu Adliyesi arasındaki bisiklet yolunun ilk etabı olarak hayata geçirilecek.

RAYLI SİSTEME ENTEGRE EDİLECEK
“COVID-19 Salgınında Bisikletle Daha Sağlıklı İstanbul” projesi tamamlandığında, Turgut Özal Bulvarı ile D-100 (E-5) Karayolu arasında, 3,3 kilometrelik kesintisiz bir hat ortaya çıkmış olacak. Bisiklet yolu, Kartal sahilinden başlayarak önce Marmaray sonrasında ise Metro hattına bağlanacak. Yetkililerin aktardığı bilgilere bakılırsa bu rotanın seçiminde, güzergâh yakınında birçok okulun bulunması da etkili olmuş. Bu projeyle birlikte öğrenciler, okullarına bisiklet kullanarak “güvenle” gidebilecek. Bisiklet yolunun bu yılın haziran ayında tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor. Projenin teknik danışmanlığını yürüten WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise bir bisiklet güzergâhı oluştururken en önemli unsurun halkın katılımı olduğunu belirterek, “Nitekim bu yolu da çevre sakinleri ve bisikletli gruplarla yapacağımız görüşmeler doğrultusunda, onların talep ve ihtiyaçlarını dikkate alarak tasarlayacağız. Bisiklet yolu uygulaması ve kampanyanın, bir ulaşım aracı olarak bisikletin yaygınlaştırılmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.  

VATANDAŞIN GÖRÜŞÜ ALINACAK
Özellikle COVID-19 döneminde bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak öne çıktığını vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İstanbulluları pandemi sonrası normalleşme sürecinde de bireysel motorlu araçların yerine bisiklet ve yürüme gibi aktif ulaşım türlerine yönlendireceklerini söyledi. Utku Cihan, “Temel stratejimiz, şehir genelinde güvenli ve metro başta olmak üzere toplu ulaşım sistemleriyle bütünleşmiş bisiklet yol ağı oluşturmak. Bu kapsamda İstanbul Bisiklet Ana Planı’nı hızla hayata geçirmek için çalışma başlattık. Bisikletli ulaşımın desteklenmesi için gerekli donatıların kente kazandırılması için çalışmalarımız hızla sürüyor. Bu proje, Anadolu yakasında sahil bandındaki bisiklet yolumuzun bütüncül ve toplu ulaşım ile entegre bir ağ haline getirilmesi adına önemli bir adım. Projenin uygulanması sürecinde bisikletli ulaşıma yönelik farkındalık kampanyası da düzenleyeceğiz” diye konuştu.     

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMANIN GEREĞİ
Haberimizin daha anlaşılır olabilmesi için yazımızda sözünü ettiğimiz sivil toplum kuruluşları hakkında biraz daha bilgi vermem gerektiğini düşünüyorum. Daha önce EMBARQ Türkiye olarak da bilinen WRI Türkiye, World Resources Institute (WRI) altında sürdürülebilir şehirler konusunda çalışan uluslararası bir araştırma enstitüsüdür. ABD, Afrika, Avrupa, Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Meksika ve Türkiye ofisleriyle hizmet vermekte olan WRI, “insan odaklı şehirler” düşüncesinden hareketle çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmekte ve bu çözümleri projelendirerek yerel ve merkezi yönetimlerle birlikte uygulamaya koymaktadır. WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler hakkında daha fazla bilgi için: www.wrisehirler.org internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAĞLIKLI ŞEHİRLER ORTAKLIĞI 
Sağlıklı Şehirler Ortaklığı (The Partnership for Healthy Cities), bulaşıcı olmayan hastalık ve yaralanmaları önleyerek insan hayatını kurtarmaya kendini adamış şehirlerden oluşan saygın bir küresel ağdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Vital Strategies iş birliğiyle Bloomberg Philanthropies tarafından desteklenen bu ortaklık, toplumlardaki bulaşıcı olmayan hastalık ve yaralanmaların azaltılması için yüksek etkili politika ve müdahale geliştirilmesinde dünya çapında şehirlere destek olur. Sağlıklı Şehirler Ortaklığı COVID-19 Müdahalesi, 40 Milyon dolar değere sahip Bloomberg Philanthropies COVID-19 Küresel Müdahale Girişimi’nin bir parçasıdır. WHO ve Vital Strategies’in bir girişimi olan Resolve to Save Lives ile iş birliği yaparak Sağlıklı Şehirler Ortaklığı COVID-19 Müdahalesi salgının önlenmesinde dünyanın önde gelen uzmanlarıyla birlikte çalışmaktadır.

İLK AĞIZDAN

Bisiklet, yeni dünyada makam aracı olacak
“Ülkemizin önemli bir bölümü, gerek coğrafi gerekse iklim yapısı ile bisikletin yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyor. İzmir başta olmak üzere Türkiye’de bisikletle işe gitmeyi de teşvik ediyoruz. Son yıllarda kentlerde bisiklet kullanımını geliştirmek için hayata geçirilen bisiklet yolları ve projeler, meyvelerini vermeye başladı bile. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da bisiklete yönelik bir talep artışı var. 2020 yılında bisiklet ihracatımız, 92 milyon dolara ulaştı. Dünya genelinde iklim değişikliği ile ilgili bilinç arttıkça bisiklet kullanımının ve ihracatının artmasını bekliyoruz. Açıkçası biz Ege İhracatçı Birlikleri olarak, sürdürebilirlik ile ilintili tüm etkinliklere önem veriyoruz. “Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir ihracat" sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimiz güzel İzmir, Kışın İşe Bisikletle Gitme günü organizasyonunda ön sıralarda yarışıyor ve şu anda ikinci sırada yer alıyor.  2017 yılında Avrupa’da 52 kentin bisiklet kullanımında birbirine meydan okuduğu Avrupa Bisiklet Yarışması’nda (European Cycling Challenge – ECC) İzmir’in birinciliği elde ettiğini hatırlatmak isterim. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi, www.winterbiketoworkday.org adresinden alınabilir.”