KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-02-2021 16:59   Güncelleme : 22-02-2021 16:59

'Anadolu Ödülleri' sahiplerini buldu

Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.

'Anadolu Ödülleri' sahiplerini buldu

-SEYYAH DERGİSİ ŞUBAT 2021-

 İlk Anadolu Ödülleri’nin kazananları, Sivas, Eskişehir, Hatay, Çanakkale ve Van oldu. Arkeoloji kategorisinde Kayalıpınar Kazısı (Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü); Müzecilik kategorisinde OMM-Odunpazarı Modern Müze (Odunpazarı Modern Sanat Vakfı); Restorasyon kategorisinde The Museum Hotel Antakya, 5. Mıntıka 4642 Numaralı Parsel Koruma Süreci (DS Mimarlık); Süreli Etkinlikler kategorisinde Çanakkale Bienali (CABININ), Gösteri Sanatları kategorisinde ise EBB Senfoni Orkestrası (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi) ve Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği (Van Devlet Tiyatrosu) Anadolu Ödülleri’nin sahibi oldu.

DOĞAN HIZLAN'DAN ÖVGÜ
Seçici Kurul ayrıca başarılı bulduğu iki projeyi de teşvik ödülü niteliğindeki “Alana Katkı Ödülleri” ile onurlandırdı. Arkeoloji kategorisinde Siirt - Başur Höyük Kazısı (Ege Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri); Restorasyon kategorisinde ise Kültür Yolu Projesi (Erzurum Büyükşehir Belediyesi) Alana Katkı Ödülü’nün sahibi oldu. Yarışma sürecine ilişkin görüşlerini paylaşan Seçici Kurul Başkanı Doğan Hızlan ise şöyle konuştu: “Anadolu Ödülleri, üzerinde yaşadığımız kadim toprakların kültürel zenginliği görünür kılma adına önemli bir girişim olmasının yanı sıra, değerlendirme süreciyle de farklı kuşaklardan ve meslek alanlarından uzmanları bir araya getiren bir bilgi ve deneyim paylaşım düzlemine dönüştü. Bu süreç, Anadolu’yu daha geniş bir açıdan görmemize; farklı çağlara ve kültürlere uzanan birikimini çok daha derinden hissetmemize olanak sağladı.”

ANADOLU’DAN İLHAM ALAN PROJELER 
“Arkeoloji”, “Müzecilik”, “Süreli Etkinlikler”, “Gösteri Sanatları” ve “Restorasyon” alanlarında son beş yılda gerçekleştirilen projelerin katıldığı ödül programının başvuruları, www.baksi.org üzerinden yapıldı. Yarışmaya ilk senesinde Türkiye’nin yedi bölgesinden, 35 farklı ilden, toplam 133 proje başvurdu. Süreli Etkinlikler’e 48, Müzecilik’e 31, Gösteri Sanatları’da 21, Restorasyon’a 20 ve Arkeoloji kategorisine ise 13 proje başvurusu yapıldı. Yarışmaya Sivas’tan 20 proje aday gösterilirken, Gaziantep ve Ankara yedişer proje, Çanakkale ve Malatya ise altışar proje ile yarışmaya en çok katılım gösteren Anadolu illeri arasında yer aldı. 
Konsept Kurul’un değerlendirmeleri sonucunda ilk elemeyi geçen başvurular finalist olarak Seçici Kurul’a sunuldu. Projeleri inceleyen Seçici Kurul üyeleri, daha sonra çevrimiçi bir toplantıda bir araya gelerek Anadolu Ödülleri’nin sahiplerini belirledi. Gazeteci ve yazar Doğan Hızlan’ın başkanlık görevini üstlendiği Seçici Kurul’da Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Nezih Başgelen, Levent Çalıkoğlu, Arhan Kayar, Doç. Dr. Ayşe H. Köksal, Bülent Ortaçgil, Prof. Dr. Süha Özkan, Faruk Pekin, Dr. Nusret Polat, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, Görgün Taner, Saffet Emre Tonguç ve Prof. Dr. Fikret Yegül yer aldı. Sanatçı Osman Dinç’in imzasını taşıyan ödül heykelleri ile katılım sertifikaları Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından sahiplerine ulaştırılacak.

İlk Ağızdan

KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİĞİ SAHİPLENMEK
Prof. Dr. Hüsamettin Koçan (Baksı Kültür Sanat Vakfı ve Baksı Müzesi Kurucusu)  
“Kollektif katkıların ürünü olan bu proje gerek bizler gerekse katılımcılar için son derece ufuk açıcı bir deneyim oldu. İlk yıl için beklentimizin üzerinde bir katılımla karşılaştık. Projelerin çeşitliliğinin yanı sıra STK’lar, bireysel katılımcılar, yerel yönetimler ve resmî kuruluşlar gibi çok farklı kesimlerden başvurular aldık. Türkiye’nin hemen her tarafında bu kültürel çeşitliliği sahiplenmiş ciddi çalışmalar olduğunu gördük. Bu bizi son derece sevindirdi ve gelecek konusunda daha umutlu olmamızı sağladı. Böylece Anadolu’yu eski kültürel bereketine, enerjisine ve çeşitliliğine kavuşturacak bir yolun açıldığını düşünüyorum.