SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-03-2021 17:05   Güncelleme : 18-03-2021 17:05

Bahar yorgunluğu seyahat enerjinizi almasın!

Mevsim dönüşlerinde neredeyse herkesin hissettiği bahar yorgunluğu, havadaki elektrik yüklerinin artmasıyla kendini göstermeye başladı. İşte enerjinizi arttırmak ve pozitif hissetmek için yapılması gerekenler...

Bahar yorgunluğu seyahat enerjinizi almasın!

-SEYYAH DERGİSİ MART 2021-

Kaygı artması, yataktan yorgun kalkmak, hatta hiç kalkmak istememek, asabiyet, konsantrasyon eksikliği, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrıları… Soğuk ve karanlık kış günleri geride kalmaya başladı. Kışın sona erdiği, çiçeklerin açmaya başladığı bahar ayları, beraberinde bahar yorgunluğunu da getirdi. Peki, bahar yorgunluğuyla baş etmek için neler yapmalıyız?

EN ÖNEMLİSİ VİTAMİN
Tükettiğimiz katı ve sıvı gıdalar, bahar yorgunluğunu yenmek için en önemlisi. Özellikle vitamin eksikliği gösteren kişilerin bu aylarda vitamin ölçümlerini yaptırmaları ve gerekli vitaminleri besinlerden alması gerekiyor. Besinlerden karşılanmayacak ölçüde vitamin eksikliği olan kişilere dışarıdan takviye almalarını öneriyoruz. B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler, yeterli düzeyde karbonhidrat alımı da oldukça önemli. Antioksidan içeriği yüksek semizotu, ceviz, ıspanak, badem, nar, havuç, ananas, balık, vücudu hem temizler hem de zindelik verir. Bunların yanında C vitamini zengini soğan ve maydanozu her gün tüketmeyi unutmayın. Ülkemizde her mevsim birbirinden besleyici ve sağlıklı ürünler yetişiyor. Aslında her mevsimin meyve ve sebzesi, o mevsim vücudumuz için gereken vitaminlerini karşılıyor. Vücudumuzu toksinlerden arındırmak için paketlenmiş gıdalar yerine taze sebze, meyve, kırmızı ve beyaz et ağırlıklı beslenmek, bol bol yeşillik tüketmek, en az bir öğünde salatamızı ve kepekli ve tahıllı yiyecekleri soframızdan eksik etmememiz gerekiyor. Elma, kivi, ayva gibi meyveleri tüketmek, vitamin ihtiyaçlarımızı doğal yoldan karşılamak açısından çok önemli.

GÜNEŞE YÜRÜYÜN
Güneşin sabahları göz kırpmaya başladığı günlere girdik. Vitaminlerin en önemlilerinden D vitaminini güneş bize bolca sunuyor. Özellikle çalışanlar için sabahları bir sokak da olsa yollarınızı uzatarak güneşten yürümelerini ve enerjilerini artırmalarını öneriyorum. Bununla birlikte spor ve egzersiz yapmak, eğer vakit yaratılamıyorsa da akşamları günün stres ve yorgunluğundan adımlarla kurtulmak için 45 dakika boyunca tempolu yürümek de bahar yorgunluğundan kurtulmak ve zindelik için oldukça önemli. Vücudumuzun en önemli bileşeni olan suyu asla eksik etmemiz gerekiyor. Günde en az iki litre su tüketmeliyiz. Suyun yanında bahar yorgunluğuna oldukça iyi gelecek bir bitki çayı da içmenizi öneriyorum. Demleyeceğimiz yeşil çaya bir tane kabuk tarçın, bir tutam zencefil ve elma dilimlerini de eklemek hem zihninize hem de vücudunuza çok iyi gelecek.

UYKUNUZU DÜZENLİ HALE GETİRİN
Gün boyu yorulan bedenimizi dinlendirmenin es geçilmemesi gereken bir konu olduğunu söylememiz lazım. Özellikle akşam saat 11.00 ile 01.00 arası yapay ışık aydınlatmasının olmadığı, sessiz bir ortamda uyumamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bunun yanında çalışanlar, kendilerine temiz havada sık ve kısa dinlenmeler yaratmalı. Böylece vücutta meydana gelen kas ağrılarını ve baş ağrıları azalacak. Özellikle bahar yorgunluğunun başka hastalıklarla karıştırılmaması için tüm bu hususlara dikkat etmenize rağmen hâlâ kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğiniz zaman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Yorgunluk sadece fizyolojik olabildiği gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabilir, bu nedenle yorgunluğun uzun süre devam etmesi halinde altta yatan nedenlerin araştırılması için bir uzman doktora görünmek en iyisi olacaktır.