HOTEL
Giriş Tarihi : 24-02-2021 16:51   Güncelleme : 24-02-2021 16:51

Otelcilikte dijital çağ başladı

Pandemi sebebiyle 2020 yılını çok büyük bir kayıpla geçiren turizm sektörü, başarılı aşı haberleriyle 2021 ile ilgili ümitlerini yeşertti.

Otelcilikte dijital çağ başladı

-SEYYAH DERGİSİ ŞUBAT 2021-

2021’de yaralarını sarmayı hedefleyen sektörde, satış artışı ve maliyet düşürme stratejilerine ilave olarak uzaktan çalışma ve sosyal mesafeye uygun süreçler geliştirme gereksinimleri de ön plana çıkmaya başladı. Turizm sektörünün paydaşlarından, özellikle de büyük zincir oteller ve a la cart hizmet sunan büyük oteller, gerek kalite ve verimlilik artışı, gerekse de farklılaşmak adına hızla teknolojik yatırımlara başladı. 

MOBİL DÖNÜŞÜM
Türkiye’de, özellikle resort otelcilikte çok kapsamlı ve komplike bir operasyon var. Bir de zincir olduğunuzu düşününce yönetmesi daha da karmaşıklaşıyor. Diğer taraftan turizm gibi emek yoğun sektörde ise teknoloji kullanımı ve yatırım payı ise çok düşük noktada. Bugün yeni kurulmuş start-up’ların bile teknolojiye bakış açışı, yazılım kadroları ile sürekli teknolojik gelişim peşinde. Oysa birçok otel, hazır paketlerin bile tüm özelliklerini kullanmıyorlar veya bunları geliştirecek ortamları bulunmuyor. 2016 yılında bi.technology Dijital Dönüşüm Ajansı’nı kurduk. İlk projemiz, Rixos markası olan The Land of Legends’a online pazarlama kanalları ve çağrı merkezinin kurulmasıydı. O dönem kendi yazılım kadromuz yoktu. Buna rağmen yedi ay gibi kısa bir sürede projenin tamamlanmasını sağlayıp, devrettik. Ardından üç yıllık yoğun bir çalışma sonucunda oteller için Dijital Dönüşüm Platformu Julienn’i hayata geçirdik. Amacımız otellerin tam entegre şekilde, mobil dünya ve dijital teknolojilerin tüm avantajlarından faydalandırarak verimliliği, karlılığı ve misafir memnuniyetini daha da arttırmak.

KURUMA ÖZEL PLATFORM 
Şu an piyasada bir çok yazılım şirketi sektör ihtiyaçlarını karşılamak adına ürünler geliştiriyor. Otellerde yoğun kullanılan PMS’lerin boşluklarını doldurmak için de yan ürünler geliştiren yazılım firmaları da var. Bunlar bir oteli olan klasik yapılar için çok uygun ve ekonomik. Oysa zincir veya marka büyük oteller, bu paketlere sığmaya çalışmamalı. Kendi misafirperverlik süreçlerini, kendi iş süreçlerini, kendine özel hale getirmeli. Bundan 10 sene evvel bir otelde bir-iki yazılım varken, şu anda ortalama 10. bundan sonra da çeşitli karar algoritmalarının da dahil olmasıyla 20-30 tane farklı yazılımın entegre bir şekilde çalışması gerekecek. Güçlü bir teknoloji şirketi olmamızın yanı sıra, sektör know-how’ımız sayesinde pandemi sonrasında turizm sektöründe zincir ve büyük oteller bazında dijital dönüşüm devrimini başlatıyoruz. Otel işletmelerinin teknolojik yaşam ihtiyacı olan dijital dönüşüm danışmanlığı, uygulama geliştirme, optimizasyon danışmanlığı ve yapay zeka uygulamalarını tek bir çatı altında toplayarak, otellerin maliyetlerini düşürmek ve bunu yaparken de hizmet kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Artık dünyada mobil dönem yaşanıyor. Otel sahipleri ve üst düzey yöneticileri tüm operasyonel süreçleri ve raporlamaları cep telefonlarından, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar anlık olarak görebilmelidir. Bu sebeple turizm sektöründe kuruma özel çözümler sunarak sektöre hizmet veren tüm firmalardan ayrışıyoruz.

PERFORMANS ÖLÇÜMÜ
Dijital dönüşüm, yazılımı değiştirmekle değil, kafaları değiştirmekle olur. Çalışanlarımızdan beklentilerimiz çok fazla. Bu sebeple onların günlük hayatını kolaylaştıracağız. Görevlerini, mesai saatlerini, çalışma takvimini ve kişisel performans takibini takip edebilecekler. Ayrıca izin işlemlerini uygulama üzerinden verebilecekler. Çalışanların süreçlere uygun hareket etmesini ve gerekli durumlarda otomatik hatırlatmalarla performansını yükseltmesine yardımcı olacağız. Dijital performans ölçümlemeleriyle kaliteli ve verimli çalışanların belirlenmesini ve ödüllendirilmesini sağlayacağız. Bu şekilde hem çalışan memnuniyeti ve sürekliliği sağlayacağız hem de verimliliği arttıracağız. Çalışanların dijital dönüşüme katkıda bulunabilecekleri, önerileri ile şirkete fayda sağlayabilecekleri katılımcı bir teknoloji geliştirme vizyonu vermeye çalışacağız.

KATILIMCI = SADIK MİSAFİR
Sektör, misafirlerinin günlük teknoloji alışkanlıklarının gerisinde kaldı. Misafirlerin otel ekosisteminde daha katılımcı olmalarını sağlayıp, otele aidiyet yaratmayı planlıyoruz. Bu sebeple misafir deneyimine çok önem verdik. Misafirlerin ilk rezervasyondan check-ine, otelde geçirdiği süreden check-out edene kadar süre içinde kimse ile konuşmadan ve temas etmeden tüm tatil deneyimini yaşamasını sağlayacak bir alt yapı önerimiz var. Bu şekilde giriş öncesinde ve konaklama sırasındaki otel içi harcama miktarlarında ciddi artış sağlamayı, operasyonel anlamda da ilave verimlilik sağlamayı planlıyoruz. Ayrıca konaklama sonrası da misafir etkileşimine devam etmemizi kolaylaştıracak otomasyonlarımız olacak.

BAŞLANGIÇTA ÜÇ OTEL 
Son derece kapsamlı ve uzun soluklu bir proje yönetimi çalışmasından bahsediyoruz. Çalışmaya başlayacağımız otellerin yönetim kurulu ve üst yöneticileri ile gece-gündüz hummalı çalışmalar yapacağız. Otelleri geleceğe hazırlarken, çalışan tüm yönetici ve personeli de bu dijital dönüşüme adapte edici eğitim çalışmalarımız olacak. Bu sebeple başlangıç aşamasında sadece iki veya üç otel grubuna hizmet verebileceğiz. Amacımız, başlangıçta çalışacağımız partnerlerimiz için tüm dünyada parmakla gösterilecek bir başarı hikâyesi yaratmak. Sonrasında da dijital dönüşüm devrimini global pazarlara da açmayı hedefliyoruz. Birlikte global bir başarı örneği yaratma heyecanımızla bu yolculukta bizimle beraber yer almak isteyen zincir oteller, a la carte hizmeti sunmak üzere konsept değiştirecek büyük otelleri veya hali hazırda a la carte hizmet sunan otelleri iş ortaklığına davet ediyoruz.