TURİZM
Giriş Tarihi : 22-01-2021 16:57   Güncelleme : 22-01-2021 16:57

Katar Yükseliyor!

Kültürel ve ekonomik ilişkilerimizle adından sıkça söz ettiren Basra Körfezi'nin yükselen yıldızı Katar, mimari harikaları, görkemli müzeleri ve sıcak kış güneşiyle her geçen gün daha da parıldıyor.

Katar Yükseliyor!

-SEYYAH DERGİSİ OCAK 2021-

İstanbul'dan hareket eden uçağımız, yaklaşık dört saatlik bir yolculuğun ardından, Katar’ ın başkenti Doha’ya ulaşıyor. Kış ortasında 20'li derecelerde gezinen güzel bir havayla karşılaşınca, keyiflenip neşemizi şehre taşımak için sabırsızlanıyoruz. Katar'da Türk vatandaşlarına vize uygulaması yok, ama vize adı altında 100 Riyal (yaklaşık 212 TL) tutarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ülkeye giriş işlemlerinden sonra, Doha yollarında ilerliyoruz. Işıklı billboardlarla süslü geniş caddeler önümüze serilmeye başlıyor.

DÜNYA KUPASI'NA DOĞRU

132 kilometrekarelik bir alan kaplayan Doha’da hemen her yerde inşaat faaliyetleri göz çarpıyor. 2022'de muhteşem bir Dünya Kupası organizasyonuna imza atmak isteyen ülkede, hazırlıklara çoktan başlanmış bile. Körfez İşbirliği Konseyi üyesi altı ülke arasında inşaat sektörü en hareketli üç ülkeden biri olan Katar'da, Dünya Kupası altyapı projelerine tam 200 milyar dolar ayrılmış. Ayrıca 24 milyar dolarlık ulaşım yatırımı yapılıyor. Kupa öncesinde tamamlanacak ulaşım projeleri arasında yeni havaalanı, yollar ve yarım milyon ziyaretçiyi ağırlayacak metro sistemi bulunuyor. Bölgede transit havalimanı olma amacıyla inşa edilen Doha Uluslararası Havaalanı (NDIA), Orta Doğu'nun en büyüğü. Katar'ı Bahreyn'e bağlayacak hızlı tren 2019'da, Katar - Suudi Arabistan treni ise 2017 yılında tamamlanmış. Türk firmaları da bu hareketli dönemde Katar'a, yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım yapmış durumda. Bu süreçte Katar'da üç stadyum yenilenmiş, dokuz stat ise tamamlanma aşamasında. Yedi farklı şehirde yapılacak 12 stat için üç milyar dolar bütçe ayrılmış. 100 bin metrekarelik Doha Kongre Merkezi ise çoktan hizmete girmiş bile.

KADİM DOSTLUK

Kişi başına düşen gelir oranı açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar ile Türkiye'nin kültürel bağları çok eskilere dayanıyor. Zengin yer altı kaynaklarına ve petrol rezervlerine sahip olan ülkenin ileri gelenleri, Batılı güçlerin saldırıları artınca Osmanlı adaletine sığınma kararı almış. 1915 yılına kadar Osmanlı idaresinde kalan Körfez Bölgesi, bu tarihten sonra parçalara bölünmüş ve ortaya Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler çıkmış. 1971 yılında bağımsızlığını ilan eden Katar'da 1,7 milyon insan yaşıyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 80'i ise başkent Doha’da bulunuyor. Gelişmiş inşaat sektörüne sahip olan şehir, farklı etnik yapıdan insanları aynı çatı altında toplamasıyla tanınıyor.

 

KÖRFEZ'İN NEW YORK'U

Artık bu güzel ülkeyi keşfetme vakti... Katar'ın turizm vitrini Doha, aslında bir çöl şehri. Ama hızlı büyüyen bir ekonominin neticesi olarak yükselen gökdelenler ve gösterişli alışveriş merkezleri, burayı New York görünümlü modern bir şehre çevirmiş. Adını “ağaç” kelimesinden alan Doha'da ulaşım pahalı değil. Bir litre benzinin fiyatı TL cinsinden, yaklaşık 50 kuruş ediyor. Şehirde resmî taksilerin yanı sıra, “özel taksiler” de var. Nedir bu özel taksiler derseniz, şöyle açıklayalım: Doha’da herhangi bir kişi kendi aracıyla sizi istediğiniz yere belli bir ücret karşılığında götürebiliyor. Buna özel taksi hizmeti deniyor. Ayrıca otomobil kiralayacaksanız fiyatlar hem uygun hem de Türkiye ehliyetiniz ile kolayca araç kiralayabiliyorsunuz. Doha’nın güzelliğini gözler önüne seren sahil şeridi Al Corniche, şehri gezmeye başlamak için iyi bir başlangıç noktası. Akşam üstü saatlerde gökdelenlerden yansıyan renkli ışıklarla görsel bir şölen sunan palmiyelerle bezeli bu kordon boyunca uzun bir yürüyüş yapıp, Doha’nın kültür kasabası olarak nitelendirilen Katara'ya uzanabilirsiniz. Şehrin doğu kıyısında yer alan sanat ve eğlence merkezi, yaklaşık bir milyon metrekarelik bir alana kurulmuş. Sergi mekânları, dünya mutfakları, sanat galerileri, güvercin kuleleri, heykeller ve tiyatro alanlarıyla dolu bu kültür köyünün en fazla ilgi gören yerlerinden biri de Altın Camii. Bir sonraki gezi durağımız, Katar'ın incisi diye anılan Pearl Qatar. Marinası, rezidansları, butik mağazaları ve lüks restoranları ile dikkat çeken bu bölge, şehrin görülmeye değer yerlerden biri.


