GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 17:00   Güncelleme : 10-02-2021 17:00

Toroslarda kayak: Karboğazı

Mersin'de uluslararası kayak normlarına uygun pistleriyle dikkat çeken bölgelerden biri olan Karboğazı, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Toroslarda kayak: Karboğazı

-SEYYAH DERGİSİ ŞUBAT 2021-

Tesisleşme ve altyapı çalışmaları olmadığı halde her yıl binlerce tatilcinin uğrak yeri olan Tarsus ilçesindeki Karboğazı, 2,5 metreye ulaşan kar kalınlığı ile önemli bir potansiyele sahip. Karboğazı'nın var olan potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, uzun süre sahada kalan yüksek kar kalınlığı ile kayak turizmi açısından oldukça büyük öneme sahip olduğunu söyledi.


BÖLGEDE İLK OLACAK
Karboğazı'nın kış turizmi açısından önemli bir bölge olduğunu belirten Başkan Engin, “Mersin'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı sekiz turizm bölgesi ve merkezi bulunmakta. Karboğazı kış ve kayak tesisleri bölgesi, en önemli bölgelerden biri. Bölgenin topografik haritaları çıkarıldı, burayla ilgili projeler hazırlandı. Bölge, 1/5 binlik imar planında yer alıyor. Altı kayak pisti bulunan, Alp disiplinine uygun 21 bin hektar alana sahip bir bölge. Yaklaşık olarak 11 kilometre yol, içme suyu, kanalizasyon, gözetleme kuleleri acilen yapılmalı. Çukurova havzasına uygun bir proje burası… Bu projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir an önce onaylanıp, yatırımcılar tarafından hayata geçirilmesini bekliyoruz. Hem bölgemiz hem de ülkemiz adına önemli bir yatırım alanı. Projenin hayata geçirilmesi ile yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilecek. Toroslarda bir ilk olacak. Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ni buraya çekecek. Bölgenin cazibe merkezi olacak.” diye konuştu.