TURİZM
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:59   Güncelleme : 31-03-2021 16:59

Sektörde hareketlenme iç pazarda başlayacak

Aşılama çalışmaları sayesinde umutlanan turizm sektörü, gelişmeleri yakından takip ediyor. Pek yakında her şey çok farklı olabilir.

 Sektörde hareketlenme iç pazarda başlayacak

-SEYYAH DERGİSİ MART 2021-

Küresel ölçekte pandemi olarak ilan edilen yeni tip Koronavirüs mutasyonları sadece turizmi değil, hizmet sektörünün birçok alanını da ciddi biçimde etkilemeye devam ediyor. Bu alanların başında ise virüsün yayılmasını yavaşlatmak için uygulanan kısıtlamaları en derinden hisseden turizm geliyor. Öyle ki Dünya Turizm Örgütü’nün son verilerine göre uluslararası turizmin neredeyse 1 trilyon dolar zarar ettiği görülüyor. Şu an için ne zaman iş veya eğlence amaçlı olarak tekrar özgürce seyahat edebileceğimizin öngörülemediğinin altını çizmek istiyorum. Aşılama çalışmalarından gelecek sonuçlar, birçok iş kolunu olduğu gibi bizi de yakından etkileyecek. Küresel turizmin canlanması uzun olabilir. Bu nedenle ilk hareketlenmeyi iç pazarda bekliyoruz.

OTOBÜS YERİNE UÇAĞI SEÇTİK 
Yeni Tip Covid-19 virüsü mutasyonlarının bulaşma hızını yavaşlatmak için alınan kısıtlamaların etkisiyle seyahatlerimiz azaldı. Bu durum, ekonominin önemli bir dinamiği olan turizm sektörünün zarar görmesine neden olurken kayıpları da beraberinde getirdi. Yaşanan sürecin insanların önümüzdeki dönemlerde yapacağı seyahatler konusunda da farklılıklar oluşturacağına dikkat çekmek lazım. Pandemi sürecindeki seyahatlerde önemli bir konu dikkatimizi çekiyor. Otobüslerde yüzde 50 kapasite oranı olması ve yolculuk sürelerinin uzun sürmesi, insanları uçak biletlerine yönlendirdi. Nitekim şu an uçak seyahatleri, otobüs yolculuklarını geçmiş durumda. Fakat araştırmalar, yaşanan büyük kayıpları daha net ortaya koyuyor. Son araştırmalara göre havayolu şirketleri, gelirlerinin yüzde 55’ini kaybetti.

TURİZM GELİRLERİNDE DÜŞÜŞ
Pandemi dönemiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de turizm gelirlerinde önemli kayıplar yaşadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sınır Bültenleri verilerinden elde edilen bilgilere göre turizm istatistikleri de belli oldu. Böylelikle 2020 turizm gelirinin 12 milyar 59 milyon 320 bin dolar olduğu görülürken, bir önceki yıla oranla düşüş gösterdiği kaydedildi. 2019 yılı turizm gelirinin ise 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar olduğu saptanırken, 2018 yılı gelirlerinin 29 milyar 512 milyon 926 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 2020 yılında ülkemize gelen turist sayısı ise sadece 15 milyon 963 bin 997 olarak görülürken, bu rakamın 2019 yılında 51 milyon 963 bin 997 olduğu belirlendi. 

DEĞİŞİM BASINA DA YANSIDI
Diğer yandan medya takip kurumu Ajans Press, turizm ile ilgili basına yansıyan haber adetlerini de inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre 2020 yılı içerisinde turizm ile alakalı basına 165 bin 341 haber yansıdığı tespit edildi. 2019 yılına bakıldığında ise bu rakamın 206 bin 243 olduğu görülürken, turizmdeki düşüşün medyaya da yansıdığı ortaya çıkarıldı. Ayrıca pandemi döneminde sahil kentlerinin nüfuslarında büyük artış yaşanırken sanal müzeler de büyük ilgi gördü.