SAHNE
Giriş Tarihi : 01-04-2021 15:33   Güncelleme : 01-04-2021 15:33

Çadır alanı nasıl seçilir?

Doğa uyanıyor, kamp mevsimi açılıyor. Bolca oksijen depolayabileceğiniz çadır tatillerine dair bu bilgiler çok işinize yarayabilir. İşte mükemmel çadır alanını seçimi için yedi ipucu…

Çadır alanı nasıl seçilir?

-SEYYAH DERGİSİ MART 2021-

1- EVDE DENEME YAPIN: 
Kamp alanında saatler sürecek bir çadır kurma deneyiminden sizi kurtaracak en temel ve basit kural, ilk defa kurulumunu yapacağınız çadırın nasıl çalıştığını görmek için evde deneme yapmaktır. Bu deneme size deneyim kazandıracağı gibi, çadırınızın tüm parçalarının eksiksiz olup olmadığını ve işlevini tam olarak yerine getirip getirmediğini de test etmenize olanak tanır. Yeni çadırınızı kontrol etmek, size ilk bakışta gereksiz bir işlem gibi görünebilir. Ancak bu gerçekten bir zorunluluktur. Yeni satın alınan çadırlar bile eksik donanım ya da yanlış bileşenlerle üretilmiş olabilir. Yorgun bir günün sonunda kamp alanına ulaştığınız bir zamanda böylesi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, çadır ekipmanınız yeni dahi olsa önceden kontrol etmeyi asla ihmal etmeyin.

2- KAMP ALANINA ERKEN GİDİN: 
İlk defa çadır kuracaksanız kamp yapacağınız alana erken gitmek hem en iyi kamp yerini seçmek hem de çadır kurulumunu karanlıkta yapmak zorunda kalmamak için önemlidir. Deneyin, bize hak vereceksiniz.

3- ALANDAKİ EN İYİ KAMP YERİNİ SEÇİN: 
En iyi kamp yerini seçmek, kamp alanında geçireceğiniz bir kaç günü sorunsuz tamamlamanız anlamına gelir. Bu nedenle en iyisini bulana kadar tüm detayları incelikle gözden geçirin. Bakın şu hususlar bilhassa önem arz ediyor. Not almanızda yarar var: 

Tuvaletler: Tuvalet ve duş bloğunun hemen yanında kamp yapmaktan kaçının, aynı zamanda ondan çok da uzağa gitmeyin. Ne kadar uzaklıkta bir kamp yeri belirleyeceğiniz, geceleri tuvaleti ziyaret etme eğiliminize bağlı olabilir. Eğer cevabınız “asla” ise o zaman tuvalet alanından en uzak noktayı seçebilirsiniz. Eğer cevabınız “sık sık” ise o zaman hem kendiniz hem de diğer kampçıların konforu için tuvalet alanına yakın noktalardan birini seçin.

Manzara: Gün boyunca kamp alanında kalacaksanız, o zaman manzara sizin için önemli kriterlerden biri olacaktır. Gereksiz bir konu gibi görünse de önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Su temini: Su kaynağına yakın olmak, su kaplarını ve şişelerini doldurmak için avantajlıdır, ancak sivrisinek mevsimindeyseniz bu tercih çekici olmayabilir.

Trafik: Kulağa tuhaf gelebilir, ancak kamp alanlarında da ana “yollar” vardır. Trafiğin ortalama hızı muhtemelen 20 kilometrenin altında olmasına rağmen mümkün olan en sakin alanı elde etmek için yoldan uzak bir kamp yerini tercih etmelisiniz.

4- POTANSİYEL KOMŞULARINIZI TESPİT EDİN: 
Kamp için en mükemmel alanı seçmek için keşif yaparken önerilen kamp alanlarının yakınındaki insanları dikkatlice not edin. Eğer sabah uykunuzdan feragat etmek istemiyorsanız, küçük çocuklu ailelerden uzak olmak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde geceleri kamp ateşinin etrafında uzun saatler geçirmeyi planlıyorsanız, kendinizi de çocuklu ailelerden uzaklaştırın ve onların gece uykusu almalarına izin verin.

5- GÜNEŞİN KAMP YERİNE ETKİSİNİ İNCELEYİN: 
Kamp alanının ne kadar güneş alacağını ve bunun günün hangi saatlerinde olduğunu not edin. Güneşin açısı, yılın hangi zamanında kamp yaptığınıza ve iklime göre değişiklik gösterir. Güneşin sıcaklığı ve ışığı, sabah saat beşte yükseldiğinde sizi uyandıracak mı? Yoksa öğleden sonra saat 16.00’da gölgede titreyecek misiniz? Bunu mutlaka etüt edin.

6- HAVA DURUMUNU DEĞERLENDİRİN: 
Havanın mükemmel olmasını beklemeyin. Kamp için seçtiğiniz tarihlerde öngörülen hava tahmini muhteşem görünse bile beklenmedik değişiklikler olabileceğini her zaman gözetin. Kamp yapılacak bölgede, hangi rüzgâr hangi yönden esiyor araştırın. Bu şekilde aniden rüzgâr çıkacakmış gibi çadırınızı konumlandırabilir ve kurulumunu ona göre yapabilirsiniz. Gerektiğinde ekstra koruma sağlamak için arabanızı çadırınıza yakın bir yere park edebilirsiniz.

7- ZEMİNİ KONTROL EDİN: 
En mükemmel kamp yerini seçerken en önemli detaylardan biri, uyumayı düşündüğünüz zeminin kontrolüdür. En iyi manzaraya ve en sessiz noktaya sahip olabilirsiniz, ancak engebeli ve rahatsız bir zeminde uyuyorsanız, o zaman bunların hiçbiri önemli olmayacaktır. Bu nedenle zeminin sadece mümkün olduğunca düz olduğundan, kayalardan veya ağaç dallarından arınmış olduğundan emin olun.