GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-02-2021 17:05   Güncelleme : 26-02-2021 17:05

Türkiye'nin rüzgar haritası açıklandı

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği, rüzgâr enerjisi alanında ülkemizin kurulu gücünü ve inşa halinde olan projeleri tüm detayları ile gösteren veri tabanını kullanıma açtı.

Türkiye'nin rüzgar haritası açıklandı

-SEYYAH DERGİSİ ŞUBAT 2021-

Rüzgâr sektörü, dijitalleşmedeki öncü rolü sayesinde koronavirüs salgını sürecinde dayanıklılığını ispatladı. “Rüzgârı enerjiye çevirmeye hiç ara vermedik” diyen uzmanlar, veri tabanıyla 2021’in ilk yarısında 10 GW’ı aşması beklenen Türkiye rüzgâr kurulu gücünün tam bir resmini dijital ortama taşımayı amaçladıklarını söylüyor.

TURİZMİN DİNAMOSU OLACAK 
Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB), rüzgâr sektörüne ait güncel verileri eş zamanlı olarak dijital ortama taşımak amacıyla www.tureb.com.tr adresinde yeni bir veri tabanı oluşturdu. Bu projeyle sektörün dijitalleşmedeki öncü rolünü bir kez daha vurguladıklarını belirten Hakan Yıldırım, “Rüzgâr enerjisi memleket meselesi derken kast ettiğimiz önemli bileşenlerden biri de buydu. Dijitalleşme uygulamalarından yararlanmaya en elverişli sektörlerden biriyiz. Rüzgâr halihazırda hem dünyada hem Türkiye’de bu uygulamaları en çok hayata geçiren sektör olarak dayanıklılığını rakamlarla kanıtladı. Salgın döneminde rüzgârdan elektrik üretimi sekteye uğramadı, bilakis arttı. Bu projeyle verimliliği artırma ve sektör üyelerine uluslararası alanda rekabet avantajı sağlama açısından bir adım daha atmayı hedefledik. Veri tabanımız sayesinde rüzgâr istatistikleri anlık olarak izlenebilecek. Yatırımcılara, türbin üreticilerine, bölgelere, şehirlere ve yıllara göre filtrelenebilme özelliğiyle istenen her türlü istatistiksel veriye ulaşılabilecek.” dedi. 

VERİNİN DEĞERE DÖNÜŞÜMÜ 
TÜREB, proje kapsamında “ileri analitik, büyük veri, iş zekâsı ve veri tabanı” konularında uzmanlığı ve derin saha tecrübesiyle bilinen, aynı zamanda TÜREB kurumsal üyesi de olan GTech ile iş birliği yaptı. GTech, Türkiye’nin en büyük kurumlarıyla birlikte imza attığı pek çok projeyle 20 yıldır veriden değer yaratıyor. TÜREB iş birliği hakkında bilgi veren GTech Kurucu Ortağı ve CEO’su Mine Taşkaya şunları kaydetti: “GTech olarak veri yönetimi ve ileri analitik konularındaki uzmanlığımızla her sektör ve ihtiyaç için değer yaratmak üzere çalışıyoruz. Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan TÜREB ile birlikte imza attığımız bu proje sayesinde rüzgâr enerjisi sektörü için de verinin değere dönüşmesine vesile olduk. Projede veri tabanının oluşturulması, dashboard’ların hazırlanması gibi teknik altyapı çalışmalarının yanı sıra, elde edilen verilerin iç görüye dönüştürülmesini ve geleceğe yönelik kararların bu veriler ışığında alınmasını sağlayacak bir yapı kuruldu. Günümüzde pek çok şirket daha rekabetçi olmak için müşteri verisi, operasyonel veri, ürün verileri gibi dağınık halde duran verilerini tek bir platformda entegre ederek anlamlı hale getirmek istiyor. GTech olarak biz de kurumların karar vermeleri için gerekli iç görüyü sağlayacak yapılar kuruyoruz. Rüzgâr enerjisi sektöründe bu anlamda atılacak pek çok adım, gidilecek uzun bir yol olduğunu gözlemledik. Dijitalleşmenin bu sektöre sağlayacağı katma değerin altını bu vesileyle bir kez daha çizmek isterim. Proje ortağı olarak GTech’i seçen TÜREB yönetimine bize olan güvenleri; projede emeği geçen herkese özverili ve disiplinli çalışmaları için teşekkür ederiz.” 

VERİ TABANINDA NELER VAR?
Türkiye rüzgâr sektörü, halen 8.288 MW’lık kurulu güçle Türkiye elektriğinin yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor. Dijitalleşme alanında özellikle son beş yılda önemli mesafe kat eden sektör, hayata geçirilen bilgi bankası sayesinde hangi alanlarda yatırım fırsatları ya da verimlilik artışı ihtiyacı olduğu gibi bilgilere de anlık olarak erişebilecek. Rüzgâr bilgi bankası böylece sektörün büyümesinin ve dayanıklılığının dinamosu olacak. Rüzgârda Türkiye’nin hangi ilinde hangi yatırımcının hangi marka türbinlerle ne kadar güçte türbinler kurduğundan, saatlik, aylık ve yıllık elektrik üretimi ve oranlarına; rüzgâr santrallerinin Türkiye haritası üzerinde dağılımından, projelere, firmalara ve illere göre üretim miktarına kadar çok geniş bir veri adresinde eş zamanlı olarak yer alacak. Yatırımcılara, firmalara, projelere ve yıllara göre üretim miktarları da sayfada erişilebilen bilgiler arasında yer alıyor. Böylelikle rüzgârda yatırım projeksiyonları da harita üzerinde değerlendirilebiliyor.