GASTRO
Giriş Tarihi : 05-03-2021 17:05   Güncelleme : 05-03-2021 17:05

Türk Yemekleri Dünya Listesinde

Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri açıklandı. Her geçen gün şöhretine şöhret katan Türk mutfağının yükselişi, turizm profesyonellerini heyecanlandırdı.

Türk Yemekleri Dünya Listesinde

- SEYYAH DERGİSİ MART 2021 -

Geçtiğimiz günlerde gastronomi alanında önemli bir haber aldık. Taste Atlas isimli prestijli ve global değerlendirme kuruluşunun verilerinden elde edilen bilgilere göre dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli oldu. Böylelikle Türkiye’den birbirinden nefis beş lezzetin listede yer aldığı saptanırken, birinci sıraya İtalya’dan Margherita pizzanın yerleştiği kaydedildi. İkinci sıraya ise en sevilen lezzetlerimizden Adana kebap yerleşirken, üçüncü sırada Japonya’dan ramen (erişte) yer aldığı kaydedildi.

BİBER DOLMASI SEVİLİYOR
Türkiye’den Dünyanın En İyi ve En Beğenilen Geleneksel Yemekleri Listesi’nde sıralamaya giren diğer lezzetlerimiz ise biber dolması, sarma, köfte ve döner olarak görüldü. Öte yandan Türk mutfağı ile ilgili basına yansıyan haber adetleri de incelendi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre 2020 yılından bugüne kadar Türk Mutfağı ile alakalı basına 3 bin 307 haber yansıdığı tespit edildi. Adana kebap ile çıkan haber adedi ise 285 olurken, köfte ile alakalı 5 bin 593 haber olduğu kaydedildi.