İSLAM SANATLARINDA ZİRVE

Sırada Katar gezimizin en heyecanlı anlarından biri var. Sadece Orta Doğu'nun ve Körfez ülkelerinin değil, dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılan İslam Sanatları Müzesi’ne giriş yapıyoruz. Bir tam gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz büyüklükteki müze, muhteşem mimarisiyle göz kamaştırırken, paha biçilmez koleksiyonlarıyla İslam âleminin görkemli birikimini gözler önüne seriyor. Yeterli zamanız varsa Doha'da gezilecek yerler listesine eklenecek önerilerimiz var, işte birkaçı: Doha Saat Kulesi, Arap Modern Sanat Müzesi (giriş ücretsiz, pazartesi günleri kapalı), Silah Müzesi, Al Koot Kalesi ve Doha Hayvanat Bahçesi. Ayrıca, West Bay Bölgesi ve Katar Ulusal Müzesi de görülmeye değer yerler sırasında geliyor. Doha gezisini keyifli bir alışveriş keyfiyle tamamlamak iyi fikir. Katar'a gelen turistlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan City Center Alışveriş Merkezi'nde ürünler çeşitli, fiyatlar bol seçenekli. Alışverişte tercihiniz yerel ürünlerden yana ise Souq Waqif (Vakıf) denilen Eski Pazar'a uğrayabilirsiniz. Şehrin merkezindeki bulunan pazar alanı, zamanın yüz yıl öncesinde donup kaldığı otantik bir atmosfere sahip. Renk renk kumaşlar, baharatlar ve binbir çeşit hediyelikle dolu mekânda hem gece hem de gündüz alışveriş yapmak mümkün. Özel günlerde sokak gösterileriyle şenlenen vakıf çarşısında otel ve restoran seçenekleri de hizmet veriyor.

FLAMİNGOLARIN GÖRSEL ŞÖLENİ

Geçtiğimiz günlerde yüzlerce flamingo ve göçmen kuş, Katar'ın kuzeydoğusundaki Al Thakira mangrovlarında göç molası verdi. Ziyaretçi flamingolardan ve saz delicelerinden yerli çöl kirpilerine, boynuzlu çöl engereklerinden Arabistan oriksine kadar birçok benzersiz türü barındıran Katar, vahşi yaşam severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Son yıllardaki önlemler sayesinde flora ve faunasını daha da zenginleştiren Katar'daki özgün ziyaretçi ve yerli türlerinin çoğu, çeşitli programlar kapsamında korunuyor. Flamingolar, daha sıcak bir iklim arayışları için Avrupa'dan Katar'a göçleri sırasında sulak alanları altı aya kadar kendilerine yuva haline getiriyorlar. Al Thakira Mangrovları üzeride bir uçuş turu yaparken onları havadan tespit etmeniz mümkün olabiliyor. Göçmen kuşların yaşam alanlarını korumayı hedefleyen BirdLife International, Katar’ın ziyaretçiler için misafirperver bir ortam olarak korunması amacıyla aktif şekilde çalışmalar yürütüyor. Katar'a özgü diğer türlere gelince... Katar'ın ulusal sembolü olan Arabistan Oriksi, günlerce susuz yaşayabilen nazik bir memeli. Bu türün vahşi doğada neslinin tükendiği 1970'lerde resmen ilan edilmiş olmakla birlikte koruma çabaları sayesinde sayıları artıyor. Arabistan Oriksini çöl safarileri sırasında güvenli bir mesafeden görebilirsiniz. Hawksbill kaplumbağası ise Umman Denizi'nin ılık sularında yaşayan binlerce türden birisi. Bu barışçıl yaratıkları, tüplü dalış gezileri sırasında görebilirsiniz. Ne dersiniz, Katar'ı keşfetmek için yeterince nedeniniz yok mu?

 

KAÇIRMAYIN

* Doha'da tekne turu yapabilirsiniz. Yarım, bir ya da iki saatlik turlar şeklinde gerçekleştirilen bu gezilerin hareket noktası, Al Corniche.

* Yarım gün ya da tüm günlük programlar şeklinde sunulan çöl safarisi, şehirden uzaklaşıp Katar'ın doğasını tanımak için ideal.

* Doha'da yabancı nüfusun çokluğu nedeniyle, dünya mutfağına ait zengin bir çeşitlilik sunuluyor. Şehirde Lübnan, Hint, Tayland, Filipin, Meksika ve Suriye lezzetlerinin yanı sıra, fast food lokantaları da hizmet veriyor. Doha’nın Tahtakale’si sayılan Mugati Caddesi'nde Türk restoranları ve dönerciler de bulunuyor.


KATAR GEZİSİ İÇİN İPUÇLARI

Turist otobüsleri: Doha turunuzu daha pratik hale getirmek için, Hop On, Hop Off adlı dünyaca ünlü gezi otobüslerini kullanabilirsiniz. Şehrin en önemli turistik adreslerini birleştiren bu otobüslerin tur güzergâhını içeren haritaları, Doha'da bulmanız zor olmuyor.

Güvenlik durumu: Katar, gönül rahatlığıyla gezilebilecek son derece güvenli bir ülke. Suç oranlarının düşüklüğüyle tanınan ülkede turistik bölgelerde adli vakalara hemen hemen hiç rastlanmıyor.

Biliyor muydunuz?
Katar bayrağındaki beyaz renk barışı, bordo kısım savaşlarda dökülen kanları temsil ediyor. Zigzaklı dokuz çizgi ise körfezde yer alan ve bağımsızlığını ilan etmiş dokuz Arap ülkesini simgeliyor.