TURİZM
Giriş Tarihi : 26-02-2021 17:18   Güncelleme : 26-02-2021 17:18

2021 yılında bizi neler bekliyor?

Turizmciler, virüsün etkisini kaybetmesinin ardından beklenen hareketliliğin yaşanacağına inanıyor. Peki yeni yılda seyahat sektöründe ne gibi değişikler olacak?

2021 yılında bizi neler bekliyor?

-SEYYAH DERGİSİ ŞUBAT 2021-

Türkiye’nin 2020 yılını 15 milyon turist ve 11 milyar dolar turizm geliriyle tamamlayacağını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2021 yılı için hedefin en az 30 milyon turiste ulaşmak olduğunu söyledi. 

TURİZM CAMİASI UMUTLU
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB), Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin 10’uncusu koronavirüs salgını nedeniyle canlı bağlantıyla dijital ortamda gerçekleştirildi. 2020’nin değerlendirmesi ve 2021 yılına ilişkin beklentiler hakkında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, dünya ve Türkiye turizminin çok zor bir dönemden geçtiğini kaydetti. Bu yıl uluslararası turizmin yüzde 80’lik bir daralmayla kapatılacağının göründüğünü belirten Bakan Ersoy, “Bizim rakip pazar olarak gördüğümüz Akdeniz çanağındaki Yunanistan yüzde 78-80 bandında, İspanya 80 bandında bir daralmayla kapatacak. Biz de Türkiye olarak yüzde 70 bir daralmayla yılsonunu kapatacağız gibi gözüküyor. 15 milyondan biraz daha fazla yolcu ve 11 milyar dolardan biraz fazla bir gelirle bu seneyi tamamlayacağız gibi görünüyor.” dedi. 2021 yılı için hedefin en az yüzde100 büyüme olması gerektiğini belirten Bakan Ersoy, “Yani 15 milyonun üzerine yüzde 100 hedef koyarsanız 30-31 milyonluk bir yolcu sayısı olmalıdır. Bakıldığı zaman 2020’den çok daha iyi, 2019’un sayı olarak hala gerisinde bir planlamayla 2021 yazını atlatırız diye umuyorum.” şeklinde konuştu.

ÇOK ZOR BİR YIL OLDU
Bu yılın turizm açısından çok zor bir yıl olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dünyanın salgın nedeniyle kapandığı bir dönemde sektörü canlı tutmak için verilen çabaların çok değerli olduğunu kaydetti. Devlet ve sektörün birlikte attığı adımlar sayesinde Türkiye’nin turizmde bütün dünyanın gıpta ettiği bir noktada olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Turizm, Türk diplomasinin en önemli başlıklarından biri haline geldi. Memleketimiz Antalya dünyanın turizm başkentlerinden biri olunca tabi turizm diplomasisine ben de ayrı bir önem veriyorum.” şeklinde konuştu. Dünyada yaşanan olağanüstü olayla birlikte teknolojinin ve hijyenin öneminin daha net anlaşıldığını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “ Diğer destinasyonlarla kıyaslandığında Türkiye daha hızlı bir pozisyon aldı” şeklinde konuştu.

HİJYEN ÖNEM KAZANACAK
Turizm, dünya ekonomisinin yüzde 10'una sahip ve yaklaşık 9 trilyon dolar işlem hacmi olan dev bir sektör. Koronavirüs sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde yaşanan kayıplara dair Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından önemli veriler paylaşıldı. Açıklamaya göre ilk sekiz ayda uluslararası seyahatlerin yaklaşık yüzde 70 oranında düştüğü belirtildi. Koronavirüs salgınının son ermesiyle sektörde köklü değişiklerin yaşanacağını vurgulayan biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “Sosyal mesafe, hijyen kuralları ve bilgi paylaşımı gibi birçok konu ön plana çıkacak. En çok gözümüze çarpacak konulardan biri de vatandaşların yeni seyahat rotaları ve ulaşım seçenekleri artık sadece fiyat odaklı olmayacak. Karar verme sürecinde hijyen konusu etkili olacak. Video konferansların çoğalması ile de iş seyahatlerinde azalma görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

GÖZDE DESTİNASYONLAR DÜŞECEK
Ceo Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan araştırmalara göre seyahat danışmanlarına bu süreçte daha çok iş düştü. Çünkü bilgi paylaşımı ve iletişim her zamankinden daha da önemli bir hal aldı. Bu durum ilerleyen zamanlarda da artarak devam edecek. İnsanlar dijital kanalları bu dönemde daha çok sevdiler. Bu durum seyahat sektöründe yer alan online kanalların kullanımını da etkileyecek. En çok tercih edilen destinasyonlarda popülaritesini kaybedecek. Son olarak ise pandemi sürecindeki ülkelerin başarısı kişilerin seçimlerinde büyük rol oynayacak. Bu noktada Türkiye virüs ile mücadelede gösterdiği başarı ile avantajlı konumda yer alıyor.”

TÜRKİYE ÖNE ÇIKACAK
Dünya genelinde 700 milyon turistin azaldığını, 730 milyar dolar turizm gelir kaybı olduğunu, 2020 yılında turizm kayıplarının global GSMH’ye etkisinin 4.7 trilyon dolar olarak hesaplandığını ifade eden DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş eski rakamlara ulaşılması için 2-3 yıl gerekeceğini söyledi. Dünyada, turizm sektörü odaklı desteklerin devam ettiğini anlatan Hakan Ateş, “Türkiye, seyahat alışkanlıklarına uyum sağlama konusunda çok büyük başarı elde etti. Dünyadaki trendler, doğa turizminin daha fazla tercih edilmesine yol açtı. Türkiye, bu iş için biçilmiş kaftan. Gelecek yıla umutlarımızı bu şekilde taşıyoruz. Kültür, deniz, güneş ve inanç turizminde Türkiye daha da öne çıkacak.” diye konuştu.