DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-03-2021 16:56   Güncelleme : 03-03-2021 17:00

En güvenli şehirler açıklandı

Gezginlerin merakla beklediği liste nihayet açıklandı. Sonuçlar bir hayli ilginç. Eskişehir ilk 10 şehir arasında yer alırken, İstanbul ise Paris’in önünde yer buldu.

En güvenli şehirler açıklandı

-SEYYAH DERGİSİ MART 2021-

Prestijli araştırma kuruluşu Numbeo, her yıl açıkladığı dünyanın en güvenli şehirleri listesini nihayet kamuoyuna sundu. Listenin zirvesinde Birleşik Arab Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi yer alırken Eskişehir sekizinci oldu. Listenin sonunda Venezuela'nın başkenti Karakas bulunurken Antalya 61’nci, İzmir 77’nci, başkent Ankara 182’nci, İstanbul ise 263’ncü oldu. Listede Avrupa’nın önemli başkentlerinden Paris ise 312’nci oldu.

ÜST ÜSTE BEŞİNCİ KEZ SEÇİLDİ
Şehirlerle ilgili yaptığı araştırmalarla tanınan Numbeo şirketi, 2020 yılında dünyanın en güvenli şehirlerine ilişkin detaylı bilgiler de yayımladı. Listede Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi üst üste beşinci kez ilk sırada yer alırken Türkiye’den Eskişehir ilk 10’da yer alarak en güvenli 8’nci şehir oldu.

İKİNCİ SIRADA BİR KATAR ŞEHRİ VAR
Suç oranlarına bakılarak hazırlanan en güvenli şehir raporunda ikinci sırada Katar’ın başkenti Doha yer alırken listede son sırada Venezuela'nın başkenti Karakas bulunuyor. İlk 10 sırada Birleşik Arap Emirlikleri'nin üç şehrinin yer aldığı raporda 431 şehir yer alırken başkent Ankara 183’ncü sırada kendine yer bulurken İstanbul ise 52,5 puanla 263’ncü sırada.

EN TEHLİKELİ ŞEHİRLER GÜNEY AMERİKA’DA
Listeye suç endeksi açısından bakıldığında yıllardır dünyanın en tehlikeli şehri olarak kabul edilen Venezuela'nın başkenti Karakas, 100 üzerinden 84,6 puanla yine zirvede yer alıyor. En tehlikeli şehirler sıralamasının ilk 10'unda Brezilya ve Güney Afrika'dan üçer kent bulunuyor. Listede Güney Afrika’dan turistlerin uğrak noktalarından Johannesburg en tehlikeli şehirler sıralamasında beşinci sırada yer alırken, Brezilya’dan Rio de Janeiro 10’ncu sırada yer alıyor.

İŞTE EN GÜVENLİ ŞEHİRLER 
İşte ilk beş şehir. 

1 - Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikler
2 - Doha, Katar
3 - Taipei, Tayvan
4 - Quebec, Kanada
5 - Zürih, İsviçre
Liste, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Eskişehir (Türkiye), Münih (Almanya) ve Trieste (İtalya) şeklinde devam ediyor.

TÜRKİYE’DEN HANGİ ŞEHİRLER VAR?
Antalya’nın 61’inci sırada yer bulduğu listede Bursa 74’üncü, İzmir 77’inci, başkentimiz Ankara ise 182’inci basamakta bulunuyor. İstanbul ise 263’üncü sırada yer alıyor.   

FRANSIZ ŞEHİRLERİ SON SIRALARDA
Dünyanın önemli turizm destinasyonlarının başında gelen Fransa’nın şehirleri ise listede oldukça gerilerde kaldı. Ünlü turizm şehri Nice 59 puanla 194’ncü sırada yer alırken, Paris 46,7 puanla 312’nci sırada bulunuyor. Turizm potansiyeli yüksek diğer Fransız şehirleri ise bakın listede hangi sıralarda yer alıyor.

221 - Bordeaux
239 - Lyon
312 - Paris